Резултати от 1 до 13 от общо 13

Вода или гликол за подово отопление?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #1

    Вода или гликол за подово отопление?

    Здравейте,

    Коя течност е по-добре да циркулира системата на подовото отопление - вода или пропилен гликол?

    По принцип не бих се замислял, но в момента имам казус. Кооперацията е построена, но няма Акт 16, съответно няма газоподаване, няма ток и не се отоплява.

    Системата за подовото ми е готова и при пробите са я пълнили с вода, която си стои вътре. Тъй като предстоят зимни месеци, водата в системата може да замръзне и ще стане беля. Затова имам две опции, като и двете са свързани с плащане:

    1. Издухване на водата от системата, което струвало 200 лева или нещо подобно.
    2. Напълване с гликол (предполагам пропилен гликол), за да не замръзне. Това може би ще ми струва повече от издухването, в зависимост от концентрацията.

    Та въпроса ми е има ли смисъл по принцип в системата да има гликол вместо вода или не? Някъде четох, че дори свойствата на гликола за топлоотдаване са по-лоши, т.е. има смисъл да се ползва само в соларни системи, където водата би замръзнала.

    И втори въпрос, при положение че функцията на гликола е само да пхпредпази системата от замръзване, а не да циркулира, не е ли достатъчно да се сипе много малко количество, колкото водата да не може да замръзне (например 1 към 10), а не да се разрежда 50/50 за -34? Дори да кристализира и да стане на каша, няма как да стане беля или поне така си мисля...

    Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #2

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    Винаги бих предпочел да сложа и гликол в една система, и то не само заради противозамръзващите свойства. Иначе си абсолютно прав, че не ти е нужна концентрация 50/50. Мисля че 20/80 ще е ок при теб.

  4. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #3

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    Водата в подовото може да ти направи беля, само,ако е в затворен обем. Ако успееш да източиш по-голяма част от нея, дори и да замръзне я някои участък няма да доведе до спукване на тръба. От тук си решаваш сам

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #4

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    Преди няколко години туба 20л от -30+200гр е струвала 120 лв. Та едва ли ще ти е много скъпо.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #5

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    В момента цената е около 70 лева/10 литра. От фирмата ми казват, че в системата има 110 литра и за да е сигурно, трябва да е 50/50, което си е 350 лева за 50 литра. Ако сложа по-малко, аз си нося отговорността... Дори и при по-малка концентрация, едва ли би замръзнала водата в системата така, че да се спука тръба, но ако се появи някакъв проблем в системата, ще кажат, че е от това :-)

  7. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,860
    #6

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?


  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #7

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    110 литра са близо 1 000 м ф16. Ти си знаеш дали имаш толкова тръба навита. Разреждане 1 към 5 мисля беше до -8 някъде

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #8

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    Всъщност тръбите са 720 метра, не знам как го смятат 110 литра.

    При 1 към 5 го дават до -7, въпроса е какво става например при -15, има ли опасност да се спука тръба или не.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #9

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    Зависи много от типа на тръбите, трасето, термоизолацията им (ако минават през неотопляеми помещения или до външни неизолирани стени), изолацията на сградата и т.н. Както и климатичните особености на конкретното местоположение на сградата.
    Не стана ясно някой, освен вас, ще живее ли в тази сграда през зимата? Защото при тези екстремални условия нищо да не се отоплява и ако системата ти не работи, при ниски външни температури може да има неприятни изненади.
    Само с вода в системата рискуваш сигурни повреди в нея. Ако не се ползва тази зима, според мен най-добре да я напълниш с гликол / вода в някакво съотношение. Както се казва "водата източена".
    Аз бих се презастраховал с температури на замръзване поне -10 ; -12.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    Ако тръбите са каквито трябва - омрежен полиетилен без ал. вложка, няма нужда от притеснение - не могат да се спукат.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #11

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    Тръбите са каквито трябва за подово - PE-RT на Oventrop. Проблема е, че наистина тази зима сградата няма да се отоплява...

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    За PE-RT тръби не мога да гарантирам, замо за PEХ. PE-RT са евтини тръби и не знам как се държат при замръзване

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #13

    Отговор: Вода или гликол за подово отопление?

    Мда...значи са ме прецакали с тръбите и чак сега го разбирам...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Термостати за подово отопление
    От KPAHK във форум Отопление
    Отговори: 27
    Последно: 07-12-17, 01:09
  2. Подово отопление при малки площи
    От MAKAPOB във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 25-07-17, 12:47
  3. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 23:03
  4. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 21:00
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 17:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе