Резултати от 1 до 11 от общо 11

"Гръмна" ми алуминиевият радиатор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2019
    Мнения
    15
    #1

    "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Здравейте,
    преди 1 ден се прибирам вкъщи и намирам спалнята във вода. Оказа се, че единият глидер е гръмнал (не е спукан само) и то с такава сила, че като се е разцепил едната част от него е ударила съседния и го е леко срязала.
    Радиаторът е монтиран май месец тази година и обезвъздушен. От тогава е със спряна термоглава и долен сферичен кран (няма монтиран кран от тези, които се затягат с шестограм и т.н., направо сме сложили сферичен).
    Бях намерил само още една такава тема от 2018 г, но без никакво развитие, затова реших да попитам дали вече няма повече информация защо се получава това нещо.
    Смених глидерите и закачих отново радиатора, обезвъздуших го и този път му оставих долния кран напълно отворен, защото другите радиатори също са така и те не бяха гръмнали, а само този дето е напълно затворен. Обаче вечерта започна да се чуват едни звуци от него, все едно се помпа гуми и се чува свистенето на въздуха докато влиза, както и като на клокочене на вода - все едно преливаш от един съд в друг и някво попукване от време на време.
    На спрени кранове отвих обезвъздушителя и източих водата до неговото ниво, след което го завих пак. Шумовете изчезнаха за нощта и днес сутринта си направих просто експеримент като отвих винта на обезвъздушителя, за да видя дали не е направил някакво налягане (ако случайно термоглавата пропуска и оттам да надува и затова да се е спукал, тъй като долния е бил затворен) при което се чу движение на въздух, но не можах да определя дали издуха навън или засмука навътре и веднага започна пак клокоченето на водата вътре и съскането по ребрата......

    Някакви идеи какво не е наред, че не смея да го оставя вече пълен?
    Ако предположим, че е имало някакво разширяване и е трябвало долният кран да бъде отворен, че да може да раздува през него и сега че трябва да бъде отворен, ме е страх да не ако пак гръмне боклукът да наводни всичко, защото при отворен кран ще се излеят всичките 6 етажа над мен през тръбите......

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #2

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Ако не е имало въздух сега в жегите водата се разширила и при ограничен обем е вдигнала налягане.
    Сигурно си затворил крановете в по хладно време със студен радиатор.
    Ако затвориш и двата крана може да махнеш капачката където е обезвъздушителя , да влезе въздух и завиваш обратно.
    П.п.
    Преди години на познати пак така - един глидер с цепка 2мм 30..40см дълга, май и те бяха със сверични кранове на входа и изхода.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #3

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    От какъв зор сте затворили и двата крана? Сега с отворен кран нищо няма да гръмне, спокойно.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2019
    Мнения
    15
    #4

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    От какъв зор сте затворили и двата крана? Сега с отворен кран нищо няма да гръмне, спокойно.
    Понеже го монтирахме и заминахме на почивка за няколко дни, а съсед се канеше да прави ремонт и да празни абонатната и понеже не бяхме сигурни като се надуе абонатната дали връзките (тръбите) са стегнати както трябва и да не протекат. В последствие така си остана и мислехме чак на есен като се пълни да ги отворя. Кой ще предположи, че радиатор на вътрешна стена, с остъклена тераса, без директен достъп на слънчева светлина, ще качи такова налягане при спрени кранове, че ще гръмне. Та това е и вода..... не пропан-бутан.... Мен колата ми е черна с газова бутилка и стои на слънцето с пълна бутилка, тоя калпав радиатор ще се спраска с вода в него....... А след този случай още повече не смея да го оставя с отворени кранове, че си представям какво щеше да е ако беше отворен крана и изтече всичко.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Ако не е имало въздух сега в жегите водата се разширила и при ограничен обем е вдигнала налягане.
    Сигурно си затворил крановете в по хладно време със студен радиатор.
    Ако затвориш и двата крана може да махнеш капачката където е обезвъздушителя , да влезе въздух и завиваш обратно.
    П.п.
    Преди години на познати пак така - един глидер с цепка 2мм 30..40см дълга, май и те бяха със сверични кранове на входа и изхода.

    При спрени кранове свалих обезвъздушителя, след като почнах да чувам странни шумове в радиатора, и дори тогава шумовете не изчезнаха....
    Зачудих се дали не прави няква химична реакция нещо или просто глидерът е бил дефектен и затова е гръмнал и дали да не сменя целия радиатор вече след като пука

    - - - - - - - - - -




    Ето това е резултатът..... никаква логика как ще надуе до такава степен и колко ще се разшири водата, че да получи такава сила та чак да "среже" съседния глидер....
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  6. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #5

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Всъщност ако е имало малко въздух в него е нямало да гръмне. Въздуха щеше да поеме температурното разширение на водата.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #6

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Водата не се мачка и напъва.
    Шумовете може да са от помпата която лятото се включва на определен интервал за да не блокира - зависи от ситемата, управлението.
    Пробвай да напълниш стъклена бутилка със студена вода догоре (без въздух) и завий капачката добре.
    Остави я да се стопли 10-тина градуса и ще я намериш на части!
    Случвало ми се е с ракия.
    Газовите бутилки се пълнят на около 80% и има къде да се разширява.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2019
    Мнения
    15
    #7

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Добре, искате да кажете да не обезвъздушавам изцяло радиаторът, да му оставя някъв въздух и да отворя долния кран?
    Правилно ли разбирам препоръките ?

    Въпреки, че не виждам как водата ще заеме мястото на въздуха....тя все пак няма да се смеси с него, този въздух трябва да отиде някъде.

    "Случвало ми се е с ракия" - това не го имам за подходящ пример, защото пак не говорим за вода, а за ракия. Не съм силен по химия, ама все ми се струва, че ракията има по-голяма способност да се изпарява и оттам да създава налягане, както и сигурно кипва при по-ниска температура отколкото водата...
    Този пост е редактиран от hellstr1k3r; 09-08-21 в 16:43.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #8

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Цитат Първоначално публикувано от hellstr1k3r Виж публикацията
    Въпреки, че не виждам как водата ще заеме мястото на въздуха....тя все пак няма да се смеси с него, този въздух трябва да отиде някъде.
    Водата е несвиваем флуид докато въздуха е свиваем. Когато водата се разшири от температурата ще накара въздуха да се свие и да заеме по-малък обем.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #9

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Няма значение каква е течността, само да не е газирана.
    Вода, ракия, олио, нафта, бензин, спирачна течност, все едно.
    Зависи от коеф. на обемно разширение.
    За вода коеф. се изменя според температурата и е различен. Дори отрицателен в интервала 0 - 3,98градуса.
    В твоят случай при 10л. вода(не знам колко ти събира радиатора) са +300мл. вода при загряване с 10гр.
    те не се мачкат и напъват радиатора, като вдигат много налягането. На алуминия разширението е поне 3 пъти по-малко и няма въздух който да се смачка и да поеме разширението.
    Ако е отворен крана, водата (+300мл.) щеше да избута водата по тръбите и да отиде в разширителя.
    Обезвъздуши, за да няма шумове и отвори крана.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #10

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Цитат Първоначално публикувано от hellstr1k3r Виж публикацията
    Не съм силен по химия, ама все ми се струва, че ракията има по-голяма способност да се изпарява и оттам да създава налягане, както и сигурно кипва при по-ниска температура отколкото водата...
    Ясно е че не си силен по химия, а по физика си за двойка. Остави отворен долния кран и спри да разсъждаваш. Нищо няма да гръмне, нищо не е било дефектно.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2019
    Мнения
    15
    #11

    Отговор: "Гръмна" ми алуминиевият радиатор

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Ясно е че не си силен по химия, а по физика си за двойка. Остави отворен долния кран и спри да разсъждаваш. Нищо няма да гръмне, нищо не е било дефектно.
    Отворил съм го, ще видим. Човек ако не пита и не разсъждава, няма да научи каквото не знае


    Благодаря на всички за съветите.
    Този пост е редактиран от hellstr1k3r; 10-08-21 в 10:27.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 17:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 16-01-12, 00:07
  3. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 18:53
  4. Радиатор"Адакс"
    От ana-mari във форум Друга битова техника
    Отговори: 6
    Последно: 17-12-07, 15:26
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 11:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе