Малко хора оценяват значението на британската компания Arm Limited. Nviidia така е решила да влезе в процесорния бизнес.
Nvidia in Advanced Talks to Buy SoftBank’s Chip Company Arm
Малко хора оценяват значението на британската компания Arm Limited. Nviidia така е решила да влезе в процесорния бизнес.
Nvidia in Advanced Talks to Buy SoftBank’s Chip Company Arm
Чувам камбанен звън за един китайски технологичен гигант. Съвсем ясно е , че покупката е политически мотивирана.
Nvidia е публична компания, а президентът й Дженсън Хуанг симпатизира на демократите.
Просто Nvidia напоследък има големи печалби и търси по-голямо развитие.
Всъщност, има голяма вероятност тази архитектура да замести x86 процесорите в близко бъдеще.
Една добра новина за ...Хуауей. SoftBank не е склонна да продаде Arm на Nvidia Информациите за евентуална покупка на Arm (разработчик на едноименната процесорна архитектура) от Nvidia, които циркулират напоследък в медийното пространство, не дават пълна представа за намеренията на SoftBank Group, собственика на Arm. Според публикация на Nikkei Asian Review, SoftBank планира да запази своя дял в Arm като важен елемент от стратегическите си инвестиции в изкуствен интелект, дори ако продаде част от компанията или прибегне до първично публично предлагане на акции (IPO). Освен това продажбата не е част от настоящата програма за монетизиране на активи на SoftBank в размер на 41 милиарда долара, която вече постигна напредък с продажбата на акции на T-Mobile и други компании. Много преди разговорите с Nvidia, SoftBank обмисляше IPO за Arm през следващите години. Според източник, запознат с делата на компанията, в момента „няма промени в плана за IPO”, но SoftBank не изключва възможността за двустранна сделка и оценява различни варианти. Сред разглежданите сценарии е придобиването на дял в Nvidia, след като Nvidia купи дял в Arm. Друг сценарий е сливането на Nvidia и Arm чрез размяна на акции, в резултат на което SoftBank ще стане главен акционер в обединената компания. Комбинирането на Arm и Nvidia може да доведе до ефект на синергия и да увеличи възможностите за развитие. Пазарният дял на Arm в решенията за центрове за данни в момента е близо 5%. Обединената компания вероятно ще разшири присъствието си на този важен пазар. Основателят и председател на SoftBank Масайоши Сон е уверен в потенциала за растеж на Arm. В края на юни той каза, че „предлагането [на чипове, разработени от Arm] нараства експоненциално”. На няколко пъти Сон даде да се разбере, че SoftBank ще запази своя дял в Arm, след като възстанови част от инвестицията си чрез IPO
Не мога да разбера какво общо има Хуауей. Те нямат толкова пари.
Оказа се,че освен Nvidia, кандидат-купувачи са и тайванските TSMC и Foxconn.
Report: TSMC, Foxconn Among Potential Arm Buyers
Вече офертата надхвърля 40 млрд. $.
SoftBank Nears $40 Billion Deal to Sell Arm Holdings to Nvidia
Изглежда и Microsoft е решила да прави свои процесори с arm архитектура.
Microsoft Designing Its Own Chips for Servers, Surface PCs
Контролният орган за защита на конкуренцията във Великобритания---> Competition and Markets Authority (CMA) реши да демонстрира важност и внимателно да разследва сделката.
Реши да покани трети страни да коментират сделката.
Nvidia takeover of chip designer Arm investigated
Три от най-големите технологични компании – Google, Microsoft и Qualcomm – се противопоставят на закупуването на разработчика на чипове Arm от лидера в графичните решения Nvidia. ИТ гигантите се опасяват, че сделката ще влоши конкуренцията на пазара. Публикация на Блумбърг твърди, че Google, Microsoft и Qualcomm са се оплакали на американския антитръстов регулатор от закупуването на Arm от Nvidia. Трите корпорации смятат, че сделката може да навреди на конкуренцията на пазара на чипове. Nvidia се съгласи да купи британския разработчик на процесори Arm още през 2020 г. Сделката се оценява на 40 милиарда долара, а финализирането ѝ ще отнеме 18 месеца. Толкова дълъг период е необходим, за да се уредят всички регулаторни въпроси. Google, Microsoft и Qualcomm обаче казват, че сливането може да доведе до объркване на пазара. В крайна сметка Arm ще бъде под контрола на нов играч, докато разработките на компанията се използват в почти всички процесори за смартфони, а вече навлизат осезаемо и в компютрите. Мега-сделката изисква одобрение от антимонополните власти на САЩ, Великобритания, Европейския съюз и Китай. Не е ясно дали натискът от страна на ИТ корпорациите ще окаже влияние върху решението на регулаторите.
Google, Microsoft и Qualcomm мелят политически глупости. Иначе, arm си е доста апетитна хапка . За последното тримесечие са реализирани 6.7 млрд arm- базирани чипа.
The Arm ecosystem ships a record 6.7 billion Arm-based chips in a single quarter
И най-накрая Federal Trade Commission реши да подаде иск в съд за блокиране на сделката. Сделката много пречела на конкуренцията.
FTC Sues to Block $40 Billion Semiconductor Chip Merger