Резултати от 1 до 6 от общо 6

Проблем с телевизор и осветление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    2
    #1

    Проблем с телевизор и осветление

    Извинете ме, но за 1 път сам в този форум и не знаех за правилата.Ако може някой да ми помогне. Купих нов тв Sony Wega 42 инча и когато го включих в тока се появиха черти по екрана. По-късно разбрах, че проблема идва от осветлението, което е с лунички и с някакви дросели за намаляне на тока " малко съм невеж в тази област " и когато намаля или увелича осветлението чертите ходят на горе на долу по екрана. А когато изгася осветлението няма нищо. Ако може някои да ми помогне. Този проблем го нямах на старото място където живеех.Чувал съм за някакви разклонители които обират вредните токове ?

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #2

    Re: Проблем с телевизор и осветление

    С кабелна ли си или с антена? Проблема илма ли го когато пуснеш сигнал на тв-то от видео или ПЦ-то примерно...?
    Според мен смущенията се предават не толкова по захранващата верига колкото през антенния вход. За да пробваш, изкарай кабела и пусни сигнал от двд, видео, PC или каквото там имаш. Ако пак има смущения, значи работата е "по-дебела" и може да се наложи да се пипа по дроселите или поскоро по трансформатора който е за осветлението. (предполагам луничките са на 12волта).
    Иначе разклонителите за които питаш ги има в големите магазини за техника (и не само в големите ). Питай за такива със "surge protector". Добре е също такава защита да се сложи и на антенния вход. Аз ползвам на фирмата SONO и съм доволен засега. http://www.sonobg.com/index_bg.htm

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #3

    Re: Проблем с телевизор и осветление

    Не съм убеден, че разклонител със surge protector ще "обира вредните токове". Нали е предназвачен само да предпазва от токови удари. Предполагам, че проблема идва от електромагнитно сущение, излъчвано от димера (ключа за усилване/намаляне на осветлението) и то точно когато се върти. Най добре е ел. техник да погледне цялата работа, ако трябва и да свърже лампите към друг ел. кръг в жилището. Ако трябва - да се обвие димера в алуминиево фолио или да се екранира по друг начин - само с пробване ще става работата. У нас също съм с димер на лампите, но те са на 220V, нямам подобен проблем. Възможно е значи и трансформатора на 12V да е виновника.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re: Проблем с телевизор и осветление

    rumen68 ме изпревари с половин минута с идеята за димера но:
    1. Смущенията са породени от фазовото управление на тиристора и вървят предимно по захранването - решението е да се сложи феритен пръстен на захранващия кабел.
    2. Има ефирни смущения от самите лампи и свързващите проводници, които в случая работят като антени - решението е добре екранирани и изпълнени връзки на кабелите, подаващи сигнал на входовете и разбира се, качествени кабели и конектори.
    Имайте в предвид, че смущаващите сигнали са с широк спектър, поради стръмните фронтове и големите тоци!

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #5

    Re: Проблем с телевизор и осветление

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    rumen68 ме изпревари с половин минута с идеята за димера но:
    1. Смущенията са породени от фазовото управление на тиристора и вървят предимно по захранването - решението е да се сложи феритен пръстен на захранващия кабел.
    2. Има ефирни смущения от самите лампи и свързващите проводници, които в случая работят като антени - решението е добре екранирани и изпълнени връзки на кабелите, подаващи сигнал на входовете и разбира се, качествени кабели и конектори.
    Имайте в предвид, че смущаващите сигнали са с широк спектър, поради стръмните фронтове и големите тоци!
    Браво на Lupus, личи си инженера

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #6

    Re: Проблем с телевизор и осветление

    Бих допълнил @Lupus - трябва да се сложи филтър на захранването на осветлението. Подобно на марковите захранвания за PC.
    (На евтините има място но не слагат компонентите. ) Този филтър подтиска обратното излъчване по захранването.
    Всяко импулсно захранване , за да мине изпитания за електромагнитна съвместимост, трябва да го има.
    Но тук електротехник няма да помогне много.....

    //Основната ми мисъл е - проблемчето е в осветлението, а не в телевизора. Но е добра идеята на @Lupus за феритче - няма да навреди, а много помага!

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Осветление
    От genovsv във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 21
    Последно: 09-12-23, 17:11
  2. Осветление с ЛЕД лента.
    От reg.s във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 11-04-14, 23:55
  3. Какво е lux осветление?
    От monsieur във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 10
    Последно: 23-11-09, 16:05
  4. Автоматично осветление
    От pavelkv във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 0
    Последно: 26-10-08, 11:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе