Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Софтуерна телефонна централа - как?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    156
    #1

    Софтуерна телефонна централа - как?

    Скоро ще сменяме офиса и ще ни трябва телефонна централа с вътрешни номера и изходящи линии. Понеже от БТК имам алергия намерих VOIP доставчик, който дава софийски номера и работи по SIP технология. Въпросът е, че ми се иска да не взимаме примерно аналогова телефонна централа и да я свързвам с адаптери към SIP, а да изградя изцяло цифрово VOIP решение.

    Някой може ли да ми помогне с акъл как да стане това - четох разни статии, където пише, че има такива софтуерни централи и то безплатни, но не се цитираха никакви имена. Гледах решенията на Cisco по въпроса, но ми се струва, че пълното окомплектоване с такова оборудване ще стигне авантюристична сума, а мисля, че има и по-евтини варианти.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Само софтуерно решение не е възможно! Къде ще бъдат включени линиите на вътрешните абонати и кой ще ги комутира?
    Решението е нормална телефонна централа с вградена платка VoIP или външни адаптери за SIP, включени към входящите линии. Ако входящия номер е само един може да се ползва и някое от решенията на Linksys - например Linksys CIT400.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #3

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Хмпф.. това звучи като интересна тема.
    Ако не е тайна кажи кой ти е VoIP доставчика и колко струва откриването на 1 пост.

    За софт централа виж това и кажи дали ти върши работа.
    http://www.nch.com.au/pbx/index.html

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    @DeathKnight
    Погледни цените на хардуера за 8 линии + доставката + митото и ще ти минат мераците.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    ... Къде ще бъдат включени линиите на вътрешните абонати и кой ще ги комутира? ...
    Не че ги разбирам тия неща в детайли, ама винаги съм си представял, че вътрешните линии са компютрите в LAN-а,
    // и самия телефонен апарат може да бъде дори чисто софтуерно решение

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #6

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    виж http://spidermux.com/


    едит: за астериска има готови vmware машини за работа (или поне за startup)

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Не че ги разбирам тия неща в детайли, ама винаги съм си представял, че вътрешните линии са компютрите в LAN-а,
    // и самия телефонен апарат може да бъде дори чисто софтуерно решение
    Може и да се направи такова решение, ама ще е доста екзотично. Трябва да ползваш слушалка и микрофон, включени в звуковата карта (имам такава като GSM с USB свързване). Има и цели SIP апарати, които не се нуждаят от компютър, но са скъпи.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Извън темата

    Преди две-три години, в едно кюстендилско село, една лелка каза за комшийското дете:
    "Оно Жорето е улаво, оти си дума сам с телевизоро"

    Лелката никога не беше пипвала компютър, а Жорето си чатеше с някой със слушалки и микрофон.

    шопски:
    улав = луд
    думам си = говоря си

  11. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    156
    #9

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    VOIP доставчика, който съм намерил е http://voicelink.biz/. Засега съм на абонамент от 3 лева/месец - ползвам само градският номер, който са ми дали и искам да видя дали си заслужава да преминем изцяло на тях като сменим офиса. /Цените са им прилични, но все пак VoipBuster.com и VoipDiscount.com бият по точки!/.

    Още и на мен не ми е много ясно как да структурирам нещата, но ще има поне 3 помещения с по 2-3 вътрешни номера в тях. Първият вариант е нормална централа с VOIP поддръжка и обикновенни телефонни апарати. Друг вариант е за всяко помещение да се открие телефонен пост пак към същия доставчик, като разговорите между тях ще са безплатни. Недостатък е, че за да звъниш в съседната стая ще трябва да набираш като за външен телефон и като се прави често сигурно ще е доста досадно. Вторият проблем ще е, че навсякъде трябва да се оборудва с IP телефони, които са си цифра пари - и още един проблем - ако спре нета не само че ми спира телефонът, а и комуникацията между стаите се затрива.
    Това, което ми се иска като краен резултат за потребителите е да ползват телефон - или обикновен или IP, но да не е необходим микрофон със слушалки, а дори и компютър. В краен случай може да се ползват USB телефони, но ми се иска да избегна и този момент, защото ще трябва да вървят с компютър и ровичкане из него за да звъниш и приемаш повиквания.

    Да си призная честно темата е съвсем нова за мен, но ми се струва, че казусът е много интересен - защо трябва да се ползват технологии от преди 10-20 години /аналогови централи/ и скъпи доставчици като БТК, като може да е нещо ново - а и телефонът ти винаги може да е с теб, стига да имаш интернет.

    Цитат Първоначално публикувано от DeathKnight
    Хмпф.. това звучи като интересна тема.
    Ако не е тайна кажи кой ти е VoIP доставчика и колко струва откриването на 1 пост.

    За софт централа виж това и кажи дали ти върши работа.
    http://www.nch.com.au/pbx/index.html
    В момента чета за този софтуер - поне засега изглежда точно това, което търся. Благодаря DeathKnight

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Цитат Първоначално публикувано от Araiz
    ... VOIP доставчик, който дава софийски номера ...
    Само да спомена, че понякога от вкъщи по стационарната БТК-линия (софийска) правя dial-up към един уж софийски номер, който започва с 489xxxx. Направило ми е впечатление от месечните разпечатки, че разговорите към този номер са доста по-скъпи, тамън няколко пъти.

  13. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    156
    #11

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Само да спомена, че понякога от вкъщи по стационарната БТК-линия (софийска) правя dial-up към един уж софийски номер, който започва с 489xxxx. Направило ми е впечатление от месечните разпечатки, че разговорите към този номер са доста по-скъпи, тамън няколко пъти.
    Това е софийски номер, но извън номерационния план на БТК - тоест БТК абонат плаща за такова позвъняване към 3-4 ст./мин. мисля - точната цена я има в сайта им - а не 1,5 ст./мин. като позвъняване към друг БТК номер. За София номерата започващи с 4 са запазени за алтернативни оператори, а БТК пердаши номера с 8 и 9 в началото. Всички безплатни dial-up провайдъри дават телефони с 4 в началото, защото печелят от генерирания телефонен трафик /позвъняването/, а не от самия интернет.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #12

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Не искам да те обезсърчавам, но за толкова вътрешни абонати не само, че не си струва, но и ще излезе доста по-скъпо и по-трудно за реализация от една VoIP enabled телефонна централа. Защо мисля така?

    1. Трябва ти VoIP централа, т.е. сървър със съответния софтуер, примерно Asterisk. За такъв брой абонати сървъра може да не е нещо супер производително, респективно скъпо. Но задължително трябва да е качествено - иска се 24/7 up-time. Asterisk-а е безплатен, но трябва да си го инсталираш и конфигурираш сам. Иначе плащаш на някого за целта.
    Ако искаш да имаш back-up връзка към БТК ще ти трябват и допълнителни платки, примерно ISDN BRI или аналогови модули към сървъра => пак парички.

    2. VoIP телефонни апарати - трудно ще убедиш "нормалните" потребители да ползват софтуерни телефони. Ще те овалят в катран и перушина само да споменеш подобна еретична идея. Добрата новина е, че вече има достатъчно евтини - под 120 лв. крайна цена - но пак са сравнително скъпи.

    3. ATA адаптери - за аналогови устройства от типа на FAX апарати без които един офис просто не може. Може да се ползват и за обикновени аналогови телефонни апарати, но ценово никак не излиза сметката за комплекта ATA+тел. апарат.

    4. Switch с power on Ethernet - подава захранване към VoIP телефонните апарати по UTP кабела. Може и обикновен, но тогава всеки апарат трябва да си има собствен захранващ адаптер => излиза по-скъпо и неудобно - трябва и допълнителен контакт. А ако предвидиш UPS-и (всъщност задължително)...

    5. Двойно окабеляване - едното UTP за LAN (компютъра) и едно за VoIP. Не е толкова притеснително - така или иначе се прави. Може да подбереш и VoIP телефони с вграден порт за компютър, всъщност двупортов switch, но цените са по-високи.

    Накрая като теглиш чертата ще се откажеш от идеята. Ако не ти, шефа ти или гл. счетоводител ще го направят.

    Без претенции за точност, но подобно решение става изгодно за някъде над 30-50 потребители. Това обаче много зависи и от количеството разговори и структурата им - градски, междуградски, международни, входящи - изходящи, отдалечени офиси, call-center и т.н.

    Вариант е с централа от типа на Panasonic KX-TDA30 или KX-TDA100 със сответната доокомплектовка. Но трябва да съгласуваш с доставчика си да ли ще стане. То при всички случаи е необходимо, де.

    И последно - бягаш от БТК. Това добре. Гледай само да не се натресеш на друг подобен доставчик, от който да не можеш после да се откачиш ако си сритате шапките нещо.
    Или по-точно - гледай да не избереш някое сравнително скъпо и екзотично решение, което те заробва с даден доставчик.

    Успех!

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #13

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit
    ... Вариант е с централа от типа на Panasonic KX-TDA30 или KX-TDA100 със сответната доокомплектовка.
    ...
    Тая доокомплектовка не е ли за провеждане на VoIP-разговори само между Panasonic KX-TDA-централи ?
    (и без да е необходимо да се връзваш към VoIP-доставчик, а само към Интернет-доставчик)

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #14

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    Не съм сигурен. Трябва да се пита провайдъра. При нас един от провайдърите твърдеше, че може да използваме подобен модел централа за VoIP към него.

    Знам, че поддържат H.323, а не SIP протокол и G.711, G.723 и G.729 кодеци. И че в базовия комплект на TDA30 има 4-канален VoIP гейтуей, т.е. 4 едновременни външни разговора. Но беше отдавна и не мога да гарантирам, че всичко е точно така към днешна дата.

    Всъщност тия модели ги дадох само като идея, а не като препоръка.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #15

    Re: Софтуерна телефонна централа - как?

    За софтуерна телефонна централа - Trixbox. Мнооого добре сглобен астериск. От там насетне има едни пичове, струва ми се че май Васил Колев работи за тях, които правят астериск съвместими аналогови железа. Крайната им цена излизаше към 100-тина лева на порт или малко отгоре, което е перфектна цена.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. продавам телефонна централа Panasonic
    От rahan във форум Продава
    Отговори: 3
    Последно: 25-03-12, 20:32
  2. избор на телефонна централа
    От John във форум Поддръжка
    Отговори: 1
    Последно: 10-03-10, 12:57
  3. избор на телефонна централа
    От obshtinska_mishka във форум Технологии
    Отговори: 3
    Последно: 08-05-08, 13:29
  4. ПРЕМЕСТЕНО: избор на телефонна централа
    От Lupus във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 08-05-08, 11:56
  5. Телефонна централа IPC 100 Philips
    От Lupus във форум Технологии
    Отговори: 0
    Последно: 01-05-06, 17:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе