Резултати от 1 до 4 от общо 4

Ретрофит на полухерметик

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    5
    #1

    Ретрофит на полухерметик

    Имам едно въпросче за млекована. Брат ми се занимава с животни и ме побърка с една стара шведска вана. Та пропуска го намерих и оправих ( пукнат испарител, който е самото дъно на съда). Компресора е полухерметик на незнайно колко години без никакви табелки и т.н. Ваната е 400л. Искам да питам имали смисъл да се сменя маслото за да я заредя с 134, понеже единствено на ТРВ-то пише р12 или да пълня смело.Или горе долу колко ще изкара със старото масло и 134. Единствената цел е да не търся р12 щото е скъпичък.

  2.  
     
  3. Member Аватара на batalski
    Тук е от
    Nov 2007
    Живее в
    София
    Мнения
    348
    #2

    Отговор: Ретрофит на полухерметик

    Най доброто решение е да потърсиш R12 ако има някъде изостанал, лошото е че не се знае на какъв R12 ще попаднеш. На мен при предлагаха ама като закачих електронните манометри и измерих налягане и температура нямаше нищо общо с R12. Имам една бутилка изостанала от 10 години и в нея има малко фреон но като и закачих манометрите си показа че е R12. Когато се преминава към R134a трябва да се замени маслото,филтъра и промиване на инсталацията. Маслото за R12 е минерално а за R134a е полиестерно, ще падне и мощността на компресора с 10%

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    21
    #3

    Отговор: Ретрофит на полухерметик

    Колега ако си запоил ваната със сребро,пак ще търсиш фреон.Завария със аргон за да си сигурен.Автоматиката работили?

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #4

    Отговор: Ретрофит на полухерметик

    Цитат Първоначално публикувано от batalski Виж публикацията
    Най доброто решение е да потърсиш R12 ако има някъде изостанал, лошото е че не се знае на какъв R12 ще попаднеш. На мен при предлагаха ама като закачих електронните манометри и измерих налягане и температура нямаше нищо общо с R12. Имам една бутилка изостанала от 10 години и в нея има малко фреон но като и закачих манометрите си показа че е R12. Когато се преминава към R134a трябва да се замени маслото,филтъра и промиване на инсталацията. Маслото за R12 е минерално а за R134a е полиестерно, ще падне и мощността на компресора с 10%
    +1 Колега Баталски! Определено един ретрофит ще излвзе по-скъп от зареждане с р12. Смяната на филтъра и маслото при пропуск в изпарителя е задължитена, дори и да се зареди пак с р12. Друг е въпроса какво става с температурата на кондензация и налягането. Както каза, КПД-то пада с 10% и това е за сметка на повишения товар на компресора, а от там-повишена температура=скъсяване живота на компресора.
    Р12 има и който търси-намира.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе