Резултати от 1 до 12 от общо 12

Настилка за подово отопление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #1

    Настилка за подово отопление

    В ново жилище ще правя система за отопление чрез газов котел и подово.
    Хората, които ще го проектират и изпълняват силно ме насочват към настилки от гранитогрес с цел по-добро топлопренасяне, но няма как да сложа такова нещо с спалните, та дори смятам и кухнята да е с трислоен паркет или с ламинат ако закъсам с бюджета.
    Гледам, че повечето настилки им дават, че са подходящи за подово, но ми се ще да получа малко мнения от първа ръка.
    Чета, че тези настилки има изискване температурата дотях да не надвишава 27-29 градуса.
    С подобна температура ще мога ли да поддържам 22-23 или дори 24 градуса в помещенията?
    Имам познат, само че с термопомпа, който се оплаква, че дори в немного студени не може да прескочи 21*.

    При мен би трябвало изолацията да е добра - висок клас алуминиева дограма, 10см изолация, на места 12 см вата. На пода, под подовото ще има 4-5 см допълнителна изолация.
    Ако успея, ще сложа и 5 см на тавана.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Настилка за подово отопление

    За трислойния паркет не съм сигурен, но с ламината няма никакъв проблем. У нас спалните и хола са с ламинат, а кухня, коридори, бани, перално са теракот и грес. Няма никакъв проблем, не знам на твоя познат какъв му е проблема - нещо не е изпълненно както трябва.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #3

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Някога над електрическото подово задължително слагаха теракот.
    От гледна точка на пожаробезопасност и намаляване на топлинните загуби + акумулиране на топлината.
    Първият довод за водното подово отпада, но си мисля, че другите два са абсолютно актуални.

    Относно кухнята - слагай си плочките и не се занимавай с глупости!
    Има доста теми във форума за "скачащи" и "простиращи" перални и други подобни уреди заради нестабилни подови покрития.

    Успех!

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #4

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Всичките спални са ми на ламинат, който е за подово. 29гр на повърхността му дават. Паркет ме съмнява, че ще те стопли нормално. Холове, боксове, мокри всичко на гранитогрес.
    Има лека разлика от около градус, може би, при еднакви настройки за дебит. Но винаги можеш да го изрегулираш така, че при ламината да върви повечко отопление. Под самата замаска слагай колкото можеш дебела изолация, отгоре преди ламината има 2-3 вида тънка вече. Аз сложих една на дупки, приличаща на 2-3 мм фибран.
    ПП 22-23 гр в спалнята - не мога да си го представя, на 20 е мор за спане.
    Между другото понеже съм с външна помпа за подовото и не я спирам и лятото, само намалявам на първа степен. И мисля, че има охлаждащ ефект. Аз съм само с подово, нямам конвектори или климатици.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #5

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Никакъв проблем с ламинат, за паркет до колкото знам не е проблем, но не всеки е подходящ. Аз единствено в баните съм с гранитогрес и нямам никакви проблеми. За мен керамиката е настилка за баня и за обществени сгради. За кухня до някъде го разбирам, но и там не съм си сложил, защото не ми харесва като усещане.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #6

    Отговор: Настилка за подово отопление

    За мен единственият недостатък на керамиката е крехкостта.
    При определен вид и посока натоварвания се пука, люспи и т.н.
    Примерно ако се изтърве нещо тежко и остро, или рязко да се натовари с голяма тежест.
    Лесно се чисти, ако е студена (не това е случая) винаги може да се постели нещо върху нея, не трябва да се пази от големи количества вода и агресивни среди и т.н.
    А ламината и паркета си искат поддръжка, препарати (канцерогенни), при висока температура отделят най-малкото миризми, сравнително лесно се надраскват (ниските класове) и т.н.
    Елате при нас да усетите "лукса" на ароматите от Kronoshpan. Добре, че скоро ще го махат.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #7

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Всичките спални са ми на ламинат, който е за подово. 29гр на повърхността му дават. Паркет ме съмнява, че ще те стопли нормално. Холове, боксове, мокри всичко на гранитогрес.
    Има лека разлика от около градус, може би, при еднакви настройки за дебит. Но винаги можеш да го изрегулираш така, че при ламината да върви повечко отопление. Под самата замаска слагай колкото можеш дебела изолация, отгоре преди ламината има 2-3 вида тънка вече. Аз сложих една на дупки, приличаща на 2-3 мм фибран.
    ПП 22-23 гр в спалнята - не мога да си го представя, на 20 е мор за спане.
    Между другото понеже съм с външна помпа за подовото и не я спирам и лятото, само намалявам на първа степен. И мисля, че има охлаждащ ефект. Аз съм само с подово, нямам конвектори или климатици.
    Аз не планирам паркет, а трислоен паркет. Подобно е на ламината, но горния слой не е пластмаса, а естествено дърво - 4-5-6 мм.
    Пишат в описанието, че става за подово.

    Иначе аз си обичам на топличко. Преди спях на 23-24 градуса, но откакто сме с дете свикнах на по-ниски температури - 21-22.

    Благодаря на всички за отговорите.
    Притеснявам се да не направя някоя глупости и хем да дам повече пари, хем да студувам.

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Някога над електрическото подово задължително слагаха теракот.
    От гледна точка на пожаробезопасност и намаляване на топлинните загуби + акумулиране на топлината.
    Първият довод за водното подово отпада, но си мисля, че другите два са абсолютно актуални.

    Относно кухнята - слагай си плочките и не се занимавай с глупости!
    Има доста теми във форума за "скачащи" и "простиращи" перални и други подобни уреди заради нестабилни подови покрития.

    Успех!
    Аз няма да имам нито пералня, нито сушилня в кухнята. Има си отделно помещение за целта.
    Не че няма риск от някакъв теч в кухнята, но чисто визуално ме дразни прекъсването на настилките в едно помещение.

  10. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,244
    #8

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Пфф, извинявам се за офтопика.
    Как свиквате с по-ниски температури?
    Добре облечени ли сте като будни и когато спите?
    Аз съм свикнал също на 23-24 градуса да спя, а през останалото време на 24-26…
    Трябва да почна да се обличам по-добре - факт, че съм свикнал къс ръкав и къси панталони или е въпрос на навик или пък на физиология ?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,547
    #9

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Физиология по-скоро. Предполагам, че нашата кръв не е толкова "гореща". С известна завист чета постовете, където се споменават,че се отопляват на 20-21 градуса, което за мен е абсурдно некомфортна температура. 23-24 зимата и 24-25 лятото и спи града :Д

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #10

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Аз не планирам паркет, а трислоен паркет. Подобно е на ламината, но горния слой не е пластмаса, а естествено дърво - 4-5-6 мм.
    Пишат в описанието, че става за подово.
    Да, разбрал съм го, просто така го писах. Навремето, когато аз се чудех същото четох доста. Можех да си купя всичко, още повече, че кумът ми внасяше от Германия такива неща. Но се отказах от трислойният, защото се твърди, че над 11-12мм е сериозен изолатор. И не посмях да рискувам, взех си хубав ламинат и така.

  13. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #11

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Няма да студуваш, просто с по-качествен и дебел паркет разхода ще ти е по-висок. Настилката е основната причина да не съм фен на подовото, причина за безлични студени подове, но иначе супер се врързват с пдч и пласмасова дограма.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,826
    #12

    Отговор: Настилка за подово отопление

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Пфф, извинявам се за офтопика.
    Как свиквате с по-ниски температури?
    Добре облечени ли сте като будни и когато спите?
    Аз съм свикнал също на 23-24 градуса да спя, а през останалото време на 24-26…
    Трябва да почна да се обличам по-добре - факт, че съм свикнал къс ръкав и къси панталони или е въпрос на навик или пък на физиология ?
    По-ниските температури ги задавам в спалните защото се оказа, че детето спи по-добре на по-хладно. Там стои и безжичния термостат. Преди спяхме зимата с по-едно леко одеалце, сега малко по-плътно.
    Иначе в дневната е с 1-2 градуса по-топло и съм по къс ръкав.

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Да, разбрал съм го, просто така го писах. Навремето, когато аз се чудех същото четох доста. Можех да си купя всичко, още повече, че кумът ми внасяше от Германия такива неща. Но се отказах от трислойният, защото се твърди, че над 11-12мм е сериозен изолатор. И не посмях да рискувам, взех си хубав ламинат и така.
    Да се надяваме, че близо 40 кв подово в хола ще стигне за да стопли и през трислойния.
    Иначе коридора и баните ще са с плочки, а в спалните ламинат.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Въпрос за подово отопление
    От ikrassi във форум Домашен майстор
    Отговори: 1
    Последно: 11-04-21, 15:11
  2. Вода или гликол за подово отопление?
    От Arthur Dent във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 04-12-19, 09:54
  3. Колектор за подово отопление Rehau HKV-D?
    От koko-bg във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 17-12-17, 19:48
  4. Термостати за подово отопление
    От KPAHK във форум Отопление
    Отговори: 27
    Последно: 07-12-17, 01:09
  5. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 21:00

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе