Резултати от 1 до 6 от общо 6

Проблеми с кирилица и MySQL

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    31
    #1

    Проблеми с кирилица и MySQL

    Зная,че по форумите гъмжи от такива теми, но след като прочетох около 20-30 такива и пак не можах да се справя с проблема реших и аз да пусна тема.
    Та проблема ми е следния:
    Имам база данни, в която информацията е на кирилица. Извличам тези данни и генерирам html страница чрез perl скрипт. Проблема е, че всичко което е от базата данни излиза на браузара на маймуница (всичко друго си излиза нормално на кирилица). Пробвах какво ли не. Сменях колацията няколко пъти (utf8, cp1251_bulgarian и др), но никакъв резултат.
    Страницата и базата данни са качени на чужд сървър. Достъпа ми до тях е чрез phpMyAdmin и нямам достъп до никакви конфигурационни и log файлове на сървъра.
    Някой има ли идея как да я подкарам тая кирилица???

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #2

    Re: Проблеми с кирилица и MySQL

    Ако дадеш линкче към страничката, ако покажеш perl кода с който чепкаш, ако пуснеш един дъмп от базата, може и да ти помогне някой.

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #3

    Re: Проблеми с кирилица и MySQL

    да, както каза колегата, недостатъчно инфо даваш, но мога да ти дам някои насоки:

    - в какъв тип енкодинг на таблиците е вкарвана кирилицата (има голямо значение, тъй като ако е вкарвана некоректно в латин1, то трябва да я изкарваш по същия начин)
    - има енкодинг на базата (сървъра) и на клиента (конекцията), като тази тема е доста добре покрита в документацията
    - ако правиш някаква обработка и трансформация на данните под пърл, може би ще трябва да ползваш Encode пакета
    - провери за коректен енкодинг на уеб страниците, т.е. да не би да не го сетваш, а в уеб сървъра да е настроен на UTF8 (по подразбиране в apache)

    P.S. колацията се отнася единствено за сортирането на данните в даден character set, т.е. работи със character set-а, а не с колацията

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    226
    #4

    Re: Проблеми с кирилица и MySQL

    подобен проблем имах с PHP, има едно временно решение, което може да се приложи най-вероятно и с Perl, но там съм "бос"
    та, навсякъде след mysql_connect() и mysql_select_db() слагам
    mysql_query("SET NAMES CP1251");
    или
    @mysql_query("SET NAMES CP1251");
    или, ако има SET NAMES 'utf8' - да се смени на SET NAMES 'CP1251'

    би трябвало по подобен начин да стане и на Perl, но това не е истинско решение на проблема - решението да се ползва подходяща кодировка на базата, таблиците и колацията. установил съм, че колацията най-добре да е cp1251_general_ci
    най-добре е да си пазиш бейкъп на базата докато си правиш експерименти с кодировката, този бейкъп трябва естествено да не е омазан с ?????

  6. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    31
    #5

    Re: Проблеми с кирилица и MySQL

    Благодаря ти Meto.

    Вкарах ред в perl кода подобен на mysql_query("SET NAMES CP1251") за PHP и работата заспа. Интересното е че работи несависимо от колацията и енкодинга, на които са направени таблиците (дори и след голямото омазване за което ти предположи).
    Учудващо е как липсата на един ред може да ти скъса нервите и да ти изгуби половин ден.

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    226
    #6

    Re: Проблеми с кирилица и MySQL

    ми честито!
    поне с 5-та версия на MySQL работи, като изкарат 6-та ще му мислим 

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Данни на кирилица в MySQL
    От BlueBox във форум Програмиране
    Отговори: 3
    Последно: 14-11-06, 08:02
  2. JSP MYSQL JAVA И енкодинг проблеми
    От orangeglass във форум Програмиране
    Отговори: 2
    Последно: 11-07-06, 16:16
  3. Проблем с MySQL и кирилица
    От DEYDOD във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 7
    Последно: 25-04-06, 16:10
  4. apt-get update, debian sarge, mysql проблеми
    От kaliobg във форум Linux
    Отговори: 2
    Последно: 05-08-05, 11:39
  5. проблеми печат,принтер,кирилица, DOS-prompt
    От smarty във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 17-02-04, 13:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе