Резултати от 1 до 11 от общо 11

Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6
    #1

    Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Здравейте,
    Моля за съвет.
    Попаднаха ми тонколони с неизвестна марка и модел (нямат етикети), които използвам с комплект аудио компоненти (усилвател, тунер, дек и CD player и еквалайзер).
    Колоните са стари, букшелф тип, но са изключително запазени. Говорителите са безупречни.
    Двулентови са, с отворен обем с преден бас рефлекс. Мощност 50W / 4 Ома. (само това пише)
    Като цяло съм доволен от звученето на системата, но има един леко дразнещ момент в тонколоните.
    Кутиите започват да гъгнат при ниски честоти. Наясно съм, че това е специфика на кутията, материала, конструкцията на колоната и т.н.
    И друг път съм се сблъсквал с колони с подобен проблем, а именно гъгнене в областта 100-150 Hz.
    Когато намаля от еквалайзера посочения честотен диапазон нещата се пооправят, но пък губя част от звуковата картина.
    Пробвал съм с други колони и този ефект го няма. Явно кутиите на моите резонират силно около тези ниски честоти (чува се като звук от бъчва ).
    Молбата ми е, ако може да ми каже някой, дали има начин да се намали това гъгнене, например чрез облепване отвътре с дунапрен или по някакъв друг начин.
    Моля за снизхождение поради слабите ми познания в областта
    Предварително благодаря на отзовалите се!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Пространството зад високоговорителите запълнено ли е с нещо?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #3

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Познанията ти са правилна посока и много добре си се ориентирал за възможните причини и решението, което не е най-правилното, но може да помогне.
    Първо пусни един тонгенератор https://www.szynalski.com/tone-generator/
    И чуй с точност къде точно се случва този резонанс и дали въобще е от кутията( да не би да от стаята), след това хвани кутията с две ръце отстрани и я стисни, за да видиш дали няма да спре, ако спре, значи кутията/разпънката(ако има такава) може да са компрометирани или кутията да си е недъгава по рождение.
    Ако можеш да свалиш говорителя и да надникнеш вътре какво се случва ще е най-добре, тъкмо да видиш дали въобще има някаква вата.

  5. Novice
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6
    #4

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Познанията ти са правилна посока и много добре си се ориентирал за възможните причини и решението, което не е най-правилното, но може да помогне.
    Първо пусни един тонгенератор https://www.szynalski.com/tone-generator/
    И чуй с точност къде точно се случва този резонанс и дали въобще е от кутията( да не би да от стаята), след това хвани кутията с две ръце отстрани и я стисни, за да видиш дали няма да спре, ако спре, значи кутията/разпънката(ако има такава) може да са компрометирани или кутията да си е недъгава по рождение.
    Ако можеш да свалиш говорителя и да надникнеш вътре какво се случва ще е най-добре, тъкмо да видиш дали въобще има някаква вата.
    През бас-рефлекса се вижда,че няма никаква вата вътре. Гледах с ендоскопа вътре в обема няма разпънка, поне не видях такава. Ще ги огледам пак отвътре.
    Не съм свалял говорителите.
    Сега говорих с човекa, който ми ги даде и според него са Technics SB - CS50. Действително изглеждат 1:1 с тази снимка, но без надписите, но изглежда са изтрити или боядисани.

    Колоните са с дебели стени и са много тежки за размера си.
    Ще пробвам, това, което ме съветваш и да видим.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Пространството зад високоговорителите запълнено ли е с нещо?
    Не. Гледах с ендоскоп. Няма вата, дунапрен или какводо и да е. Кутията е ПДЧ - доста дебело, плътно и тежко.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #5

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Този модел на Technics го дават z=8 Ohm/ 60W DIN.
    Измери ли съпротивлението на клемите им?
    Как разбра, че говорителите им са безупречни?
    Един Господ знае какво има вътре в твоите колони. Подозирам, че са някаква реплика с китайски менте-говорители.
    Я дай една реална снимка отвън и вътре, че така с обяснения няма да стане въобще.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 28-02-22 в 17:44.

  7. Novice
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6
    #6

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Още малко история за колоните:
    Сдобих се и с гриловете.
    Колоните са в изрядно състояние. Подари ми ги приятел, който ги има от 100 години
    Няма никакви намеси по тях. Говорителите са 100% оригинални, както и филтрите и кутиите.
    Той си купи нова система и тези ми ги даде.
    Пусках бавен суип и няма никакви проблеми с говорителите. Няма разлепени шпули, няма хъркане, няма никакви артефакти в звученето.
    Единственият проблем е около 120 - 130 Hz. характеристиката на озвучителното тяло доста осезаемо се изгърбва нагоре и там се чува това гъгнене.
    Може би не мога да обясня точно ефекта, но се състои в ярко открояващо се усилване на посочения честотен диапазон.
    Звучи като резонанс на самата кутия.
    Действително са 8 ома, измерих ги.
    Снимки сега няма да мога да дам, че не съм при тях, но със сигурност не са с ментета говорители.
    Пка казвам, много са приятни за слушане и ако внеса корекция от еквалайзера почти не се усеща проблема, но затихва и част от музиката в този диапазон, а това леко не ми допада.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #7

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    На какво си ги сложил?
    Подложи някаква антивибрационна подложка, гумени крачета или стиропор, за да изолираш само за тест кутиите от повърхността.
    Като гледам грубо размери и честотна лента 45Hz / -10dB) ми намирисва на проблем с НЧ говорителя или филтъра.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #8

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Нека ги чуе с тонгенератор и ще разбере къде точно е проблемът.
    Иначе колонките са стари и ако си ги харесва е силно препоръчително да се сменят резисторите и кондензаторите(оригиналните са много нисък клас, особено в днешно време, а и са си променили стойностите).

  11. Novice
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6
    #9

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    На какво си ги сложил?
    Подложи някаква антивибрационна подложка, гумени крачета или стиропор, за да изолираш само за тест кутиите от повърхността.
    Като гледам грубо размери и честотна лента 45Hz / -10dB) ми намирисва на проблем с НЧ говорителя или филтъра.
    Сложени са върху плотове от двете страни на аудио шкаф. Сложил съм им гумени крачета с дебелина 5-6 мм.
    Не зная дали ще помогне, но ми прави впечатление, че когато пусна тунера и слушам радио с денс и поп музика (Сити, Фреш и т.н.) това гъгнене го няма.
    Явно тоноператорите пипват точно този честотен диапазон.
    Слушам ли обаче рок радиата, джаз, класика и т.н. нещата са си както от CD, TAPE и Youtube.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #10

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Кондензаторите задължително, защото като гледам снимки (ако са от същите модели) са електролитни!
    Technics 2 Way Crossover From Sb-cs50 Speaker | eBay
    Това е резонанс на самия НЧ говорител, според мен.

    Сложи корекциите на flat/ off или direct - не знам как е означено на усилвателя и пак пробвай.
    На апаратурата на твоя приятел как звучаха и имаше ли такъв резонанс?

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Отговор: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

    Цитат Първоначално публикувано от jmulju Виж публикацията
    Още малко история за колоните:
    ......
    Действително са 8 ома, измерих ги.
    ......
    И как ги измери???

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Нека ги чуе с тонгенератор и ще разбере къде точно е проблемът.
    Иначе колонките са стари и ако си ги харесва е силно препоръчително да се сменят резисторите и кондензаторите(оригиналните са много нисък клас, особено в днешно време, а и са си променили стойностите).
    Стареят и самите говорители. Хартията на резонаторите си променя качествата. За да оправиш нещата сложи някаква вата около баса. Най-доброто е кокосово влакно.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. 4к или 1080p(с/без 3D) в диапазона 1400-1600лв
    От krakadu във форум Sony телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 19-01-16, 23:57
  2. Yamaha RX-V465 импеданс на колоните ?
    От daneco във форум Тонколони
    Отговори: 2
    Последно: 20-06-10, 21:18
  3. Отговори: 41
    Последно: 07-03-09, 15:21
  4. Отговори: 8
    Последно: 05-03-08, 12:15
  5. Брум + радио в колоните(2.1 Унитек) ???
    От leo_i във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 21-04-07, 08:11

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе