Резултати от 1 до 9 от общо 9

алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    13
    #1

    алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    Здравейте!

    Трябва да на разхвърля определен брой линкове на определен брой страници. Имам броя на страниците и общия брой на линковете. Но искам да определя по колко линка ще съдържа всяка отделна страница, като трябва да има и страници с 0 линка.

    Например имам 7 страници и броя на линковете 12. Искам да разбия сумата 12 на 7 числа, но в тези числа да влиза и 0. Така че като събера 7-те числа да получа 12. Числата да се определят случайно.

    Целта ми е на всяка страница да има различен брой линкове, но общият им брой да е 12.

    Ще го правя на php, но пътро трябва да го измисля.

    Ако някой има идея, как да го направя, моля пишете.

    Благодаря предварително


  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #2

    Re: алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    Изтривам "решението", защото от поста на Slero разбрах, че не съм прочел правилно условието.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #3

    Re: алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    Цитат Първоначално публикувано от Radina

    Например имам 7 страници и броя на линковете 12. Искам да разбия сумата 12 на 7 числа, но в тези числа да влиза и 0. Така че като събера 7-те числа да получа 12. Числата да се определят случайно.

    Целта ми е на всяка страница да има различен брой линкове, но общият им брой да е 12.
    Ей това няма как да стане.

    Доколко е съществено изискването на всяка страница да има различен брой линкове?

    Ако приемем, че е съществено, 0 + 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 = 21

    т.е. сбора от седемте най-малки различни цели числа, вкл. 0, надхвърля 12. Задачата няма решение.

    Ако изискването не е съществено, имам идея за алгоритъм.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    13
    #4

    Re: алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    Числата може да се повтарят, но не искам да са твърдо зададени (т.е едно и съ6то число) за всяка страница.

    Всъщност аз определям общия брой на линковете от броя на страноците. Ако имам 5 страници - броя на линковете ще е от 5 до 10, ако имам 10 страници броя на линковете е от 10 до 20. От тези интервали за линковете вземам случайно число. Например ако имам 5 страници и линковете са от 5 до 10, вземам по случаен начин с едно число между 5 и 10.

    Разделих броя на линковете на броя страниците(линк/стр). И полученото число, ако не е цяло го закръглям към по голямото. И се получава 2 като едно средно число за сбора. После в един цикъл, които се върти колкото за броя на страниците избирам пак едно число от 0 до 2. Но сбора им не мога да го накарам да стане равен на броя линкове.

    Всъщност мен не ме интересува какви ще са числата, стига сумата им да е колкото са общия брой линкове, но да има и 0 сред тях и разбира се да не са прекалено много на места.

    Просто ми трябва да изчисля някакви бройки за всяка страница и сумата да е равна на броя линкове.

    Надявам се не ви обърках с моите разсъждения.



  6. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #5

    Re: алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    Ако искаш 9 линка на 5 страници и поне една от страниците да е с 0 линка, то все едно искаш 9 линка на 4 страници, без ограничения.
    След това можеш да сведеш задачата до намиране на Х линка (случайно число <= 9) на 3 страници, на 4тата слагаш каквото остава до 9, а на 5тата - 0.

    Цитат Първоначално публикувано от Radina
    ...и разбира се да не са прекалено много на места.
    Това ограничение за максимален брой линкове на страница е добре да го уточниш някак - било като твърдо зададено число, било като нещо, зависещо от общия брой страници примерно.
    Но, като имаш предвид, че ти се падат средно под 2 линка на страница, ако го направиш голямо, очаквай много нули в резултата.

  7. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    212
    #6

    Re: алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    На първо време се сещам селедното: ако имаш 10 линка на 4 страници вземаш произволно число между 10 и 0 и го вадиш от общия брой линкове. Да кажем че се е паднало 2 т.е остават още 8 линка за показване и следващото произволно число го вземаш от 0 до 8. и така толкова пъти колкото е броя на страниците-1. На последната страница поставяш останалите линкове.

    п.с
    за php това е функцията която ти трябва int rand ( [int $min, int $max] )

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Re: алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    какво домашно колективно решавате тук?

  10. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    212
    #8

    Re: алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    Много странно изглежда за да е домашно

  11. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #9

    Re: алгоритъм за определяне брой линкове за определена страница

    Цитат Първоначално публикувано от Coppermine
    Много странно изглежда за да е домашно
    и прекалено неконкретно, за да бъде реално задание

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. При определена външна температура какъв COP
    От ivo75 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 15
    Последно: 21-01-12, 19:02
  2. Отговори: 4
    Последно: 27-04-11, 23:26
  3. много линкове в една страница
    От ilian66 във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 9
    Последно: 23-10-05, 13:58
  4. Търся алгоритъм
    От minkov във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 24-12-04, 15:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе