+1 за @tweeg от мен за полезното разяснение
+1 за @tweeg от мен за полезното разяснение
Към написаното от tweeg бих добавил и това, че при нисък битрейт следва да се прави ресайз надолу /30-50%/. Колкото и да звучи странно. Това е другата причина за "филми по 2 и кусур часа се събират на 2 CD-та и качеството е "върха". "
Сваляш с кой да е софтуер през Firewire във DV некомпресиран вариант без загуба на качеството и след това ползваш програмката AUTOGORDIAN KNOT
http://www.autogk.me.uk/index.php?na...op=getit&lid=1
Kомпресирваш в дивх или Хвид и качеството е перфектно. Недостатък е само 4е свалянето в DV формат заема много място и ще ти трябва голям хард диск!
Т.к. стана дума за рисайз и AutoGK да кажем малко за това как AutoGK прави рисайза.
В AutoGK се използва compressibility test. Каква е идеята. Взема се да кажем 10% от филма - по 25 кадъра на всеки 250 (1 секунда на всеки 10). Получения файл се кодира с фиксирам quantizer=2 (това ще рече кажи речи без загуби). Гледа се колко голям файл се е получил и се смята така наречената стойност bits per pixel т.е. колко бита са необходими за компресията на един пиксел в един кадър.
Формулата е
bits per pixel = размера на файла / (времето в секунди * 25 кадъра в секунда за ПАЛ * резолюцията по X * резолюцията по Y)
Какво дава тази стойност - тя дава така да се каже динамиката на филма - общо взето за екшъни е висока докато за мелодрами е ниска.
Защо го разправяме всичко това. Значи задачата е да кажем да хванем 60 минути на една CD.
Това прави битрейт 700 * 1024 * 1024 * 8 / (60 * 60) = 1632kbps аудио + видео. Айде да го кажем 1500kbps видео и 128kbps аудио.
Сега възниква въпроса на каква резолюция да кодираме. Ако изберем много голяма няма да ни достигнат битове защото сме ограничени от 1500 килобита за секунда, ако изберем малка резолюция битовете ще ни стигнат ама трябва после за зумване при гледане и пак става лошо.
Та тука ни идва на помощ сметката за bits per pixel. Едни хора са мсетнали че най-добре е резалюцията да е такава че да получим pits per pixel = 60% * bits per pixel сметнат при quantizer=2.
Как се смята тази работа - оптималната резолюция.
Значи нека точките по вертиката са Y. Тогава точките по хоризонтала ще са aspect_ratio * Y. Айде за по-просто aspect_ratio = 16/9
Да кажем bits per pixel за quantizer=2 сме сметнали 0.50. Значи най-добре ще станат нещата ако резолюцията е такава че bits per pixel = 60% * 0.50 = 0.30.
T.e. 1500 * 1000 (заради kilo-то) = 25 (кадъра за ПАЛ) * Y (резолюция по вертикала) * 16/ 9 * Y (резолюцията по X) * 0.30 (bits per pixel)
от тук намираме Y = 335. Тогава X e 596. Сега X и Y е добре да се делят поне на 8
Значи добре е да изберем примерно 600 на 336 резолюция. Другия вариант е 592 на 336. Едното е малко отгоре на 16/9 другото малко отдолу, но това са оптималните резолюция за конкретния филм (т.к. bits per pixel за quantinizer=2 сме го сметнали за този филм) да се хване на едно CD.
Сега за финал малко неща които чето убягват:
1) kilo за видео и аудио е 1000 а не 1024, т.е 1500 kbps = 1500 * 1000 bps
2) резолюцията на DV-то не е 4:3 а е (720 (пиксела по хоризонтал) / 576 (пиксела по вертикал)) * (128 (големина на пиксела по хоризонтала) / 117 (големина на пиксела по вертикала) = 1.3675
Надявам се да съм бил полезен
И от мен един глас за AutoGK.
Една много полезна програмка за тестване на копресивност на материала, т.е. какъв е оптималния размер за конкретния материал със зададената резолюция. Ползвам я от доста време, точността и е в рамките на 5%, но е полезна само за тези които боравят с Avisynth.
http://jonny.leffe.dnsalias.com/enc/rar/enc_1_03.rar
AutoGK е една много грамотно направена програмка и твърдо я препоръчвам на тези които са начинаещи и на тези които не желаят да губят излишно време, тя анализира материала и съответно преценя дали се нуждае от деинтерлейсиг, подрязва автоматично черните ленти използва филтри за понижаване на шумовете с цел подобряване на компресията, тест за компресивност и последващ избор на подходяща резолюция и т.н..
Всички опити ги свеждах до следното - пускам ДВД-то на плеъра (чрез СКАРТ в ТВ-то), включвам и камерата чрез чинчовете в ТВ-то, синхонизирам и почвам да менкам входовете - веднъж СКАРТ-а (ДВД-то), после AV (от камерата). Най-близко до оригиналния запис бе ДВД, с настройките, които съм описал. Освен това Премиер 1,5 Про, Улеад Видео Студио 9, Пинакал 9 отстъпват на Канопус Про Кодер 2,0. Премиера и Улеада при мен искаха по 15 часа за едно ДВД, докато Канопуса 3 часа (машината ми е Р4 2,66; 512 Рам, дъно Асус Р4, хард Хитачи 160г/7200/ 8 мб). Обаче, едно празненство го снимамхме двама души, аз с Панасоник, другия с JVС (нисък клас). При JVC-то и максималния битрейт не помогна, много шум имаше, картината не беше стабилизирана. И както пише Tweeg, всеки кадър нямаше нищо общо с предишния, затова нищо не помогна, качеството се влоши драстично. Но всеки има свое разбиране. Компресирах на човека материала в DivX с битрейт 1000. Е, на него му хареса, дори не забеляза накъсването и размазването.
И друго - от една телевизия ми дават две ДВД-та с образователни програми, снимани от телевизията. Свалени с Премиер 1,5 Про и кодирани с Канопус. Също както аз го правя. Ами - драстична разлика. Обаче, техните камери са по 15 000 лв. и осветление няколко киловата.
Същото, за което пише Tweeg.
dedo pop,
Канопус Про Кодер 2,0 не е зле, но 15 часа спрямо 3 часа си мисля, че някоя опция ти се е загубила при настройките. Относно качеството - с битовите видеокамери с които снимаме, надали кодека ще ни оправи качеството. По-скоро няма да намерим никаква разлика. Действително скороста на кодиране би ни впечатлила. А как можем да оценим кпд-то на кодеците - от статии по Интернет ?
http://compression.ru/video/quality_...t_tool_en.html Една рашанска програма за сравняване на оригинал и компресирано видео. Би била полезна за експерименти по настройки на кодеци.
Ако тези 3 часа на Канопуса ти се струват много може да пробваш с Cinema Craft Encoder SP2.Първоначално публикувано от dedo pop
При мен ASUS P4P800-E Deluxe, P4 2.8E/1M, 2 * 256 RAM, Seagate SATA 80GM/8MB - мачка 1 час за 40-45 минути при настроийки за 1 пас и 9800kbps константен битрейт.
Канопуса не съм го пробвал на константен битрейт.
Иначе първия пас го прави на скорост 0,65 от реалната, втория пас на 0,37 от реалната.
За съжаление само веднъж опитах Cinema Craft Encoder, нещо не се справих и го зарязах. Ще погледна по-сериозно.