Резултати от 1 до 10 от общо 10

Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #1

    Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    Моля за малко разяснение по този въпрос.
    Опитах се да намеря еднозначно инфо в този раздел на форума, но след близо 2 часа ровене намерих само откъслечна информация и то от типа: "... ако не вярваш питай собствениците които са гледали няколко години по този начин..."

    Мислех че LCD екраните нямат проблема на плазмените такива, но след като и в user manual-a на телевизора пише: "Избягвайте доколкото е възможно показването на статични изображения на екрана... " явно нещо бъркам. И колко ли е това "доколкото е възможно" - един час, един месец ?

    От няколко дена ползвам такъв (16:9) телевизор и не искам да си причинявам мъчението да гледам предаванията, които са в 4:3 със zoom, колкото и да е "смарт". Абонат съм на Blizoo и имам достатъчно предавания и в двата формата, така че определено телевизора няма да е 100% от времето на 4:3 но от друга страна ме човърка мисълта че гледайки по този начин ще си повредя екрана... (а все пак телевизора е само една вещ - майната му)

    Интересно, защо няма такива инструкции за мониторите? Та нали при ползването на компютъра има доста статични изображения (например Taskbar-а на Windows или лентата с менютата в горната част на екрана при MAC OS) . Ще дам за пример факта че вече 4 години ползвам един и същ монитор в работата си - най-малко 8 часа на ден - занимавам се с обработка на изображения и предпечат и (вервайте ми !) бих забелязал ако имаше някаква деградация в определени области на екрана.

    Предварително благодаря за отговорите и - весело посрещане на новата година!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #2

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    Ако гледаш програми във формат 4:3 по 2-3 часа на ден няма проблем. Важното е да не гледаш по цял ден в този аспект в продължение на месеци или дори години. По този начин цветните филтри не се износват равномерно.
    Да кажем след 3 годишна употреба на телевизор във формат на картината 4:3, решиш да превключиш във формат 16:9 ,там където са били черните ленти отстрани картината ще бъде с различни цветове и контраст спрямо тази в центъра/4:3/.

  4. Member Аватара на vencifcl
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    868
    #3

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    Аз имам LCD SONY 32" от 2007г. и също много мразя изкуствено да си разпъвам картината, така че когато си е 4:3 си я гледам така същото важи и за филми 16:9 които са с хоризонталните черни ленти а има филми и по 3 часа и нагоре. Никога не съм се съобразявал с тези неща и не намирам някаква разлика в картината. Скоро си купих 3D 42" и него го ползвам по същия начин. Мен ако питаш гледай си ТВ както ти харесва и не го мисли, както се казва ти едно ще вардиш то друго ще се развали , от личен опит съм се убедил че на едно нещо колкото повече му трепериш и го пазиш толкова повече има шанс да се развали и обратното колкото повече го тормозиш толкова по добре и дълго ще ти служи .

  5. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #4

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    ...Честита Новата 2012-та на всички!...Горното много ми хареса,наистина не трябва да робуваме на вещите,и аз ползвам така телевизора си,лупа,смарт и т.н. е отчайващо идиотска ситуация,след като всичко вече май е 16;9,дано по скоро и излъчванията станат такива!!.....Наздраве!

  6. nkd
    nkd е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    2,044
    #5

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    За любителите на "точния" аспект 4:3 - от менюто черните странични ленти могат да станат сиви , което до някаква степен защитава матрицата . За хоризонталните ленти , които се получават когато материал 16:9 или 21:9 се излъчва оригинално , но в аспект 4:3 ,може спокойно да се мине в режим КИНО или някой зуум ,като екрана ще се изпълни без деформации . Лично аз не понасям никакви ленти и винаги си запълвам екрана дори и да се наложи рязане , иначе телевизора ми малее , разбира се пълно щастие и тук няма .

  7. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #6

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    Няма никакви оснавния за притеснения относно износване на филтри и други подобни глупсоти при LCD телевизор.На същите основания човек може би трябва да не диша за да не износва дроба си.
    Статичните изображения пречеха на кинескопните телевизори, като там с времето прогаряше луминофора.
    Особено ярко този ефект бе изразен при игралните автомати, при които дори когато бяха изгасени може да се разпознае изображението, макар че мониторите бяха професионални, а кинескопите усилени.Но дори и в този случай до появяването на дефекта минават 2-3г.
    Да се говори за такива проблеми при LCD обаче е нелепо, а и коя телевизионна програма е със статична картина.
    42 инчовия ми Шарп си го ползвам като тв и като монитор.Макар времето през което работи в мониторен режим да е много по-продължително - и аз също не забелязвам никаква промяна, нищо че телевизора е на 3-4г и най-често на него е статичното избражение на XP-то.


  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #7

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Няма никакви оснавния за притеснения относно износване на филтри и други подобни глупсоти при LCD телевизор.
    Да се говори за такива проблеми при LCD обаче е нелепо, а и коя телевизионна програма е със статична картина.
    42 инчовия ми Шарп си го ползвам като тв и като монитор.Макар времето през което работи в мониторен режим да е много по-продължително - и аз също не забелязвам никаква промяна, нищо че телевизора е на 3-4г и най-често на него е статичното избражение на XP-то.
    Неслучайно във всички книжки с инструкции го има това предупреждение.
    Цветните филтри като всяко друго нещо изсветляват с времето. Когато имаш светло изображение в даден участък и това същото изображение седи с години на екрана...
    http://rl531.bmstu.ru:3000/pic/CIMG3862cr.jpg
    Чакам коментара ти - отпечатък от десктопа /на 4,5 години/

  10. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #8

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2
    Неслучайно във всички книжки с инструкции го има това предупреждение.
    Цветните филтри като всяко друго нещо изсветляват с времето. Когато имаш светло изображение в даден участък и това същото изображение седи с години на екрана...
    http://rl531.bmstu.ru:3000/pic/CIMG3862cr.jpg
    Чакам коментара ти - отпечатък от десктопа /на 4,5 години/
    Ако прочетеш още веднъж поста ми предполагам ще съумееш да видиш следното сравнение
    На същите основания човек може би трябва да не диша за да не износва дроба си.
    Сиреч - в посоченият случай е ясно е че цветовите филтри и другите компоненти имат лимитиран живот.
    Но да не се използва щото се износвали с времето е смешно.Ами най-добре е да не се ползват и тогава няма да се износват.
    Много ясно че при дългогодишна употреба ЕДИНСТВЕНО във един формат(примерно 4/3) и при превключването му в друг (примерно 16/9) ще доведе до различно износване.Това е смисъла на предупреждението.Нали и ти това посочваш в първия си пост.
    Но какви са реалните шансове това да се случи - напълно нищожни.Коя тв програма е само в един формат, а обикновено се гледат освен филми и предавания, състезания, така че шанса да го използваш само в един режим е меко казано почти нулев.Най-логично подобен проблем би се проявил при използване на тв-то като монитор.Но и там този проблем е по-скоро хипотетичен.


  11. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #9

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    Е последните 3 години във форума имаше 2-ма с описаният проблем.
    Постоянно гледали български телевизии във формат 4:3 , изведнъж решили да превключат на цял екран..и ооо ужас

  12. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,565
    #10

    Re:Изображение 4:3 върху 16:9 LCD екран - защо не се препоръчва ?

    Ще взема да прескоча до братовчеда и да снимам отпечатания часовник от "Делта"-та на СКАТ -LCD 40" май F или N серия -при немарливост -нищо не може да те спаси /колкото и да са "добри" технологиите /...
    Всеки си решава сам -мен ме дразнят линиите отстрани ,а и 40" става 29" -,а и съм свикнал с различните варианти на "разпънат" 4:3 вече повече от 10 год.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Телевизор Crown CTV 3771 няма изображение след сменен BU808
    От DTech във форум Ремонт, сервиз и калибрация на телевизори
    Отговори: 0
    Последно: 26-01-14, 15:09
  2. Image Retention Прегаряне на изображение на LCD монитор DELL
    От KillingTime във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 13-02-12, 20:29
  3. Търсене с изображение вместо текст ?
    От shutdawn във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 11-09-07, 15:37
  4. Черно-бяло изображение с Elite PV-371X и Sang TV?
    От svetlik във форум Мултимедийни плейъри
    Отговори: 5
    Последно: 22-07-06, 14:06
  5. C++, MFC и Бутони с изображение !
    От ganch във форум Програмиране
    Отговори: 2
    Последно: 16-03-06, 09:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе