Здравейте,
Изчетох доста из форумите и сайтовете за газовото отопление, но все още ми е трудно да се ориентирам в някои детайли (не съм инженер по топлотехника все пак). Ще съм много благодарен да получа компетентен съвет по темата.
Накратко:
Имам да отоплявам 55 кв.м (30 - дневна, 20 - спалня и 5 - баня) или 150 куб.м. (Н=2.75). Нова сграда, качествено строителство, виско клас дограми и стъклопакети, среден етаж, среден апартамент, източно изложение. Вече са прокарани тръбите и е излята замазката - не мисля за вариант подово. В ОВК проекта на сградата за апартамента е изчислена необходима отоплителна мощност 3.3 КВ (не разбирам - доверил съм се, че са толкова). Начертани са радиатори от 1.8 КВ в дневната, 1.1 КВ в спалнята и 0.5 КВ в банята. По проект са предвидени газов котел и неуточнен вид бойлер и жокерите ми свършват до тук.
След всичко, което изчетох до момента, съм се насочил към комбинация от едноконтурен котел с възможно най-ниска минимална мощност (примерно Victrix 12 KW) и обемен бойлер с една серпентина (примерно тези на Eldom - заради комбинацията от неръждаем водосъдържател и резервно ел-подгряване). Пред френските прозорци (10 см пп) в дневната мисля да сложа вграден подов воден конвектор Koraflex на Korado, а в спалнята воден конвектор тип пейка Koraline на същата фирма (там също прозорците са много ниски - 35 см пп).
Основните ми питанки са в следните направления:
1. Ако тези 3.3 КВ, които ги смятат в ОВК проекта се отнасят до някакъв среден по отношение на температурите за отоплителния сезон ден - това означава ли, че наесен и напролет, когато навън е по-топло (5 до 15 градуса) - реално 3-4 месеца наред нуждите за отопляване на жилището ще са доста под тези 3.3 КВ (примерно 1.5 - 2)
2. В този ред на мисли има ли смисъл наистина да гоня котел с възможно най-ниската минимална мощност (това са всичко 2-3 модела), за да работи той ефективно - или мога да избирам от тези, за които тази стойност е между 3-4 КВ (в който диапазон има доста повече модели, включително с вграден бойлер).
3. За толкова малка и проста система има ли смисъл да се монтират термоглави, специални терморегулатори, външни температурни сонди и т.н. и ако да - кои от тях?
4. Тъй като подовия конвектор не е най-ефикасния вариант по отношение на топлоотдаване и в някакъв % ще грее и съседите от долния етаж - има ли смисъл да го смятам с по-висока мощност от тази дадена за радиатор.
Благодаря предварително на всеки, който би се отзовал да сподели мнение и опит.