Резултати от 1 до 5 от общо 5

Неясен алгоритъм за задача на Паскал

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Apr 2010
    Мнения
    2
    #1

    Неясен алгоритъм за задача на Паскал

    Здравейте, имам проблем с измислянето на алгоритъм на една курсова работа:

    Да се състави главна програма за обработка на три масива P(10x12) и Q(14x16) и R(15,19], където данните са числа в интервала [-0 - 999]. Съответните подпрограми да извършват следните обработки:
    1. Извеждане на условието на задачата и името на автора;
    2. въвеждане на входните данни;
    3. извеждане на входните данни;
    4. да се намери стълба съдържащ най-много нечетни елементи и да се нулират двата следващи стълба – ако е последен – да се нулират първите два стълба;
    5. резултатите да се извеждат на екрана.

    стигнал съм до съществената част (4-та точка), процедурите за условие, въвеждане и извеждане са готови, не мога да разбера каква трябва да бъде логиката на 4-та точка.. x mod 2 = 0, където x е всяко число в n, не знам как трябва да се направи това чудо.. и една променлива P която да обхожда всички числа в стълбовете и да намира кой стълб е с най-много нечетни числа. Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #2

    Re:Неясен алгоритъм за задача на Паскал

    Нарисувай си масивите на хартия, напиши всички индекси и помисли как да обходиш всеки стълб поотделно, без да обикаляш целия масив. Не е толкова трудно.

  4. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #3

    Re:Неясен алгоритъм за задача на Паскал

    Трябват ти две променливи - едната за броя нечетни елементи в стълба-рекордьор и втората за индекса му.
    Първата в началото инициализираш да е 0 (може в масивите да няма нито един нечетен ел.).
    Втората нека да е 1 (ако има повече от един стълбове, които си поделят първото място с равен резултат, да избереш първия от тях).
    В един цикъл обхождаш всички стълбове.
    Тук ти трябва трета променлива - брояч на нечетните ел. в текущия стълб, инициализираш я на 0.
    Вложен в него цикъл обхожда всички елементи от текущия стълб.
    В него проверяваш за нечетност и ако текущият еленемт е нечетен, увеличаваш временния брояч.
    [Край на вътешния цикъл]
    Сравняваш времения брояч с досегашния рекорд (оня, който е в първата променлива).
    Ако рекордът е подобрен, записваш новия рекорд в първата ти променлива и текущия индекс на стълб във втората.
    [Край на външния цикъл]
    Анулираш двата следващи стълба.

    Предполагам, че ако търсеният стълб се окаже предпоследния, трябва да анулираш последния и първия.

  5. Novice
    Тук е от
    Apr 2010
    Мнения
    2
    #4

    Re:Неясен алгоритъм за задача на Паскал

    Мерси за подробния отговор, програмата е почти написана

  6. Novice
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    1
    #5

    Re:Неясен алгоритъм за задача на Паскал


    Здравейте, имам проблем с измислянето на алгоритъм на една курсова работа:

    Да се състави главна програма за обработка на три масива P(10x12) и Q(14x16) и R(15,19], където данните са числа в интервала [-0 - 999]. Съответните подпрограми да извършват следните обработки:
    1. Извеждане на условието на задачата и името на автора;
    2. въвеждане на входните данни;
    3. извеждане на входните данни;
    4. да се намери стълба съдържащ най-много нечетни елементи и да се нулират двата следващи стълба – ако е последен – да се нулират първите два стълба;
    5. резултатите да се извеждат на екрана.

    стигнал съм до съществената част (4-та точка), процедурите за условие, въвеждане и извеждане са готови, не мога да разбера каква трябва да бъде логиката на 4-та точка.. x mod 2 = 0, където x е всяко число в n, не знам как трябва да се направи това чудо.. и една променлива P която да обхожда всички числа в стълбовете и да намира кой стълб е с най-много нечетни числа. Благодаря предварително!
    [/quote] извинете ще може ли да ми дадете програмата тъй като мидадоха подобна за края на годината а аз не мога да я направя.Благодар жи предварително

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Алгоритъм цифром -> словом
    От VED във форум Общ - софтуер
    Отговори: 16
    Последно: 27-08-10, 00:17
  2. Паскал: Интересна задача
    От xzone във форум Програмиране
    Отговори: 13
    Последно: 16-10-08, 16:28
  3. Търся алгоритъм
    От minkov във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 24-12-04, 14:56
  4. Неясен за мен проблем
    От Sunny във форум За Форума
    Отговори: 8
    Последно: 11-02-04, 11:54

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе