Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33

За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #1

    За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    В три чаши са сипани по равни количества бяло вино, червено вино и оцет. Гребнали една лъжица от бялото вино и го сипали в червеното. След това гребнали две лъжици от оцета и го сипали пак в червеното. Разбъркали червеното вино, за да се получи хомогенна смес, след това гребнали от него една лъжица и върнали в бялото. После гребнали две лъжици от червеното и върнали в оцета. В коя от чашите концентрацията е най-голяма? Какво трябва да е било количеството течност в чашите, ако в чашата с оцета концентрацията е най-малка?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #2

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    На първият въпрос:
    Най голяма концентрация има в чашата с оцета 83,07 % оцет,15,4 % червено и 1,53 % бяло вино,
    в чашата с бялото вино 81,53% , 15,4 % червено вино и 3,07 % оцет
    в чашата с червено вино 76,92 %, 15,38 % оцет и 7,7%бяло вино.






  4. SAGE
    Guest
    #3

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Цитат Първоначално публикувано от Hpz
    В три чаши са сипани по равни количества бяло вино, червено вино и оцет. Гребнали една лъжица от бялото вино и го сипали в червеното. След това гребнали две лъжици от оцета и го сипали пак в червеното. Разбъркали червеното вино, за да се получи хомогенна смес, след това гребнали от него една лъжица и върнали в бялото. После гребнали две лъжици от червеното и върнали в оцета. В коя от чашите концентрацията е най-голяма? Какво трябва да е било количеството течност в чашите, ако в чашата с оцета концентрацията е най-малка?
    Коя концентрацията те интересува?
    Във всяка от чашите концентрацията на нейното първоначално съдържание спрамо другите съставки е най-голяма, ако съдържанието на чашата е повече от това, което са взели от нея.

  5. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #4

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Цитат Първоначално публикувано от ivan1
    На първият въпрос:
    Най голяма концентрация има в чашата с оцета 83,07 % оцет,15,4 % червено и 1,53 % бяло вино,
    в чашата с бялото вино 81,53% , 15,4 % червено вино и 3,07 % оцет
    в чашата с червено вино 76,92 %, 15,38 % оцет и 7,7%бяло вино.
    Отговора е напълно неправилен. Другото което е - няма точни проценти, защото точното количество в чашите не е упоменато.

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Бре как може на 14 февруари да сипвате оцет във вино, а и да смесвате бяло с червено???????????
    Анатемааааааа..........

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    401
    #6

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Бре как може на 14 февруари да сипвате оцет във вино, а и да смесвате бяло с червено???????????
    Анатемааааааа..........
    Право думаш!

    Аз си мисля, че най-голяма е концентрацията в бялото вино. Това е ако мерим концентрацията на отделните течности, т.е. бялото вино запазва в най-голяма степен собствената си концентрация. А относно втория въпрос, не ми се смята толкова.

    П.П. Ей, някой да не си помисли че се мисля за умен. Имах малко свободно време.

  8.  
     
  9. SAGE
    Guest
    #7

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Цитат Първоначално публикувано от Hpz
    ............
    В коя от чашите концентрацията е най-голяма? Какво трябва да е било количеството течност в чашите, ако в чашата с оцета концентрацията е най-малка?
    Спри да пишеш задачи с неясни условия.
    Концентрацията на какво? (спирт, оцет, вода, сол, захар, други примеси и т.н.)

  10. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #8

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Цитат Първоначално публикувано от SAGE
    Спри да пишеш задачи с неясни условия.
    Концентрацията на какво? (спирт, оцет, вода, сол, захар, други примеси и т.н.)
    Търси се в коя чаша има най-голям и в коя най-малък процент на собствено съдържание. Има спорен момент в 2 от чашите, като зависи от количеството вещество в тях.
    Какво трябва да е било количеството течност в чашите, ако в чашата с оцета концентрацията е най-малка?
    Повече жакери няма да давам. Има и лека уловка в условието. Ще я разбере само този който успее да я реши.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #9

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Нека N е броят на лъжиците течност в една чаша (N >= 2, за да може да се изпълни условието). Да приемем и една лъжица течност за единична мярка течност. При това положение, като се вземе предвид, че след смесването в една лъжица има 1/(N+3) лъжици бяло вино, 2/(N+3) лъжици оцет и N/(N+3) лъжици червено вино, лесно се намира, че след всички прехвърляния на вино и оцет, се получава следната картинка:

    В чашата с бяло вино:
    (N^2+2N-2)/(N+3) - бяло вино;
    2/(N+3) - оцет;
    N/(N+3) - червено вино.

    В чашата с оцет:
    (N^2+N-2)/(N+3) - оцет;
    2/(N+3) - бяло вино;
    2N/(N+3) - червено вино.

    В чашата с червено вино:
    N/(N+3) - бяло вино;
    2N/(N+3) - оцет;
    (N^2)/(N+3) - червено вино.

    Като се сравнят числителите на тези дроби, се оказва, че най-много бяло вино има в чашата с бяло, а най-малко - в чашата с оцета; най-много червено има в чашата с червено, а най-малко - в тази с бяло; най-много оцет има в чашата с оцета, а най-малко - в чашата с бяло вино.
    Граничният случай с по 2 лъжици винце в чаша не е и за поглеждане.

  12. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #10

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Хубаво си го написал, но не разбрах в коя чаша е най-чисто и коя с най-много примеси.

    Т.е. ето отговора: (преписвам от твоите уравнения)

    Като имаме впревдид че N>=2:

    (N^2+2N-2) > N^2 <= N^2+N-2

    От което следва че оцета никога не е с най-малка концентрация, освен ако N<2, което не е решение.

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Цитат Първоначално публикувано от Hpz
    ... От което следва че оцета никога не е с най-малка концентрация, освен ако N<2, което не е решение.
    Преди да хвърляш такива категорични твърдения, е редно да дадеш дефиниция за "най-малко".
    Математически погледнато, твърдението ти по-горе е невярно.

    А защо "математически погледнато" - ами защото задачата тук е решена с математика някаква и на базата на тази математика правиш изводи и твърдения.

    Въобще не се шегувам и не се правя на интересен.
    След като се позоваваш на математика в решението, то тогава може да се предположи, че под "най-малко" влагаш същия смисъл, който произтича от дефинициите в математиката.

    В случая става въпрос за крайно множество с пълна наредба и дефиницията за минимален ("най-малък")елемент е такава:
    a е минимален, ако за всеки елемент b от множеството за който е изпълнено b <= a, то следва, че a = b

    И затова, спокойно можем да кажем (математически погледнато, пък и не само математически), че при N=2, оцета е с най-малка концентрация,
    пък ти си написал "никога не е с най-малка, освен ако N<2"

    В другата тема казваш:
    "... За какво се правите на интересни не мога да разбера ..."

    Моето лично мнение е такова:
    ти си "интересния" тук - първо ни демонстрираш завидно самочувствие, пък после ни даваш сериозни основания да се съмняваме в покритието му (интересно, нали!).
    Надявам/надяваме се сега да опровергаеш тия съмнения, като дадеш нова задача, която да е интересна, трудна и условието да е абсолютно изпипано без никакви двусмислици

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #12

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Така поставена задачата няма решение. Дали равното количество означава равен брой лъжички??
    Не съм склонен да го приема - нещо не ми харесва - ама какво ли ми пука...............

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #13

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Визирал съм само неверността на последното твърдение
    "... следва че оцета никога не е с най-малка концентрация, освен ако N<2, ...
    направено на база неравенствата:
    (N^2+2N-2) > N^2 <= N^2+N-2

    Заради двусмислиците в условието, не ща да се впускам в каквото е да е друго.

  17. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #14

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Визирал съм само неверността на последното твърдение
    "... следва че оцета никога не е с най-малка концентрация, освен ако N<2, ...
    направено на база неравенствата:
    (N^2+2N-2) > N^2 <= N^2+N-2

    Заради двусмислиците в условието, не ща да се впускам в каквото е да е друго.
    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Визирал съм само неверността на последното твърдение
    "... следва че оцета никога не е с най-малка концентрация, освен ако N<2, ...
    направено на база неравенствата:
    (N^2+2N-2) > N^2 <= N^2+N-2

    Заради двусмислиците в условието, не ща да се впускам в каквото е да е друго.
    Дай някоя задача ти... Виждам си умен. Не се заяждам! Ти си човека с проблеми в самочувствието и ЕГО-то, не аз. Надявам се да го разбереш и да спреш. Но ако не го направиш, жалко... и не ми пука - "Грешен съм!" - ОК. Добре грешен съм и задачите ми не струват. Интересно ми е обаче да видя твоите...

  18. SAGE
    Guest
    #15

    Re:За много умни хора. 3 чаши, голям бъркоч.

    Цитат Първоначално публикувано от Hpz
    Дай някоя задача ти... Виждам си умен. Не се заяждам! Ти си човека с проблеми в самочувствието и ЕГО-то, не аз. Надявам се да го разбереш и да спреш. Но ако не го направиш, жалко... и не ми пука - "Грешен съм!" - ОК. Добре грешен съм и задачите ми не струват. Интересно ми е обаче да видя твоите...
    Прегледай раздела и ще видиш доста задачи от MitkoS

    https://forum.setcombg.com/index.php/topic,38385.0.html
    https://forum.setcombg.com/index.php/topic,43384.0.html
    https://forum.setcombg.com/index.php/topic,30546.0.html
    https://forum.setcombg.com/index.php/topic,27613.0.html
    https://forum.setcombg.com/index.php/topic,26551.0.html
    .............................. и т.н.
    Ако искаш като задача може да им намериш точния брой.
    Никой не е казал, че задачите ти "не струват", просто условията не са изчистени и има неяснота и двусмислие.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 29-09-12, 20:03
  2. Sell: Умни switch-ове, лаптопи, GF GTX295, HDD 80GB- 29 лв. и др.
    От Acimir във форум Приключили продажби
    Отговори: 1
    Последно: 23-04-12, 16:52
  3. Умни мисли, поговорки и още нещо ...
    От ivo80 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 54
    Последно: 13-03-11, 15:18
  4. много голям проблем с Windows XP
    От jamo1976 във форум Windows
    Отговори: 12
    Последно: 22-03-08, 21:41
  5. Имали умни глави за "ремонт" на HDD
    От Stealth във форум Общ - хардуер
    Отговори: 14
    Последно: 29-11-01, 15:52

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе