Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 26

Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #1

    Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

    интересува ме, като продавам кола плаща ли се такса на нотариуса за прехвърлянето, кой я плаща и колко е тази такса?

    благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #2

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола ??

    Кой я плаща зависи какво се разберете с купувача...а таксата е местен данък 2% от застрахователната стойност на колата + таксите на нотариуса, оформил сделката.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    221
    #3

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола ??

    2-та % се плащат при записване на автомобила в съответната данъчна община от купувача и съответно се плащат от него. А таксите на нотариусите са различни и се заплащат както написаха преди мен - както се разберете преди покупко-продажбата. Например за старата ми кошница, при продажбата купувачът отнесе 11% от обявената цена за колата, а като си купих настоящата аз отнесох 15-16% при друг нотариус.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #4

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола ??

    @TRENDS, и двете ти твърдения звучат нереално. 2% местни данъци се плащат преди или в момента на подписване на договора за прехвърляне. Без тези 2% нотариусът няма право да завери договора за покупко-продажба. Колкото до нотариалната такса - определя се по строго определени тарифи/таблици и не зависи от цената на автомобила.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #5

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола ??

    благодаря на отзовалите се.

    освен при нотариус и в общината ли трябва да се ходи - преди нотариуса - за тези 2% местни данъци!?
    а договора - собственоръчно ли се пише, както ти скимне ??..

    ще съм много благодарен ако някой ми обясни стъпка по стъпка*

    ...и имам вече чувството, че ще дам колата - лада :knuppel2: *- за вторични суровини... щото за малко да я продам без да знам горните подробности и явно щях да си имама проблеми..10х...

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #6

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажб

    1.Намираш купувач и се договаряте
    2.Отиваш при застраховател и искаш оценка на колата - 10-12лева
    3.Отиваш при нотариус
    - изготвя договора
    - прибира ти 2% държавна такса
    - прибира ти нотариална такса /там има МИН, ама не знам колко беше - МАКС няма /
    4.В рамките на месец /провери срока/, новия купувач трябва да отиде пред КАТ за да я пререгистрира и след това в данъчната си служба - пак за регистрация
    - ако не се лъжа и продавача трябва да направи същото с данъчната си служба

    Толкова знам
    Веднъж ме глобиха 4 месеца, щото отидох да платя данъка през Януари, а колата беше прехвърлена през Септември - 4месецаХ10лева...Незнанието на закона не е оправдание...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #7

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

    Моя съвет е първо да отрегистрираш колата и така да я продаваш.
    След това отивате на нотариус (тази отживелица и машина за пари) и правите договор за покупко подажба. За твоята Лада не повече от 30-50 лв. Новия собственик ще трябва да си извади времени номера и си я транспортира където си иска. Така ти си оставаш чист, защото той ще неще ако иска да я кара ще трябва да я регистрира на негово име.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #8

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажб

    Цитат Първоначално публикувано от Vandal
    Моя съвет е първо да отрегистрираш колата и така да я продаваш.
    След това отивате на нотариус (тази отживелица и машина за пари) и правите договор за покупко подажба. За твоята Лада не повече от 30-50 лв. Новия собственик ще трябва да си извади времени номера и си я транспортира където си иска. Така ти си оставаш чист, защото той ще неще ако иска да я кара ще трябва да я регистрира на негово име.
    С тия временни номера и т.н. - Лада-та става непродаваема бе, човек!

    Ако имаш договор за продажба, заверен от нотариус - вече не си собственик - новия да му мисли! Ти не носиш отговорност за станалите с колата инциденти! Свърши си твоята част от работата и остави на купувача неговото!
    Неприятности може да имаш, ако вземеш парите и му дадеш пълномощно да се оправя сам с нотариуси и т.н. - тогава колата с години може да си остане твоя

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #9

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

    колата наистина след продажбата не е твоя , но се води на твое име в общината, след едноседмичен срок ако не си я пререгистрирал - глоба. А ако собственика закъснее с прехвърлянето , плаща и пътния данък

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #10

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

    последния клиент не иска да купи колата с прехвърляне на собствеността, щото това струвало 150 лв т.е. половината от стойността на колата - иска чрез т.нар. генерално пълномощно, очевидно направено от нотариус...но ми се струва, че това не урежда 100% отърваването ми от возилото...

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    30
    #11

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

    Генералното пълномощно ще ти стести прехвърлянето, но ти си оставаш собственик на колата с всички последици от това. Данаци, гражданска отговорност и пътен данък за за сметка на собственика (по талон). А недай си с колата да бъде извършено престъпение ставаш съучасник.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #12

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажб

    Хич недей се лъжи, представи си че паркира в синя зона или на друго забранено място, идват, лепят му лепенката с глобата, той си го премества в другия крачол, пали колата и си тръгва.
    Отиваш най-случайно в общината, да си извадиш някакво разрешително или друг документ и с радост ще научиш, че дължиш не знам си колко лева глоба(и), дето докато не ги платиш - няма да ти свършат исканата услуга.
    Верно, може да обжалваш, да се съдите, щото ти ще твърдиш че не си карал ти колата, ама на практика тя се води на твое име, а за делата и пари трябват и време.
    Та ако си я приготвил за 200-300 лв да я продаваш, по-добре я карай на отпадъци (след като я отпишеш в КАТ), не знам само дали отпаднаха ония 80 лв. ЕКОТАКСА, дето се плащат като я отписаш.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #13

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

    дааа, поизясниха ми се нещата, благодаря на отзовалите се...

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #14

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

    Уговорка с купувача за колко пари я продаваш.Отиваш при нотариус и я пишете за сума 50-100лв / като предварително си взимаш парите за колата/ и таксата за нотариуса е за сметка на купувача. Оттам нанатък не те интересува нищо освен в кметсвото /общината /за отчисление.
    Направи си копия от нотариалното и когато я отчисляваш колата от кметсвото накарай да ти сложат печат/ ако се навият номер и подпис/. И това нещо си го пази
    6 -та година вече ми досаждат от кметството , че не са плащани данъци/ когато имаше/ и т.н. съответно писма за лихви и т.н.. И като отида им го лепя на челото копието на документа и така пак до следващата година. Ега ти идиотите вече е 21 век а в компютрите им продължавам да се водя като собственик. Затова документа пази като акт за раждане!!

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #15

    Re: Такса за нотариус при продажба на кола и каква е цялата процедура на продажба?

    @ kris11 : благодаря

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Приключена продажба.
    От VIGOR във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 16-01-13, 15:29
  2. Продажба на смартфон за чужбина
    От spammer във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 10-09-12, 17:22
  3. Продажба на телевизор.
    От borkokn във форум Телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 04-12-11, 10:37
  4. Продажба на линкове
    От armani` във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 22-01-09, 20:40
  5. Интересни части за продажба
    От vincent във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 05-12-08, 16:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе