Първоначално публикувано от
geex.x-kom.pl Черно и контраст
Дълбокото черно и несравнимият контраст правят OLED телевизорите най-добрите екрани за домашно кино днес. За съжаление, въпреки че Samsung 55S85D беше оборудван с органичен WOLED дисплей с безкраен контраст, една от неговите „характеристики“ отрича основното му предимство.
Нашата стандартна тестова сцена от филма
The Revenant (
The Revenant , 2015, HDR10) беше изключително неподходяща - само най-важните елементи от тази сцена бяха видими (макар и много тъмни), докато второстепенните и третичните елементи, важни от гледна точка на тоналността и визуализацията бяха почти напълно загубени.
ВНИМАНИЕ!Моля, вижте снимките по-долу в тъмна стая с висока яркост на дисплея. Още по-добре, щракнете и ги разширете до режим на цял екран.
Измерването на характеристиките на яркостта (EOTF HDR) показа, че близките до черните сиви нюанси са силно потъмнени, което е причината за загуба на ключови детайли.
Също така, измерването на характеристиките на яркостта за SDR съдържание (гама) показа, че почти черното сиво е много потъмняло, което е причината за загубата на ключови детайли.
Освен това анализът на нивата на черното показа, че те са неправилно зададени както за SDR, така и за HDR.
В моите тестови бележки записах:
Загубата на тъмни детайли в HDR съдържание е наистина лоша: за да видите каквото и да е, трябва не само да промените „детайлите в сенките“, но и опцията „ST2984“ и „тоналното картографиране“ на активни. Въпреки тези промени, ефектът не е задоволителен и изображението има странен изкуствен вид, въпреки възстановяването на голям брой детайли.
Възниква въпросът: защо инженерите са затъмнили изображението толкова много в сравнение с черно? В края на краищата при OLED, поради естествено наситеното им черно и отличен контраст, няма нужда да се използват подобни трикове и те са типични за LCD телевизори с IPS/ADS матрици, но не и за WOLED. Възможно ли е причината да е другаде? Оказва се, че да.
Показването на дъска на цял екран с 5% сиво показа мащаба на проблема...
Анализът на горната снимка показва, че само дясната страна на екрана показва сиво, докато по-голямата част от него е черна, което не трябва да е така. С други думи, екранът е много неравен.
От друга страна, напомням, че такова изображение виждаме във фабричните настройки, които вече са много затъмнени. Следователно, ако направим необходимите корекции, за да покажем изгубените черни сиви нюанси, горната дъска ще изглежда така.
моля, игнорирайте светлия правоъгълник в центъра на екрана; това е само остатъчно изображение, създадено чрез показване на тестов бял прозорец с размер 10%; това остатъчно изображение изчезна след няколко десетки секунди и вече не се виждаше
Няма съмнение, че екранът е силно неравномерен. Лошото е, че неравномерността е изключително голяма, особено поради видимите не само вертикални, но и хоризонтални ивици на екрана. Телевизорът извърши регулярна компенсация на екрана, но за съжаление не елиминира видимата неравномерност.
Обяснение
Нека ви напомня, че производството на WOLED панели е мащабно, а техният производител, т.е. LG Display, произвежда над 4 милиона WOLED панели годишно. Няколко процента от всяка производствена партида се отхвърлят като нестандартни панели, а над 90% от панелите са годни за употреба. Според корейски източници, WOLED дисплеите от LGD са разделени на три степени на качество: R, M и B. Производителите на телевизори (т.е. купувачите на OLED панели) са тези, които решават кой клас панели ще закупят и използват в своите телевизори.
В обобщение, WOLED органичният панел, използван в 55S85D, се характеризираше с изключително висока нееднородност, която беше видима в условията на домашно кино дори при фабрични настройки. Тъй като след корекция за обръщане на ефектите от потъмняване и възстановяване на изгубени детайли, нееднородността се оказа изключително висока, трудно е да се препоръча телевизор с такъв екран на някого.
Можем само да се надяваме, че сме имали голям лош късмет и нашите тестове са попаднали на 55-инчов модел, който не е типичен представител на серията S85D. От друга страна бих искал да ви напомня, че панелът премина поне две проверки за качество: първата във фабриката на LG Display (където е произведен) и втората във фабриката на Samsung Electronics в Словакия, където беше поставен в корпуса и свързан към електрониката на телевизора. Възниква въпросът защо такъв изключително нееднороден панел не беше уловен нито от първия, нито от втория контрол на качеството? Въпреки че е възможно и неблагоприятно съвпадение, ако вземем предвид умишленото и съзнателно потъмняване на изображението, използването на панел с ниско качество може да има и втора, доста тъмна причина.
Да се надяваме, че все пак е "трудова злополука".