Отговор: рутер след рутер
То варианти много. Само дето при безжичното е много по различно от жичното. Най-простата схема:
Кабел от лан-порта на първия рутер към уан-порта на втория. На Първия му се да задава с ДНЦП да раздава 10.0.0.х (приемаме, че входящия адрес е 192.168.x.x или реално IP). На втория може и нищо да не му задаваш в ДНЦП (по дефаулт раздава 192.168.х.х) естествено втория рутер, трябва да е конфигуриран да взема настройките, които първия му дава автоматично. Абе с други думи втория рутер може изобщо да не го бараш. Слагаш и включваш.
Отговор: рутер след рутер
Ако може да се наместя и аз в тази чужда тема, но въпроса ми е сходен. При вързване на рутер след рутер, какви настройки трябва да се зададат на втория, за да могат всички устройства които се закачат към него да виждат устройства закачени към първия рутер и обратно, устройствата от първия рутер да виждат устройствата от втория? Може би Ip range за първия от *.*.*.2 до *.*.*.100 и на втория рутер от *.*.*.101 до *.*.*.201
P.S. това за IP-тата сега ми хрумна, но не съм убеден какво ще стане.
Отговор: рутер след рутер
Цитат:
Първоначално публикувано от
regned
... да виждат устройства закачени към първия рутер и обратно, ...
Какво разбираш под "виждане" ?
Не че е толкова важно, но все пак е хубаво да се уточни.
Устройствата от втория рутер така или иначе виждат устройствата от първия рутер. Евентуално тука таме нещо може да не се вижда заради някой файъруол или нещо друго (но пак второстепенна настройка). Има "ping" например.
Обаче устройствата от първия рутер няма как да видят тези от втория рутер. Всичките устройства от втория рутер, са видими в мрежата на първия рутер като един-единствен адрес и това е адреса на WAN-порта на втория рутер. Срещу това не може да се рита. Самия механизъм на NAT-рутирането е такъв. Ритането може да се изразява единствено в някакви допълнителни вторични VPN-между конкретни две устройства (едно от мрежата втория рутер и едно от първия).