Предисторията е такава:
Преди три години е пуснат в експлоатация SBS Win2003, за да обслужва четири човека. (До този момент, не е съществувала мрежа между тия четири човека.) Тогава за пръв път е създаден Windows-домейн с този SBS Win2003. От сървъра се ползва предимно File Sharing, NAT и MS Exchange, а също и някоя друга връзка домашен<->служебен компютър.
Преди година, броя на хората ползващи сървъра рязко се увеличава и сървъра почва да се претоварва - диска се препълва, работи бавно и т.н. По тая причина, към домейна е добавен нов сървър Win2003 R2 64, който да поеме натоварването и повечето функции. Новия сървър се явява и втори домейн контролер. На стария сървър са оставени само MS Exchange и функциите на домейн контролер. Купени са и допълнителни лицензи, тъй като както вече споменах, броя на хората чувствително е нараснал.
Пак преди година, е добавен и трети сървър (Win2003 R3 64), но той не е домейн контролер, а само member-server, на който работи специфично приложение.
При добавянето на втория домейн контролер, е направен опит да се прехвърлят петте мастер-роли към новия сървър. Обаче стария "казва", че това противоречало на лиценза и се изключва сам. Затова една от ролите (PDC) е върната на стария сървър и нещата се стабилизират и си работят чудесно до преди седмица.
Всичките тия неща съм ги правил аз, но без необходимите предварителни знания и предварителен опит - така да се каже, правени са "на мускули" четейки хелпове и експериментирайки. Общо взето, изискванията към мен не бяха големи нито като качество на изпълнение, нито като време за изпълнение, нито пък като възнаграждение.
В днешно време, броя на хората в домейна продължава да расте и за това е планирано след около месец да се поставят нови два сървъра, а също да се установи поне един допълнителен домейн-tree или child-домейн в съществуващата "гора". Обаче събитията изпревариха плановете - точно преди празниците се оказа, че на стария сървър и двата диска (в режим RAID-1) са повредени. Резултата беше такъв - стария сървър не може да се пусне да работи, новия пък не пуска потребители, защото "домейна не бил достъпен ...". Изведнъж се оказа, че нищо никъде не работи. За мен беше голяма изненада "поведението" на новия сървър - винаги досега съм очаквал, че дори и да се счупи стария сървър, единствено няма да са достъпни неговите функции (в случая MS Exchange), а останалата "част от домейна" с другите сървъри и техните функции и приложения ще си работят нормално.
След много мъки и провалени празници, смених дисковете и възстанових някак си стария сървър с почти 100% от конфигурацията и информацията. Сега всичко пак си работи нормално, но за мен останаха няколко бели косъма и няколко неясни въпроса:
- Как точно ще стане миграцията ?
- И въобще възможно ли е да се премахне стария SBS Win2003, но да се запази съществуващия домейн ?
- Дали не съм ги оплескал нещата още от самото начало ? По-точно, не от началото, а при добавянето на втория домейн-контролер ? Може би още тогава е трябвало да знам, че този домейн е абсолютно обвързан с присъствието на съществуващия SBS Win2003 - винаги досега съм си мислел че не е така и добавянето на втори или пък трети домейн контролер ще позволи някога в бъдеще да се изключи първия SBS Win2003, пък самия домейн ще продължи да си съществува поддържан от останалите домейн-контролери ?
- Дали няма да задълбоча грешката и проблемите, ако новите домейни и сървъри ги сложа към съществуващия "forest", вместо да направя нов "forest" и да ги сложа там ?
- Защо съм толкова тъп и не съм усетил навреме колко много са се повишили изискванията с времето към тази конкретна мрежа от страна на нейните потребители ? И съответно са се повишили и изискванията към мен, на които аз на практика не мога да отговоря (поне не в сегашния ми вид). На тоя последния въпрос предпочитам да не ми отговаряте.