Резултати от 1 до 9 от общо 9

Backup на Linux дял

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    301
    #1

    Backup на Linux дял

    Идеята ми е следната:

    машинката сега е с мизерните 2GB хард диск та сега доиде и нейния ред да се ъпгрейдне. Та имам доста неща които са конфигуриране с много четене и блъскане на главата в монитора [:D] и искам да си запазя АБСОЛЮТНО всичко, даже и линукс-а с инсталираните му програми. Та някой може ли да ми помогне с намирането на някаква такава програмка. Нещо като Norton Ghost ама за Линукс.





    Благодаря предварително

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #2

    Backup на Linux дял

    че нортона не ствва ли и за линукс направо правш диск то диск

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #3

    Backup на Linux дял

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Идеята ми е следната:

    машинката сега е с мизерните 2GB хард диск та сега доиде и нейния ред да се ъпгрейдне.



    <div align="right">Originally posted by Nedko*-*22/04/2005*:* 18:13:43</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Че какво пречи да си закачиш 2-я хард?,без да пипаш нищо по "мизерният 2 ГБ та диск" ?

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    301
    #4

    Backup на Linux дял

    Просто 2гб хард диск заминава за друга машина, за това искам да има само един - 120 гб ще е.



    разбрах днес че със командата:

    dd if=/dev/hda1 of=/dev/hdb1 ставала хватката, но така само се копират файловете . . . има ли вероятност да не ми тръгне Slack-а после?



    Благодаря предварително

  6. DGP
    DGP е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    137
    #5

    Backup на Linux дял

    Последните версии на Norton Ghost и PQ Magic ще ти свършат работа, нямат никакви проблеми при оперирането с Linux-патишъни (ext2, ext3, ReiserFS etc). Препоръчвам ти да ползваш DOS-овския вариант на Ghost-а и да си прехвърлиш Linux-a на големия диск (Partition to Partition copy) след което да си го ресайзнеш с PQMagic при подготвянето на голямото HDD. Вероятно ще ти се наложи да оправяш BOOT-конфигурацията ако номерата на партишъните (/dev/hd??) се различават и затова първо създай партишъните на новото HDD по същия начин, както са били на стария, след което просто копирай Linux-а. По-мързеливия вариант е да копираш с Ghost-а старото HDD на новото (Disk to disk copy) след което да ресайзваш.

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    301
    #6

    Backup на Linux дял

    След достатъчно дълго търсене из Интернет намерих следното:

    командата с която се прави тая цялата магия е : "dd" []

    Та оттам ще се оправя някак си. Разбира се няма да ми копира boot loader-a, но това не е болка за умиране и се оправа за 2 минути.



    Информацията ми е наистина изключително важна и ми трябща най-secue начина за копиране.



    Благодаря на всички за помоща

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    13
    #7

    Backup на Linux дял

    има много лесен начин, независимо от файловата система, която използваш. приемам, че стария диск е /dev/hdc1, а новия ще бъде /dev/hdd1. заредил си от някаква друга линукс система...



    mount /dev/hdc1 /mnto

    mount /dev/hdd1 /mntn

    cd /mnto

    find .|cpio -pm /mntn



    остава да си направиш новото копие bootable:



    chroot /mntn lilo

    това за лило, за други ще трябва да се чете



    успехи,

    б.

    www.ipacct.com

  10. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #8

    Backup на Linux дял

    Offtopic

    --------------

    Забелязвам, че в този форум, може би заради многото и всякакви капацитети, често се използват изключително любезните и дружелюбните "неподготвен", "какво се обаждаш", "защо объркваш" и т.н. Аз не смятам да се придържам към традицията в това отношение, а си и ще използвам "ами при мен това не стана, затова намерих следния начин".

    Отделно вече проблемът е решен в горните постове!



    @ DGP

    Правил съм няколко пъти експеримента на празен диск да създам еxt3 дял и след това да му променя размера. С Partition Magic 8.05 (май е последната) не може да стане това. С FAT и NTFS може, но с ext3 не иска, дори да е празен. Не съм търсил защо, примирих се.

    След това съм имал случаи с Northon Ghost 8 да не тръгва backup-a. Реших си проблема с Acronis True Image (може би защото използва linux core за ОС, а не М$)




  11. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #9

    Backup на Linux дял

    Ако дадения дял почва в началото на диска или е 100% сигурно че след това можеш да му уцелиш 1-я сектор рисайзването на диска става елементарно с fdisk - трие се стария дял, създава се нов (по-голям) който да започва от същия сектор, след което се рисайзва файловата система. Тествано е за xfs и ext3.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Програма за backup
    От dmitry във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 05-06-08, 10:20
  2. backup programa
    От get във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 19-03-03, 14:35
  3. backup...
    От get във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 12-03-03, 12:13
  4. BackUp Softwаrе
    От Zetle във форум Windows
    Отговори: 11
    Последно: 05-03-03, 17:09
  5. Backup na Linux
    От Vency във форум Linux
    Отговори: 5
    Последно: 12-07-02, 10:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе