Резултати от 1 до 10 от общо 10

Проблем я security preferences

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. DLT
    DLT е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    32
    #1

    Проблем я security preferences

    Накратко захванах се да си играя с един Windows 2003 Server. Искам да му създам потребител който да е с ограничени права. Не съм сигурен как точно става. Създадох нова група създадох и нов потребител. Създадох директория в която смятам само той да се вихри. Забраних му достъпа до всичко на харда с изключение на неговата си директория. Копирах му профила и му разреших да има достъп до сървърният си профил в documents and settings. Но като се логне и системата го го изхвърля. Не ми е ясно защо се получава така. Предполагам, че е защото няма достъп до самият Windows, но на мен това ми изглежда съвсем нормално. Ако му дам достъп до windows-ката дирактория все едно да го пусна с Administrators-ки права. Помагайте, че съм Лаик малко по тия въпроси.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    28
    #2

    Re:Проблем я security preferences

    Интересно . Последният път когато направих това, преди 5 години, ме уволниха от работа, защото се наложи да се форматира хард-а. За разлика от теб, аз зададох права на един юзер над целия хард, и естествено след рестарт Прозорци не тръгна. Не успях и да копирам инфо-то от друг комп, защото папките бяха забранени. След това разбрах, че никога не трябва да махаш "SYSTEM и Administrators". По принцип ако юзера е с ограничени права, няма да може да влиза в "Windows, Program Files, Documents and settings и Recycle" Ако не искаш да влиза в определена директория, просто го забрани с "Deny" от настройките, без да триеш юзъри(много е важно). Доколкото си спомням 2003 имаше и юзер "Everyone", който е задължителен, за да работи системата. Това не трябва да те плаши, защото "Access List" -а, ще забрани юзера когато срещне "Deny". Не знам в какъв ред работи "Access List" -a, на Прозорци, но е без значение за крайния ефект. Аз така и не успях да направя това което искаш на Windows-и под Vista и 7, обаче при Linux, си е заложено в ядрото, още по времето на създаването му. Пробвай с "Deny" и кажи дали става. Много ми е Интересно!, не съм пробвал.

  4. DLT
    DLT е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    32
    #3

    Re:Проблем я security preferences

    Ами, значи аз Administrators и SYSTEM не съм ги пипал те си имат достъп навсякъде. Everyone съм го разкарал от където трябва. Тук по-скоро въпроса е как да му настроя достъпа до Windows директорията. Ако не му дам достъп май не иска да се логне - или по-точно влиза за секунда и после пак се логва аут. Ако му дам достъп как да опазя сустемата. Той маже да си докопа различни файлове и да направи големи бели. АА и още нещо Restricted Users аз съм го дефинирал не е по подразбиране защото не намерих такава група - знам, че при XP има.

  5. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #4

    Re:Проблем я security preferences

    Мога ли да попитам каква е целта на задачата - създаване на user-ски акаунт със супер рестрикции?
    Ако е това - използвай софтуер за ограничаване на определен акаунт.Има много такъв.

  6. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #5

    Re:Проблем я security preferences

    Направи групата да има достъп "read only" до \windows и \program files директориите и всичко ще си работи без заплаха за системата. По-точно казано задай им правата само за четене за тая група... ти явно си знаеш как. Ако толкова те притеснява четенето на дадени файлове (те не са много) забрани им индивидуално и четенето. Иначе другото трябва да се чете все пак, тези програми и системата нали трябва да работят...? В XP / 2000 си има група users, която върши тая работа, в домейн или под server 2003 не знам как стоят нещата.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re:Проблем я security preferences

    Цитат Първоначално публикувано от DLT
    Ами, значи аз Administrators и SYSTEM не съм ги пипал те си имат достъп навсякъде. Everyone съм го разкарал от където трябва. Тук по-скоро въпроса е как да му настроя достъпа до Windows директорията. Ако не му дам достъп май не иска да се логне - или по-точно влиза за секунда и после пак се логва аут. Ако му дам достъп как да опазя сустемата. Той маже да си докопа различни файлове и да направи големи бели. АА и още нещо Restricted Users аз съм го дефинирал не е по подразбиране защото не намерих такава група - знам, че при XP има.
    Я виж дали няма група "Server Operators".
    И ако има, пусни едно търсене в Гугъл за тая група.

    Не се правя на "велик", подсказвайки ти малко и карайки те да си търсиш информация сам.
    Просто, никога не съм работил със сървъри, които не са домейн контролери или не са мембър-сървъри към домейни. (А при теб доколкото разбирам правилно от наличната информация това не е така)
    Та при такива сървъри, потребител с неадминистраторски права може да работи на сървъра само ако е член на групата "Server Operators". Но доколкото сега прочетох на сайта на Майкрософт, тая група се свързва с Active Directory
    http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc756898(WS.10).aspx
    така че може и да не ти свърши работа за "логването". А отделно от това може да не ти свърши работа и по отношение на правата, защото на тая група автоматично се гарантират някакви минимални права.
    ------------
    Server Operators
    Description: On domain controllers, members of this group can log on interactively, create and delete shared resources, start and stop some services, back up and restore files, format the hard disk, and shut down the computer. This group has no default members. Because this group has significant power on domain controllers, add users with caution.
    Default user rights: Back up files and directories; Change the system time; Force shutdown from a remote system; Allow log on locally; Restore files and directories; Shut down the system.

    ------------

    ПП.
    Сега виждам, че и други групи имат права Allow log on locally, но като цяло са по ограничени откъм права - например Print Operators. ... досега не го знаех и не го бях забелязвал ... добре че са форумите и чуждите въпроси.

  8.  
     
  9. DLT
    DLT е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    32
    #7

    Re:Проблем я security preferences

    Благодаря на всички за съветите. При мен има някакъв напредък вече не изхвърля потребителя, но това е защото съм му дал достъп до Windows-а. Я кажете как може да се защити системата по-добре за да не вземе да прочете някой файл дето не е за четене, например SAM. Въобще какви са му възловите места които трябва да се защитят на тоя Win.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re:Проблем я security preferences

    Има едно policy, което определя кой може или не може "да се логва" на сървъра. (виж картинката)
    А отделно от това, доколкото ми е известно, "обикновен потребител" така или иначе няма права за четене и писане, освен в папката с профила си.
    Така че, бих ти предложил да направиш следното (и да видиш дали няма да ти свърши работа)
    1. Дефинираш си нов потребител. Би трябвало, да не може този нов потребител да се "логне" (желателно е да го провериш)
    2. После стартираш gpedit.msc (START/RUN --> gpedit.msc) и както е на картинката, добавяш потребителя.
    3. "Логваш" се с тоя потребител и разглеждаш до кои папки има достъп - не би трябвало да има достъп за писане извън профила си, не би трябвало да има и достъп за четене почти до никъде освен в профила си и евентуално в Program Files, не би трябвало да има каквато и да е възможност да променя правата си.

  11. DLT
    DLT е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    32
    #9

    Re:Проблем я security preferences

    Така, аз го направих това, само дето не през gpedit а през local security policy в Administrative tools но се оказа, че има достъп до Windows за четене, Program files, My Documents. Това което ми трябва е да направя най-обикновен потребител който никъде да не може да пипа нищо освен в собствената си директория. Освен това трябва да му бъде ограничен достъпа и до Registry на windows за да не се променя и там нещо. Как може да се направи това. Знам, че в регистри има преференции, но ме е страх да ги променям, че ако нещо сгафя...

  12. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #10

    Re:Проблем я security preferences

    Разгледай това Ръководство за създаване на ограничен акаунт - има доста полезни неща.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. security extension за Thunderbird
    От universum във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 05-09-06, 14:35
  2. PC Security Test v4.5.0
    От ru-boy във форум Общ - софтуер
    Отговори: 16
    Последно: 22-07-06, 22:42
  3. LAN Security
    От PPechev във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 30-03-05, 18:41
  4. Share security
    От qni във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 27-10-04, 12:15
  5. JPEG - security
    От GuRu във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 27-10-03, 11:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе