Резултати от 1 до 9 от общо 9
Like Tree4Одобрявам
  • 2 Post By bobivg
  • 1 Post By Rafailiev
  • 1 Post By pulsedriverbg

Термопомпа въздух - вода или климатици

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    4
    #1

    Термопомпа въздух - вода или климатици

    Здравейте,

    Надявам се да ми помогнете с мнения по моя казус с отопление на къща до София, без външна изолация (на този етап поне).

    В къщата има локално парно (камина с водна риза + радиатори), която за съжаление не може да топли качествено цялата къща, много трудоемко е и не на последно място безобразно скъпо, при цената на дървата. Необходими са около 25 кубика *80лв грубо, или около 2000лв на сезон. Хубаво, ама за 2000лв. температурата в къщата не се вдига над 16 градуса

    Инсталирах 2 климатика Gree в две от стаите, които са постоянно обитавани и засега резултатът е ОК - по около 50лв на климатик през студените месеци.

    Сега планирам да се преместя в тази къща - има още 4 неотопляеми стаи (без климатици), 2 бани и коридори и търся различни варианти:

    1. Ако сложа термопомпа въздух - вода има ли шанс да се топля през радиаторите на вече изградената система - идеята е термопомпата да действа постоянно, а в най-студените периоди да се подпомага от камината с водна риза, т.е. да работят паралелно и двете;
    2. Предполагам, че ще се повиши ефекта, ако сложа водни конвектори вместо радиаторите, ама те са по 500лв единия и като сметна цялата сума и се чудя дали не е по-добре просто да сложа климатици.

    Знам, че с подово отопление и нискотемпературна термопомпа е най-добре, ама всичко е ремонтирано и не ми се разбива грам.

    В единия случай разхода с климатици ще ми излезе 4000лв (4 стаи*1000лв.за средна хубост Gree)
    С термопомпа 6-7хил лв помпата и 7 конвектора по 500лв - около 10 000лв. , с допълнителните разходи, които неминуемо ще се появят около 12 000лв.

    Та в крайна сметка въпросът е дали си струва да платя 3 пъти повече и да се занимавам с тези термопомпи, конвектори, монтажи или е по-добре да се мятам на климатиците?

    Благодаря на всички отзовали се, надявам се на добронамерено отношение, като към лаик в тази сфера

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #2

    Отговор: Термопомпа въздух - вода или климатици

    Аз бих си сложил котел който да подвържа към съществуващата инсталация. И колкото е възможно по-бързо изолация. Обратното даже май е по-добре първо изолация после котела.
    Съществуващата камината да се замени с петна камина също е вариант.
    Lazar и podredko харесват това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #3

    Отговор: Термопомпа въздух - вода или климатици

    bobivg e напълно прав .
    Аз бях в къща с парно ,но на газ . Цената на газта вече е много висока и минах на климатици .
    Като за начало и по-лесно пробвай да сложиш една пелетна камина . Така хем ще имаш пламак в къщата хем ще топли радиаторите .
    Най-добре е на пролет да сложиш изолация ( по мое мнение поне 10 см външна отделно и на таваните ) .
    За климатици . Да по-лесно и евтино е . Но не забравяй ,че и те работят така ,че да покрият топлозагубите .
    Съответно колкото повече топлозагуби толкова повече разходи и по - некомфортна работа на машините .
    Ако не ти се занимавас пелетни камини или котели . Сложи си малко по-висок клас клими пак да са 4 ,но примерно за по 1200-1400 лв.
    И на пролет като сложиш изолация следващата зима ще си доволен .

  5. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    4
    #4

    Отговор: Термопомпа въздух - вода или климатици

    Да, благодаря много за мненията - за пелетна камина въобще не се бях сетил иначе изолацията е ясна, само трябва да се организира финансирането
    Знаете ли колко би бил разхода за пелетна камина на отоплителен сезон?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #5

    Отговор: Термопомпа въздух - вода или климатици

    решение е до някъде камината !!
    Пак казвам хубаво е да видиш какви са ти загубите и да сметнеш .
    Една камина 14-18 киловата е около 3000 лв приблизително .Разбира се има и по-скъпи.
    Отделно лятото пак ще ти трябва охлаждане в даден момент.
    Лично аз бих сложил клими , но си е въпрос на избор.
    Ако искаш да закъприш положението за момента камината е решението .
    Ако мислиш да живееш там в дългосрочен план .
    Аз бих направил така .
    Слагам клими за примерно 5000-6000 К среден клас към висок .
    На пролет с "спестените" пари от термипомпа слагам изолациа и най-вероятно ще дадеш още някой лев отгоре и си готов.
    Като еФтино решение е на таваните да залепиш 2-3 см фибран за момента .
    Успех !
    IvanovSf одобрява това.

  7. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #6

    Отговор: Термопомпа въздух - вода или климатици

    Цитат Първоначално публикувано от IvanovSf Виж публикацията
    Знаете ли колко би бил разхода за пелетна камина на отоплителен сезон?
    С изолация 2000, без 3000лв.
    Това е за къща 200кв в Панчерево(на приятел).
    Но с пелетен котел.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #7

    Отговор: Термопомпа въздух - вода или климатици

    Клими за лятото и преходните сезони. Иначе те и пелетите са скъпи. Търси котел да може и пелети и въглища да подава.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Силистра
    Мнения
    1,040
    #8

    Отговор: Термопомпа въздух - вода или климатици

    Зависи радиаторите дали са достатъчни, дали са правилно разположени и дали камината е достатъчна... Ако другото е ОК ...подмяната на котела ще е интересен вариант. Нали имаш вече 2бр. клими ...тях може на охлаждане да си ги използваш.

    Но пък ако не ти се занимава да обслужваш котел и да мъкнеш ....климатиците ще са ти най евтиния вариант. Особено щом сегашните ти харесват как работят....След една външна изолация и сметките в един момент ще паднат, а климатиците ще се тормозят по малко.

    Както и да е реализирано отоплението относно разхода ....никой не може да ти каже на 100% колко ще е. Особено с оглед на това, че не си дал никакви данни.
    IvanovSf одобрява това.

  11. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    4
    #9

    Отговор: Термопомпа въздух - вода или климатици

    Ето още малко инфо. Къщата е на два етажа + приземен (не е обитаем), 56 кв.м. на етаж, строена е 1963г. Измазана е.
    В крайна сметка май клоня към извода, че радиаторите не са достатъчно големи за отопление с камина с водна риза. Мисля да ги сменя с по-големи и да сложа климатици за преходните сезони.
    Засега изолацията ще изчака по разбираеми причини [emoji6]

    Благодаря на всички за коментарите.


    Изпратено от моят Redmi 5 Plus с помощта на Tapatalk

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Въпрос за термопомпа въздух-вода
    От Stern във форум Други начини за отопление
    Отговори: 18
    Последно: 17-12-17, 20:59
  3. Закупуване на термопомпа въздух вода
    От boqnkov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 4
    Последно: 04-08-16, 00:31
  4. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе