Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Няколко ОС на един диск

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Няколко ОС на един диск

    "Няколко ОС на един диск" - от отдавна не сме коментирали това. Не бързайте да ми се карате, че не ползвам търсачката. Прерових темите година и половина назад и нищо не намерих. Спомням си само, че emos някъде го беше обяснил много добре - защо трябва да се направи еди-как си, а не иначе. А също така си мисля, че междувременно може да са се появили нови "техники и хватки", които да обсъдим тук.

    Случая е такъв:
    ОС1 - DOS6.22
    ОС2 - WinXp
    При включване трябва да може да се избира коя ОС да се пусне. Когато работи под WindowsXP, трябва да може да се вижда дяла на DOS6.22. Около 98% от времето ще се работи под DOS6.22. WinXP, ще се ползва само понякога, най-вече да се прехвърли натрупаната информация през мрежа, или да се направи архив със записвачката.

    Никога не съм пускал две ОС от един диск. Ще съм благодарен за всякъкви идеи и съвети.


  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #2

    Re: Няколко ОС на един диск

    Такава ми беше предишната конфигурация, само че с Win98SE върху DOS; за всеки случай, така и не го ползвах.
    Трябва да си инсталираш първо DOS, като аз бих избрал Primary дял на FAT16, 2GB.
    След това си инсталираш XP, като го караш да си създаде собствен дял и да си го форматира (препоръчвам NTFS, но ти си знаеш); той ще има грижата да разпознае и запази другата система.
    След инсталацията ще имаш меню в System Properties\Advanced\Startup and Recovery.

    Убеден съм, че знаеш всичко това; казвам просто, че съм го пробвал. Сигурно ще стане и с произволен boot-manager, но там не мога да препоръчам нищо.

    Между другото, сегашната ми инсталация е върху FreeDOS; ако ти се експериментира...

  4. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #3

    Re: Няколко ОС на един диск

    Можеш да си инсталираш някой boot мениджър с който да пускаш ОС която желаеш , лично аз ползвам Acronis OS Selector за да boot-вам между 3те ми операционни системи (OS-X, Mandriva 2007, Windows XP). Другото Avis ти го е казал , как да постъпши ............в Hiren's boot CD има доста интересни "доработки" към дос-а за да вижда NTFS и т.н.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re: Няколко ОС на един диск

    Благодаря за помощта, имаше нужда.

    Първо следвах инструкциите на Avis с бут-мениджъра на Windows. Получи се добре.
    После издирих успешно темата в която emos детайлно обяснява какво и как.
    http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg146978
    Самия emos бе така добър да ми изпрати setosmgr.com на e-mail.

    Всъщност пиша го всичко това, защото искам да отбележа две неща:
    1. Определено този setosmgr.com е по-сполучливо решение. emos вече го е обяснил защо.
    2. Тия дни си изтеглих Windows Vista. Мислех да си правя нова машина, но сега ще си ползвам старата, като ще инсталирам втора ОС и ще ползвам setosmgr.com. Мисля да разделя диска така: 1-ви дял - 7,5G, 2-ри дял - 100G, 3-ти - останалото до 300G. Щеше ми се 1-вия дял да е по-голям, ама нали има ограничение от 8G. Все пак, "ще се направя на луд" и ще пробвам с 1-ви дял - 20G. Ако случайно вземе та стане (демек някъде нещо междувременно се е променило), то ще се похваля веднага.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #5

    Re: Няколко ОС на един диск

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    .... Все пак, "ще се направя на луд" и ще пробвам с 1-ви дял - 20G....
    Нтцъ! Дяла може да е бутабъл, ако началото му е под 8GB: постановката Int13 - The Int13h Interface
    Така, че си го направи под 8GB, за да си спестиш време - винаги можеш да укажеш swap и Program files да са на третия дал, като ограничиш System restore и не пазиш uninstall папките на ъпдейтите, 8GB все ще ти стигнат!
    Ако на някой му се чете мноооогопо-подробно, писал съм го и тук...

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #6

    Re: Няколко ОС на един диск

    Само да кажа за незнаещите и да припомня на забравилите.
    DOS 6.22 работи с FAT16. FAT16 не може да адресира повече от 2GB, т.е. няма смисъл да се заделят повече от 2GB за "C:"...




    П.П.

    За невярващите:

    16 bits дават 2^16 = 64KB комбинации без повторение.
    Максималният размер на клъстера при FAT16 е 32KB.

    32КВ х 64КВ = 2048MB = 2GB

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #7

    Re: Няколко ОС на един диск

    Малко извън темата:
    Когато мога да мина без дадена програма, не я качвам. Когато мога да избирам между по-слабичка безплатна програма и по-лъскава платена, предпочитам безплатната пред алтернативата да открадна платената. Не говорим за пари, а за начин на мислене. Стига ми нечистата съвест за вече откраднатия софтуер.

    Разбира се, изтеглих въпросната setosmgr.com - за всеки случай. Разбира се, присъединявам се към благодарностите към emos - обясненията му са много полезни, въпреки че нямам възможност да ги пробвам.
    Ако съм разбрал правилно, основното притеснение е, че ако се използва вградения boot manager (това как е на български?) на WinXP, системата става зависима от него и при проблем в MBR инсталираните операционни системи стават недостъпни. Това не е точно така, при срив там се използва Repair-конзолата на XP и се оправя; налагало ми се е да го правя.

    @Ghost: Моето убеждение е, че пет минути блъскане с бездушния и непреклонен fdisk ще са далеч по-убедителни за невярващите.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #8

    Re: Няколко ОС на един диск

    Дали един dosbox няма да свърши работа вместо да правиш цял дял зя доса?

  11. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #9

    Re: Няколко ОС на един диск

    Аз използвам Microsoft Virtual PC 2004 (~20Mb, безплатна) и съм много доволен. Засега вкъщи съм пуснал две DOS OS и една Ubuntu 5.10; довечера ще опитам да инсталирам Windows 3.11... стига да ми остане време.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #10

    Re: Няколко ОС на един диск

    Цитат Първоначално публикувано от Avis
    Малко извън темата:
    --клъц--
    @Ghost: Моето убеждение е, че пет минути блъскане с бездушния и непреклонен fdisk ще са далеч по-убедителни за невярващите.
    Така е, ако човек реши да цепи диска с "бездушния" fdisk от DOS 6.22, но имам подозрението, че всеки би предпочел "одухотворения" Windows XP Setup, при което, ако е забравил/не знае за ограничението, ще има да се чуди какво става.

    Иначе за краденето на платени програми срещу ползването на безплатни съм 100% на едно мнение с теб.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #11

    Re: Няколко ОС на един диск

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    Така е, ако човек реши да цепи диска с "бездушния" fdisk от DOS 6.22, но имам подозрението, че всеки би предпочел "одухотворения" Windows XP Setup, при което, ако е забравил/не знае за ограничението, ще има да се чуди какво става.

    Иначе за краденето на платени програми срещу ползването на безплатни съм 100% на едно мнение с теб.
    Сигурно е по-лесно, но аз съм по-старомоден и си инсталирам нещата с тях самите - те да си носят отговорността.

    Опитвам да те стигна. Засега крада и се срамувам.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Re: Няколко ОС на един диск

    Темата я започнах, защото ми трябваше:
    ОС1 - DOS6.22 - 2G
    ОС2 - WinXp - останалото до 80G
    Свърших си работата още в събота и неделя, за което още веднъж благодаря на всички които ми помогнаха.

    Обаче станах лаком (за кой ли път) и реших да направя цепене с две-три ОС и на моя компютър. Затова писах за тия 7.5G.
    Изчетох линка на emos за The Int13h Interface. Там обаче пише и за Int13h Interface Extentions, така че все пак "ще се направя на луд" и ще си позагубя малко време и с опит за първи дял 20G

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #13

    Re: Няколко ОС на един диск

    Няма проблем, стига да не очакваш да форматираш този дял успешно с FAT16.
    Просто "The Int13h Interface" и файловата система нямат общо - става дума за два различни проблема.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #14

    Re: Няколко ОС на един диск

    Aми за последно:
    - За да е бутабъл (за Microsoft-ска OС) един първичен (primary) дял, то началото му трябва да е под 8GB;
    - C FAT16 може да се форматира дял до 2GB


  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #15

    Re: Няколко ОС на един диск

    АМИН!


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Моля за инфо за един Тошко и още няколко подобни
    От lukas65 във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 27
    Последно: 14-03-12, 19:46
  2. събиране на няколко dvd файла във един
    От popov във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 17-02-12, 19:26
  3. Два Windows-a на един твърд диск ?
    От Lubaka във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 04-10-08, 19:25
  4. Конвертиране от DTS в AC-3 в един DVD диск?
    От cecogor във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 15-01-08, 13:49
  5. Няколко mpeg фаила в един
    От cerber във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 8
    Последно: 13-05-04, 17:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе