Резултати от 1 до 14 от общо 14

Термопомпени бойлери

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    53
    #1

    Термопомпени бойлери

    искам да отговоря на "muchoto" не знам как той е решил че системата е с налягането 2 бара. а и варира в такива тесни граници. всичко това е много относително за тези 2 бара къде се мерят горе при панела ако е на покрива или при бойлера ако е на първият етаж при една 7 етажна сграда. налягането се избира спрямо височината бойлер панел. автоматичните обездушители се монтират на най високата точка на системата. защото се предполага че въздуха отива там (физични закони). по принцип: автоматична пълначка, автоматични обездушители, разшерителен съд според обема вода в системата, помпа, предпазен клапан. а с какви тръби ще се изгради системата всичко е въпрос на средства и какви панели сме си избрали. така и така съм тук да попитам "Lazar " къде ги намери тези 200 и нагери градуси при една работеща система без въздух, с работеща помпа. какъв модел колектор ползваш, моля кажи и на нас. това са убийствени температури.

    http://www.tech-dom.com/bigimage.asp..._TD_084_18.jpg разгледайте тук. и прочетете винаги какво има да научи човек. но и всеки който пише, изработва слънцечи системища си има свое виждане за нещата и неговия начин е най додър.http://www.tech-dom.com/statii.aspx?id=818

    а аз да си призная в момента съм на друга вълна. реших да не използвам слънцето да ми топли бойлера. а самият климатик монтиран в къщи. горещият въздух който изхвърлям в атмосферата аз го превръщам в топла вода. и с един куршум два заека. един път студено навсякъде, а вторият път топла вода. струва ми се интересно и забавно

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    126
    #2

    Термопомпени бойлери

    Денучи....беден българин-жив дявол .Идеята не е лоша ,но и не е нова.Използва се в автомобилите от бая време,само че с някой условности.Климатика (домашния) е динамична система тръгва, спира,променя си параметрите и т.н.Ако отнемеш топлина контактно ,както си му е реда от външното тяло и топлиш бойлер ще се наложи да ползваш цял правец за управление и контрол.Сложи един термометър вътре в ребърцата на външното тяло и записвай данните от показанията...ще разбереш колко са променливи.Бойлера -топлата вода демек ти е статична система топлиш цял ден и вечер се къпеш и миеш чиниите примерно.Ако навъм е хладно днес и климатика си насмогне температурата и изключи ...ще се къпеш утре

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    53
    #3

    Термопомпени бойлери

    я да чуя за тези условности. имам чувството че само си чувал за такова нещо, неси виждал на живо. и защо да меря темпер. между ребърцата какво ме интересува мен там. а за управлението просто и елементарно. а за тази температура там се грижи вентилатора м/у другото.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    126
    #4

    Термопомпени бойлери

    Ехей,по-спокойно...не се заяждам!Условностите имах предвид няколко неща.По-старите автомобили имат 1,2-3 радиатора един пред друг или един до друг,зависи от муцуната на колата и понеже потока е един температурите се прехвърлят от един топлоносител в друг.Примерно запален климатик на студен двигател - топлината от кондензатора се прехвърля на топлината на радиатора за охладителната система.Това е и твоята идея ,нали?На практика между фреона и антифриза застава преходния топлоносител - въздухът,движен от вентилаторите или от скоростта все пак.При по съвременните автомобили има интегриране на радиаторите в един или 2 общи тела с отделни изводи естествено,с цел по-добра аеродинамика или дизайн или икономия на място -както искаш.Климатик,вода,автоматик,хидравлика,всичко на един или два радитора.Тук вече предаването на топлината става контактно през алуминия-загубите са нищожни.Това имах предвид.Проблема е че тук всичко се отнася до температурата на двигателя 90-115 градуса и тя е константа.Респективно в домашния климатик искаме да ползваме температурата на конденсатора да топлим вода,нали?Говорим за едни 35-50 градуса и то от време на време,като тая топлина я отнемаме безконтактно-чрез вятъра кадето имаме и доста загуби.Поправи ме ако греша.
    EDIT:Аз пък сега съм луднал да си вкарам фреон в подовото и зимата да не ми духа .От 2 седмици смятам,намерих медни тръби с тефлон,остана само да измисля външно тяло 2 употреба което да отдава 9кв на топло и да накачуля малко електроника.Лошото е че като объркам сметките ...ще трябва да разбивам пода на целия апартамент

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #5

    Re: Термопомпени бойлери

    @denuchi:

    Desuperheater на парите на изхода на компресора ли правиш или направо сменяш с клапани въздушния с воден кондензатор? И ако е второто какъв контролер използваш за управление на процесите?

    Чак сега видях последния пост на Markony им много му се зарадвах......не се бях сещал да лепна един радиатор пред климатика и да направя троен топлообмен - фреон-въздух-вода.....звъчи логично, но с мноооого малък КПД.....Markony, човече, не се занимавай да ръгаш фреон под теракота или ламината.....зор ще видиш. По-добре си направи една малка преработка на климатика - сменяш въздушния кондензатор (голямата пита-китюк с вентилатор) с един пластинчат топлообменник фреон-вода, слагаш му една помпица грундфос или вило или бла-бла и си правиш класическо водно подово отопление. Колкото до топлообменника - търсиш AlfaLaval или S.W.E.P., казваш им какъв ти е климатика, с какъв фреончец и добрите хорица ще ти пропоръчат топлообменник.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    53
    #6

    Re: Термопомпени бойлери

    и едното и другото с единчетерипътен вентил ( които е пригоден за трипътен) си избирам къде да ходят парите във водния или въздушният кондензатор. когато водата достигне температурите на парите излизащи от компресора си минава на въздушното охлаждане. използвам CAREL. PICO3. с него се управлява не само това но и работата на самата машина температурата на студената вода и всичко кааквото се сетиш.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #7

    Re: Термопомпени бойлери

    Контролерът на Carel pCO3 е професионален и се ползва при управлението на чилъри.
    В интернет намерих цената на контролерите Carel, новия модел pCO3:
    pCO3 small - 546 EUR
    pCO3 large - 910 EUR
    Този или подобен тип контролер трябва за управлението на системата върху която сте се замислили, вид мини чилър. Ако трябва да се прави всичко правилно - е сложно и скъпо начинание за сам човек.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    53
    #8

    Re: Термопомпени бойлери

    а незнам от къде си намерил тези цени но малката тройка е около 1000 лв. без ддс. очаквам тези дни да ми доставят една такава . и наистина го използвам за едно мини чилърче. 12 кв. на охлаждане и малко над 12 на отопление. той управлява компресора оборотите на вентилатора помпите, към него са закачени и доста датчици за 4-20ма. з високо, ниско налягане налягането на кондензация и още няколко за NTC за следенето на водата в единият и другият кръг. към него съм закачил и една камина с водна риза. когато темпер. падне под нулата въобще него мъча а си паля печката иначе до -5 гр. няма проблем работи си без проблеми. 10 гр. през лятото и 45 гр. перз зимата това е водата която се подава към конвекторите. а топлата вода в бойлера достига до 60-62 гр. колкото е по горещо навън по топла вода в бойлера. за сложно не бих казал че е чак толкова. за скъпо и да и не. но е по конфортно. с 3 кв. от мрежата цял апартамен от 62 кв. темпер. навсякъде е една и съща. а да не забравяме и топлата вода. ако се интересуваш повече пиши ще помагна с каквото мога.

  11. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #9

    Re: Термопомпени бойлери

    Цените които гледах бяха в ценова листа на фирма дистрибутор за Австралия. А ето я и ценовата листа на Carel за 2008 г. към ***** и Украйна.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    53
    #10

    Re: Термопомпени бойлери

    Такава информация - на лични! Тук се счита за реклама и за нея си има тарифи и начин.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    126
    #11

    Re: Термопомпени бойлери

    Темата все пак е доста актуална.Гуглето изкарва няколко линка с готови термопомпени бойлери,а някой от тях са с опция и вътрешно тяло.Тая техника сега навлиза у нас и не е популярна,но си е енергийноефективна колкото инверторния климатик,така ,че предлагам да я разнищим по-подробно.Моля,членовете на форума,закупили готови системи да споделят марки,цени,опит,проблеми....

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #12

    Re: Термопомпени бойлери

    и аз живо се интересувам от темата ,мисля рано или късно да си сложа такъв бойлер .. има модели сплит с 1 вътрешно тяло на обикновен климатик с което си отопляваш 1 помещение( защо не банята ?) + бойлера .. в момента цената от около 1700 лв за най маломощния вариант( който ми е достатъчен) ми се струва височка все още

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    126
    #13

    Re: Термопомпени бойлери

    Ходих на живо да видя ефтиния вариант в Русе,1100 с ДДС външното тяло си е китаец 9-ка стандартно он/офф.Коп 4 при 7 градуса ,ама надолу увяхва,като на -10 градуса си е 1:1.Дайкин имат инвертор,но и там Копа е 4 ,макар 4е го дават до -15 и е инвертор.За цената няма да коментирам нещо ми споменаха по телефона 1799$ чак не посмях да попитам за ДДС-то

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #14

    Re: Термопомпени бойлери

    Ерато продават готови и са прилични.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Бойлери / FAQ - обсъждане, мнения
    От hristoslav2 във форум Бяла техника
    Отговори: 1687
    Последно: 22-04-24, 14:02
  2. Проточни бойлери - безопасни ли са?
    От BerkStock във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 116
    Последно: 29-01-15, 18:54
  3. Бойлери - проблем с възврътния клапан
    От hris_2013 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 36
    Последно: 23-10-13, 07:17
  4. бойлери със серпентина
    От ilenes във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 27-10-11, 07:09
  5. Термопомпени бойлери
    От markoni_bg във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-05-08, 21:09

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе