Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 48

хубав нож

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #1

    хубав нож

    Здравейте, не знам дали тук е мястото за такава тема. Искам да се обзаведа с хубави ножове. Моля за препоръки, марка, цени и откъде може да се купят, тези които ми препоръчвате?
    Писна ми вече от всички смотани ножове вкъщи.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:хубав нож

    Зависи много от това за какво и как ще се ползват. Най-доброто си остава оригиналния "Солинген". По пазара обаче има много ментета! От няколко години в къщи се ползват керамичните ножове на "Митсубиши", но с тях трябва да се работи много внимателно, защото са много остри и износоустойчиви, но крехки. Всяко изпускане на ножа върху теракота или удар с него върху стоманена повърхност води до назъбване, чупене на връх или цялостно счупване.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    91
    #3

    Re:хубав нож

    Пробвай с Фискарс! Прилично качество на прилична цена, а и не съм чувал за ментета!

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #4

    Re:хубав нож

    най-важното е човек да знае кой нож за какво е, защото моята преди време беше взела ножа за масло и беше подкарала една луканка на парчета, които биха задръстили гърлото и на лъв

    най-оригиналният ми нож е именно Солинген за хляб от 1981, който е като купен вчера (не само острието, а и дръжката). представа си нямам къде и за колко може да се купи марката, просто я споменава като образец за качество

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #5

    Re:хубав нож

    Няма търговска марка "Солинген" Не се залъгвайте. Има стомана от град Солинген. Аз има шивашка ножица от мноооооооого години, на която има дребен надпис солинген. Сега има доста модерни технологии за изработка на ножове, но качествените са мнооого скъпи. Керамичните ножеве са много капризни. Аз предпочитам хубав стоманен нож. Има си и точило. Забелязал съм, че евтините ножове след наточване нестават толкова остри колкото Фискарса и Дик. Такива имам. От Dick-а съм много доволен, но е скъпичък. Най-проблемни са назъбените ножове, които няма как да се наточат. Лошото е, че хлява бързо износва ножовете(малко известен факт).

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Re:хубав нож

    julian, това е нещо, което не го знаех и веднага скочих да си видя ножа, защото никога не съм обръщал внимание точно какво пише на него

    оказа се истина, че не пише Solingen (очевидно няма и как да го пише, защото името на града го има само в имената на някои от фирмите, ситуирани там), а явно само модела. да, назъбен е, и да, няма как да бъде наточен, но както споменах - не му и трябва

    благодаря за нещото, което не знаех

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #7

    Re:хубав нож

    Аз за Солинген знам, то кой не знае, ама и мен ме притеснява че това не е марка,а област и съответно има много ментета на пазара. Тези Фискарс май съм ги чувал , но за друго. Сигурно произвеждат и други неща освен ножове. А откъде мога да ги видя и как вървят като пари?
    Като се замисля ми трябват ножове за хляб, сурово месо, колбаси и зеленчуци. Не се сещам за нещо друго специално да ми трябват.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #8

    Re:хубав нож

    Фискарс ги има в почти всички по-големи магазини. Примерно Метро, Карфур, Била и т.н. Вече по реномираните марки се продават само в специализираните магазини. Керамични ножове също се виждат по разните хипермаркети и най вече в Техномаркет и Технополис. Даже някъде бях видял керамични ножове на доста ниска цена.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #9

    Re:хубав нож

    Вчера си взех един нож от ИКЕА.

    И ножа си има нещо, като упътване . Там пише, че ножа трябва да се точи с нещо по твърдо от него, т.е точилото да не е стомана (нещо което не знаех . Трябва да е керамично или каменно.

    До колко мога да се доверя на този факт. Нали уж всички хубави ножове са от неръждаема стомана, а маса точила са стоманени. Бях решил и едно точило да си взема от магазина, добре че се отказах в последния момент. И къде да намеря керамично или каменно, гледам само стоманени на пазара.

  12. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #10

    Re:хубав нож

    Хе... има скъпи керамични точила. Най-достъпното и ефективно е негледжосания ръб на порцеланова чиния.

  13. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #11

    Re:хубав нож

    ....има, и не толкова скъпи.... - намери си един камък за точете на коса. (инструмент за ръчно косене на трева )

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #12

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    ....има, и не толкова скъпи.... - намери си един камък за точете на коса. (инструмент за ръчно косене на трева )
    Къде да го намеря , някой агро магазин?!?!

  16. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #13

    Re:хубав нож

    В железарските магазини има.Влизаш и казваш искам една "белгия/брус"(или казано по нашенски камък за точене на коса)-избираш да е с по фин камък, че има едни доста едри "рендета".Аз ножовете си ги точа с камък за коса(белгия/брус) с двустранен камък- едната страна е за точене, другата страна на камъка е за полиране защото е доста финна.И тази за полиране става за точене, но много ще има да се точи...Камъка се мие от време на време защото от точенето се наслагват фини частици които пречат за хубавото наточване следващото точене.

    А за металните точила не си прав- те са от различни стомани -било с повече иридии, хром или ванадии съдържание в точилата.Има на "фискарс" такова за точене и са доволни жените, защото си е като за жена.Аз предпочитам камъка.


    Моят камък за заточване го купих за 2.50 лева и съм много доволен от него.Ако не го изгубя ще ме надживее.Ето такъв е: https://www.youtube.com/watch?v=2ECuGuKblCE#

  17. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #14

    Re:хубав нож

    Вервай ми... имам поне 4 бруса, 3-4 купешки точила /с метални дискове, с абразивни дискове, с керамични и с волфрамови пластини/, няколко масата. Чинията е незаменима.

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Re:хубав нож

    Цитат Първоначално публикувано от justify
    В железарските магазини има.Влизаш и казваш искам една "белгия/брус"(или казано по нашенски камък за точене на коса)-избираш да е с по фин камък, че има едни доста едри "рендета".Аз ножовете си ги точа с камък за коса(белгия/брус) с двустранен камък- едната страна е за точене, другата страна на камъка е за полиране защото е доста финна.И тази за полиране става за точене, но много ще има да се точи...Камъка се мие от време на време защото от точенето се наслагват фини частици които пречат за хубавото наточване следващото точене.

    А за металните точила не си прав- те са от различни стомани -било с повече иридии, хром или ванадии съдържание в точилата.Има на "фискарс" такова за точене и са доволни жените, защото си е като за жена.Аз предпочитам камъка.


    Моят камък за заточване го купих за 2.50 лева и съм много доволен от него.Ако не го изгубя ще ме надживее.Ето такъв е: https://www.youtube.com/watch?v=2ECuGuKblCE#
    Малко разяснение - брус и белгия са различни неща! Бруса е грубия камък (пясъчник) за точене. Белгията е финния, за заглаждане. Но точенето е майсторлък, има много чалъми. Баща ми ме е учил как се прави и до сега спазвам неговите правила. А правенето на добър нож също си е голямо изкуство. Стоманата отвътре трябва да е жилава и гъвкава, а повърхността - с голяма твърдост. И тук идват чалъмите на обработката - коване и закаляване. Ама хайде да не навлизам в детайли, че ще се изпонарежете. И последно: ако искате хубав нож - намерете някой стар циганин бургаджия да ви го направи!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хубав 40'-42' LCD TV до 1000 лв.?
    От soon във форум Телевизори
    Отговори: 5
    Последно: 20-10-11, 16:39
  2. Нов хубав GSM до 50 лв.?
    От soon във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 6
    Последно: 12-08-11, 00:47
  3. HD (хубав) сателитен приемник до 300 лв.
    От soon във форум Сателитни, кабелни и ефирни приемници
    Отговори: 21
    Последно: 08-01-11, 19:43
  4. Хубав евтин фотоапарат?
    От kod във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 58
    Последно: 06-04-09, 23:31
  5. Хубав хотел
    От mike_bg във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 14
    Последно: 05-09-04, 21:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе