Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

MP3 в автомобил

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Живее в
    Ботевград
    Мнения
    673
    #1

    MP3 в автомобил

    Закупих си да го наречем касета майка с кабелче към което се свързва МР3 плеара, а касетата се поставя в автокасетофона. Посредством главата на касетата се предава на главата на касетофона. До тук всичко добре, но има един проблем. Ако колата не работи всичко е О.К. В момента на паленето и ако работи плеара и се подаде малко газ той забива и трябва да му се вади батерията за да се ресетва. МР-то е куча марка, но на слушалки няма проблеми, а е и с отделно захранване - батерия тип "ААА". Откъде може да идва проблема?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #2

    Re: MP3 в автомобил

    кабел -най вероятно маса. Не казваш каква е колата. При някои в момент на стартиране се изключват конссуматорите и след като заработи двигателят се подава захранване. Възможно е да се бъгва в този мопмент.
    Двигателят когато работи и псунеш МП3 има ли тогава проблеми? Или са само в момента на въртене на стартера

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re: MP3 в автомобил

    Я си провери зарядната система на колата. Виж в какви граници се изменя напрежението на празен ход, като подаваш газ, като включваш и иключваш фаровете.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Живее в
    Ботевград
    Мнения
    673
    #4

    Re: MP3 в автомобил

    Автомобила е "Лада", но относно "електрониките" в него всичко е наред. До 14.4V достига напрежението, но нали се захранва плеара от автономна батерия. Единствено се допират двете глави, а от там имат само обща маса.

  6. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #5

    Re: MP3 в автомобил

    Занули масата на касетофона към минуса на акумулатора с отделен кабел. Това със сигурност е направено, но маса се взима от къде ли не и като се оксидират клемите започва да не дава маса. От касетката вървят 2 кабела и екран ( маса ) и по него именно се индуцират някакви токове които се подават на масата на мп3 плейъра. Масата на касетката е закачена за метлната част на главата. Главите на касетката и касетофона се допират, когато сложиш касетката в касетофона и там именно е сблъсъка. Решение е и да махнеш батериите и да измислиш някакъв адаптер от 12в на колата. Тогава масата ще бъде обща за двете устройства.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Живее в
    Ботевград
    Мнения
    673
    #6

    Re: MP3 в автомобил

    Ако взема да лепна примерно едно тиксо на главата на касетата майка и ги разделя галванично двете устройства? Мисля, че загубите няма да са големи и пак ще прехвърля индуктивно между главите.

  8.  
     
  9. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #7

    Re: MP3 в автомобил

    Цитат Първоначално публикувано от taralion
    Ако взема да лепна примерно едно тиксо на главата на касетата майка и ги разделя галванично двете устройства? Мисля, че загубите няма да са големи и пак ще прехвърля индуктивно между главите.
    Ще работи, пробвал съм го през хартийка. Дали ще има обаче очаквания ефект, не зная

  10. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #8

    Re: MP3 в автомобил

    Едно време ладата ми не палеше щото не ми беше замасена светлината за задех ход , да , колкото и да ви е странно. Имам същото "устройство" и карам Ауди 80 - яйце - няма грижи. А има и друг момент. При запалване , ако акумолатора не е "в час" , в смисъл няма необходимия пусков ток се полочава "рсестарт" на всичко дето е включено като консуматор. Почти съм сигурен ,че това е причината да забива Mp3 плеъра.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #9

    Re: MP3 в автомобил

    Цитат Първоначално публикувано от izwerga
    Едно време ладата ми не палеше щото не ми беше замасена светлината за задех ход , да , колкото и да ви е странно. Имам същото "устройство" и карам Ауди 80 - яйце - няма грижи. А има и друг момент. При запалване , ако акумолатора не е "в час" , в смисъл няма необходимия пусков ток се полочава "рсестарт" на всичко дето е включено като консуматор. Почти съм сигурен ,че това е причината да забива Mp3 плеъра.
    Акумулаторът може да си е напълно в час и пак да се получава въпросният ефект (не е дефект! ) - нали се сещате , че в момента на въртене на стартера, напрежението, което акумулаторът подава на всички останали консуматори въобще не е нито 12, нито 14 волта, а бая по-малко?...

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #10

    Re: MP3 в автомобил

    Не не. Напрежението при натоварен акумулатор трябва да около 12 волта или съвсем малко под 12. Мерил съм го многократно. Толкова е при читав акумулатор. Напрежението на зареден акумулатор е 12,6 - 12,8V. Ако акумулатора е нов и напрежението пада много значи има някакъв проблем. Такова нещо даже се получава при не добра центровка. В случая автомобила е Жигули и има такава вероятност. И да не забравяме, че пусковия ток зависи много от маслото. Ако жигулата е с Приста няма да ме учуди големия пусков ток. Ако ладата не е навъртяна много(не е с износен двигател) може да се сипе 10W-40 и старта ще бъде по-лесен, съответно и напрежението няма да пада много.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    223
    #11

    Re: MP3 в автомобил

    Цитат Първоначално публикувано от taralion
    ...... В момента на паленето и ако работи плеара и се подаде малко газ той забива и трябва да му се вади батерията за да се ресетва. ?
    Много не ми е ясно условието на задачата, има две действия - палене на двигателя и подаване на газ. И при двете едновременно или самостоятелно се получава забиването на плеъра?
    Освен това самият той като работи на слушалки няма проблем - т.е. няма приставка, няма проблем. Излиза, че проблема идва от нея, но само когато се върти стартера и(или) се подава газ.
    Тя самата получава захранване от 12-те волта на колата, така ли? Но защо плеъра ще забива от нещо, което му е на изхода - въпросната приставка.
    Напрежението на акумулатора според мен няма значение, но смущенията които се излъчват от запалителната система (знаете как може да пращи радиото, ако не е екранирано добре) биха могли да вкарват грешни импулси в устройството и от там да идва вчекването.
    Там дето се "допират" главите сигналът се предава по индукция и е разделен галванично, връзка по масите няма. Но е важно да се знае откъде получава захранване приставката и ако трябва то да се пусне през някакъв филтър, има такива.
    Аа, и как се подава сигнала от приставката към плейъра, по ширмован кабел? Уж е изход, ама може и в двете посоки да предава, знае ли се.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #12

    Re: MP3 в автомобил

    Аз не съм професионалист в тази област, но ще изкажа едно предположение.
    При нормална работа електрическата система на колата е източник на ток. В момента на палене се превръща в консуматаор (докато работи стартера). Докато е консуматор би трябвало касетофона ти за момент да изключи, но ако не изключи (което много касетофони не правят) е възможно да ти дърпа от тока, заради пада на напрежението по време на въртене на стартера. Това респективно променя съпротивлението на изхода от MP3 плеъра (там, където обикновено са включени слушалките със постоянно напрежение) и уреда забива.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Re: MP3 в автомобил

    @grgeorgiev,
    Това, което предполагаш е невъзможно! МП3 плеера не се захранва от инсталацията на колата, а от батерийката. Връзката между плеера и касетофона е само индуктивна. В случая касетата майка играе ролята на товар за плеера и предава по индуктивен път сигнала към главата на касетофона. Може да се предположи следното: при палене стартера (вследствие на големия консумиран ток) предизвиква мощни електромагнитни смужения в цялата инсталация на колата. Главата в касетата майка има много голяма индуктивност и в нея се генерират също смущения по индуктивен път. Тези смущения се връщат към плеера и го ошашкват.
    Чувал съм от хора, карали Лада, че връзките на много от консуматорите към маса не са много добре изпълнени и с течение на времето здраво се окисляват. Тогава всеки плюсов кабел, през съответния консунатор се превръща в една добре предаваща антена.
    Бих проверил и с омметър дали се получава добра връзка между екрана на кабелчето, свързващо касетата с плеерчето. Трябва да се измери между екрана при главата на касетата и минуса на батерийката при изключен плеер. Оммера трябва да показва почти нулево съпротивление.

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Живее в
    Ботевград
    Мнения
    673
    #14

    Re: MP3 в автомобил

    Понеже ме нямаше през почивните дни или по точно компютъра и темата доста се разгоря ще направя доуточнения и предположения. Смущенията идват от не екранираният кабел, който е използуван за връзката между главата на касетата и плеара. След, като я разглобих видях следното. Кабелчето дълго около 80 см. е направено двойно(като мостов кабел). В едното върви един проводник - единият канал, а в другият два проводника - другият канал и общата маса. Масата върви само по единият кабел, като въобще не е усукана или оплетена, както се прави екраниран кабел. Ефекта е следният - получава се много добра антена, защото в автокасетофона се получава смущение - пукания в такт с работата на двигателя. Понеже нямах екраниран кабел в момента, взех, че скъсих кабела до 20 см. и ефект имаше. Кабелчето е нискочестотно, като тези за слушалки например и не е за тази цел. Друго ми направи впечетление между масата на главата и кабелчето има SMD съпротивлиние 680 ома, вероятно за съгласуване на вх./изх. съпротивления. Като сменя кабелчето ще пиша, че то за 8 лв. май много писах.

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #15

    Re: MP3 в автомобил

    малко офтопик, ама има някаква връзка

    ето ги тука маниаците: http://www.mp3car.com/vbulletin/

    даже carputer'и си правят.....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Данък за автомобил
    От ops5 във форум Автомобили
    Отговори: 5
    Последно: 27-10-12, 13:18
  2. Сервизен автомобил
    От komplekt във форум Автомобили
    Отговори: 15
    Последно: 10-11-11, 18:00
  3. GPS на DVD аудиосистема за автомобил
    От ump45 във форум GPS - модели, софтуер, карти и трикове
    Отговори: 1
    Последно: 21-11-10, 10:46
  4. Озвучаване на автомобил
    От zdraveniak във форум Автомобили
    Отговори: 7
    Последно: 24-02-09, 20:47
  5. Какъв автомобил?
    От sclera_bg във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 12
    Последно: 03-05-05, 09:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе