Резултати от 1 до 6 от общо 6

Проблем с резолюция при Intel HD Graphics и Win 7

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #1

    Проблем с резолюция при Intel HD Graphics и Win 7

    Конфигурация 1 - Lenovo M92p (десктоп),с фабричен Windows 7 64bit SP1 и фабрични Lenovo драйвери. Току-що изваден от кутията. Същият проблем и с най-новите видео драйвери от сайта на Интел, както и с "чиста" инсталация на Windows 7 32bit SP1 от MSDN диск и драйвери от Интел.
    Конфигурация 2 - Lenovo T430 (лаптоп), с фабричен Windows 7 64bit SP1 и Lenovo драйвери.

    Проблем: незвисимо каква резолюция е избрана във Windows, мониторът винаги (почти) работи на максимална резолюция (1280x1024 или 1440x900 - в зависимост от това на какъв монитор тествам).

    Подробности: да речем включил съм първия монитор (1280х1024 17" Dell TFT) към десктопа. Във Windows е зададена резолюция 1280х1024, която е максималната за този монитор - няма проблем, мониторът си показва тази резолюция (1280x1024, гледам в Info страницата в менюто на монитора), всичко изглежда много добре - рязкост, четливост, супер.
    Превключвам на резолюция 1024x768. На пръв поглед е добре. Иконите и всичко останало стават по-големи, точно както може да се очаква. Само че изображението е малко "меко". Рязкостта е намалена, по-трудно се чете. При проверка в менюто на монитора се оказва, че той не е сменил резолюцията - сигналът, постъпващ в него, си остава 1280x1024. Т.е., излиза, че Windows намаля размера на изображението до 1024х768, но после пак го "разтяга" (up-scale) до 1280х1024 и така го праща на монитора (вместо да подаде сигнал 1024х768, та мониторът да превключи в този режим и да се избегне "разтягането" и намаляването на рязкостта и четливостта).

    Едно-две изключения - при лаптопа, с втория монитор (който е wide, не знам дали има значение) при една или две от възможните да речем 6 резолюции мониторът наистина превключва на тази резолюция. С останалите резолюции е на "max". С десктопа проблемът е с всички резолюции.

    Това се проявява при използване на VGA изхода на лаптопа и десктопа, както и при използване на DisplayPort-to-VGA адаптер, пак на Lenovo.

    При инсталиране на PCIe VGA карта на десктопа проблемът изчезва. Всяка резолюция, избрана във Windows 7, кара мониторът да превлючва в съответната резолюция. Всичко е наред. Също с Win XP.

    Отначало не можах да повярвам. В Интернет не намерих информация за това, а изглежда доста сериозен проблем, засягащ голям брой потребители. Излиза, че проблемът е или с Lenovo, или с Intel HD Graphics, или с драйверите за тях под Win 7, или някаква комбинация от тези неща. Тъй като нямам друг Core iX компютър да тествам, освен тези две Lenovo-та, не изключвам това да е проблем само на Lenovo. Някой друг да е забелязал този ефект при подобни хардуерни характеристики, но с друга марка или със сглобен компютър - Core i5 или i7 с вграденото видео и Win 7?
    Този пост е редактиран от stfn; 02-06-13 в 11:06.

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #2

    Отговор: Проблем с резолюция при Intel HD Graphics и Win 7

    Я ми обясни как си представяш сигнал 1024х768 сигнал на матрица 1280x1024 или 1440x900 без да се разтяга (интерполира)?
    Това което обясняваш като "дефект" е съвсем нормално състояние при LCD мониторите. Ако закачиш CRT (кинескоп) монитор там нещата ще са така както искаш.
    Освен това повечето съвременни драйвери след като разпознаят модела на монитора съвсем логично е да превключат на нативната му резолюция.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #3

    Отговор: Проблем с резолюция при Intel HD Graphics и Win 7

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Я ми обясни как си представяш сигнал 1024х768 сигнал на матрица 1280x1024 или 1440x900 без да се разтяга (интерполира)?
    Ами представям си сигнал 1024х768, подаден на монитора, да го кара да превключи на този режим на работа. Това се случва на същия десктоп с XP, както и с Win7 и PCIe видеокарта. Това също се случва и с други десктопи, които имаме, пак с Win7 и вградено интелско видео, но по-стара генерация - Q963 с GMA3000. Да, пак ще има скалиране и интерполация, но ще ги прави монитора, а излиза, че така се получава много по-добре, отколкото когато Windows/драйвера го прави.
    Значи пак, проблемът го забелязвам само с Windows 7 в комбинация с Intel HD Graphics. И понеже нямам подръка друг Core i5/i7 компютър да пробвам, освен тези две Lenovo-та, въпросът ми беше дали някой друг го е забелязвал при подобна конфигурация.

  5. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #4

    Отговор: Проблем с резолюция при Intel HD Graphics и Win 7

    Аз съм с вградена HD4000 на интел (i5 3570K), монитора е филипс 234EL 1920x1080. При мен е същото - сменям резолюцията от драйвера, но информацията от менюто на монитора си стои винаги на 1920х1080 @60Hz. Не че го ползвам на по-ниска но за идеята пробвах. На компютъра на децата там е с външна карта Радеон 6790 и включени монитор HP 1730, при смяна на резолюцията от драйвера се променя и показанието от менюто на монитора. И двата са с Win 7 x64 SP1 + всички ъпдейти до момента. И двата са включени по DVI.

    По отношение на качеството на рескалиране - не знам....за мен си е все същото и на двата компютъра/монитора като сменя резолюцията на различна от нативната им се получава размазване, което е съвсем нормално (според моите знания) . А и това съм го забелязвал на всички монитори (ЛСД) които не работят на реалната си резолюция, без значение с каква операционна система са или драйвер.
    Този пост е редактиран от Pat; 02-06-13 в 18:43.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #5

    Отговор: Проблем с резолюция при Intel HD Graphics и Win 7

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Аз съм с вградена HD4000 на интел (i5 3570K), монитора е филипс 234EL 1920x1080. При мен е същото - сменям резолюцията от драйвера, но информацията от менюто на монитора си стои винаги на 1920х1080 @60Hz. Не че го ползвам на по-ниска но за идеята пробвах. На компютъра на децата там е с външна карта Радеон 6790 и включени монитор HP 1730, при смяна на резолюцията от драйвера се променя и показанието от менюто на монитора. И двата са с Win 7 x64 SP1 + всички ъпдейти до момента. И двата са включени по DVI.
    Точно такова потвърждение търсех, благодаря. Бях започнал да се чувствам като идиот, защото мой колега в офис в друг град, който тества със същия модел Lenovo, твърди, че не може да възпроизведе проблема. И най-вече, търсих в Интернет и не намерих нищо по темата. Затова взех да мисля в един момент, че е специфично за точно този модел на Lenovo. Но явно е самото Intel HD видео и/или Win7 драйвера за него.

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    По отношение на качеството на рескалиране - не знам....за мен си е все същото и на двата компютъра/монитора като сменя резолюцията на различна от нативната им се получава размазване, което е съвсем нормално (според моите знания) . А и това съм го забелязвал на всички монитори (ЛСД) които не работят на реалната си резолюция, без значение с каква операционна система са или драйвер.
    Ами аз пък забелязвам разлика . Аз така забелязах проблема в началото, не знаех, че го има. Определено изглежда по-"меко" изображението. Може би е по-изразено на мониторите, на които аз тествам, не знам. Но нали знаеш, някой недостатък, и дребен да е, веднъж забележиш ли го, само там са ти очите после

    Значи, като обобщение, излиза, че Intel HD Graphics под Windows 7 използва "софтуерно" скалиране на изображението, докато други видеота оставят монитора да го направи (нещо като "хардуерно", да го наречем така).
    Този пост е редактиран от stfn; 03-06-13 в 03:40.

  7. Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    338
    #6

    Отговор: Проблем с резолюция при Intel HD Graphics и Win 7

    Колега, в панела на Intel HD graphics трябва да има някъде едно меню "Custom resolutions". Именно оттам би могъл да направиш така, че картината да се подава на вградения екран с (например) 1766х768, а на телевизора или външен екран да подаваш нещо от рода на 1920х1080 или 1920х1200. Аз съм го правил именно с Lenovo G570 с Intel HD graphics и нямах никакви

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблем с резолюция на монитор Acer 23'
    От mitko_dvd във форум Мобилни устройства
    Отговори: 2
    Последно: 12-04-14, 23:08
  2. Проблем с резолюция 32' LCD при връзка с PC
    От DaGa във форум Телевизори
    Отговори: 8
    Последно: 03-10-11, 18:51
  3. Intel extreme graphics 2 for mobile - Въпрос ?
    От Lubaka във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 6
    Последно: 12-08-07, 00:49
  4. проблем с нативната резолюция на Sharp LC-32SA1E
    От demolution във форум Sharp телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 19-07-07, 21:20
  5. проблем-монитор и резолюция
    От BatVez във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 28-02-07, 21:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе