Резултати от 1 до 5 от общо 5

SBS Win2003 - не знам как да го махна безпроблемно ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    SBS Win2003 - не знам как да го махна безпроблемно ?

    Предисторията е такава:
    Преди три години е пуснат в експлоатация SBS Win2003, за да обслужва четири човека. (До този момент, не е съществувала мрежа между тия четири човека.) Тогава за пръв път е създаден Windows-домейн с този SBS Win2003. От сървъра се ползва предимно File Sharing, NAT и MS Exchange, а също и някоя друга връзка домашен<->служебен компютър.
    Преди година, броя на хората ползващи сървъра рязко се увеличава и сървъра почва да се претоварва - диска се препълва, работи бавно и т.н. По тая причина, към домейна е добавен нов сървър Win2003 R2 64, който да поеме натоварването и повечето функции. Новия сървър се явява и втори домейн контролер. На стария сървър са оставени само MS Exchange и функциите на домейн контролер. Купени са и допълнителни лицензи, тъй като както вече споменах, броя на хората чувствително е нараснал.
    Пак преди година, е добавен и трети сървър (Win2003 R3 64), но той не е домейн контролер, а само member-server, на който работи специфично приложение.
    При добавянето на втория домейн контролер, е направен опит да се прехвърлят петте мастер-роли към новия сървър. Обаче стария "казва", че това противоречало на лиценза и се изключва сам. Затова една от ролите (PDC) е върната на стария сървър и нещата се стабилизират и си работят чудесно до преди седмица.
    Всичките тия неща съм ги правил аз, но без необходимите предварителни знания и предварителен опит - така да се каже, правени са "на мускули" четейки хелпове и експериментирайки. Общо взето, изискванията към мен не бяха големи нито като качество на изпълнение, нито като време за изпълнение, нито пък като възнаграждение.

    В днешно време, броя на хората в домейна продължава да расте и за това е планирано след около месец да се поставят нови два сървъра, а също да се установи поне един допълнителен домейн-tree или child-домейн в съществуващата "гора". Обаче събитията изпревариха плановете - точно преди празниците се оказа, че на стария сървър и двата диска (в режим RAID-1) са повредени. Резултата беше такъв - стария сървър не може да се пусне да работи, новия пък не пуска потребители, защото "домейна не бил достъпен ...". Изведнъж се оказа, че нищо никъде не работи. За мен беше голяма изненада "поведението" на новия сървър - винаги досега съм очаквал, че дори и да се счупи стария сървър, единствено няма да са достъпни неговите функции (в случая MS Exchange), а останалата "част от домейна" с другите сървъри и техните функции и приложения ще си работят нормално.

    След много мъки и провалени празници, смених дисковете и възстанових някак си стария сървър с почти 100% от конфигурацията и информацията. Сега всичко пак си работи нормално, но за мен останаха няколко бели косъма и няколко неясни въпроса:
    - Как точно ще стане миграцията ?
    - И въобще възможно ли е да се премахне стария SBS Win2003, но да се запази съществуващия домейн ?
    - Дали не съм ги оплескал нещата още от самото начало ? По-точно, не от началото, а при добавянето на втория домейн-контролер ? Може би още тогава е трябвало да знам, че този домейн е абсолютно обвързан с присъствието на съществуващия SBS Win2003 - винаги досега съм си мислел че не е така и добавянето на втори или пък трети домейн контролер ще позволи някога в бъдеще да се изключи първия SBS Win2003, пък самия домейн ще продължи да си съществува поддържан от останалите домейн-контролери ?
    - Дали няма да задълбоча грешката и проблемите, ако новите домейни и сървъри ги сложа към съществуващия "forest", вместо да направя нов "forest" и да ги сложа там ?
    - Защо съм толкова тъп и не съм усетил навреме колко много са се повишили изискванията с времето към тази конкретна мрежа от страна на нейните потребители ? И съответно са се повишили и изискванията към мен, на които аз на практика не мога да отговоря (поне не в сегашния ми вид). На тоя последния въпрос предпочитам да не ми отговаряте.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    223
    #2

    Re: SBS Win2003 - не знам как да го махна безпроблемно ?

    Виж това дали ще ти свърши работа: http://support.microsoft.com/kb/555073

    Добавено
    Или по-скоро това: http://www.msexchange.org/tutorials/...ard-Part1.html
    и това:

    1. Promote the second server to DC status.
    2. Give it about 4 hours for all replication to finish
    3. Copy DHCP scopes: http://support.microsoft.com/kb/325473
    4. Add new server as secondary DNS or copy the zone files to the new server
    5. Copy file data
    6. Copy SQL data
    7. Copy printer data: http://www.microsoft.com/downloads/d...9-ffdbc46b0b17
    8. Take old SBS2003 machine off the network
    9. Promote DNS to primary by removing master
    10. Follow this guide to promote new DC to FSMO master: http://www.petri.co.il/seizing_fsmo_roles.htm
    11. Remove old DC from AD by following this guide: http://www.petri.co.il/delete_failed_dcs_from_ad.htm

    Basically the idea is that by seizing and deleting, you are not actually removing the old DC's LDAP data from it. Hence if you stuff up, just unplug the new DC from the network and plug the old one back in.

    Migration can work - my way gives you a fail-safe.

    Also, before you do anything, take a System-State backup or dd the drive or use something like Acronis TrueImage/Symantec Livestate to live-image the SBS2003 server.


  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    76
    #3

    Re: SBS Win2003 - не знам как да го махна безпроблемно ?

    Vinagi trqbva da ima6 Primiary Domain controller.
    Ne sym oglejdal detailno tova koeto Nasko ti predlaga no na pryv pogled izglejda 4e 6te vyr6i rabota.
    Ako iska6 da zapazazi6 AD tova e ob6to vzeto pytq, i predi da go napravi6 te syvetvam dobre da si obmisli6 taktikata. Imam predvid tendencii na razvitie, kakvi ma6ini 6te slaga6.... za da ne se naloji sled godina pak da vdiga6 ryce

  5. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #4

    Re: SBS Win2003 - не знам как да го махна безпроблемно ?

    Ето ти една дискусия на подобна тема, разровичкай си я за твоят случай:


    http://www.itnewsgroups.net/group/mi...topic7477.aspx

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re: SBS Win2003 - не знам как да го махна безпроблемно ?

    Благодаря на всички за съветите.
    Специални благодарности на naskop

    В момента всичко си работи нормално по старому. След миграцията, може да понапиша нещо тук.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. HDD 160 GB с дялове, създадени с Win2003
    От knock във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 26-07-06, 10:07
  2. инсталация на win2003
    От buster във форум Windows
    Отговори: 12
    Последно: 29-04-06, 08:54
  3. Проблем с Win2003 и Lexmark Z35
    От Zetle във форум Windows
    Отговори: 4
    Последно: 14-09-04, 14:39
  4. Win2003 Services
    От smuko във форум Windows
    Отговори: 1
    Последно: 04-05-03, 11:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе