Резултати от 1 до 15 от общо 15
Like Tree7Одобрявам
  • 2 Post By FearMe
  • 1 Post By Lupus
  • 1 Post By etg
  • 2 Post By FearMe
  • 1 Post By Lupus

За или против хоум офиса и работата от в къщи?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1

    За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Повод за това допитване ми даде следния диалог:
    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Да видим как ще е есента / зимата.
    И основния въпрос - ако наистина отшумява, какво правим с вече установените начини на работа и хоум офиси...
    .
    Личното ми мнение е, че есента и зимата 22/23 ще са последните ясно изразени вълни. После ще се превърне и този вирус в част от букета на редовните зимни вирусни заболявания.
    Колкото до хоум офиса - доста фирми ще го запазят като форма на работа. И преди пандемията имаше фирми, които го практикуваха в една или друга степен. И сега много програмисти на свободна практика си работят от дома, ползвайки всички блага на съвременните комуникации. Много от тях вече напускат и големите градове и се заселват в села, близки до тях

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #2

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Аз съм за. Тези, които 2 години са имали възможност да работят от вкъщи би трябвало да останат на някакъв вариант Хоум офис. Дали ще е през седмица, или в дни от седмицата е въпрос на конкретна фирма. Изцяло Хоум не е ок, губи се връзката с колегите, а и едва ли някой иска да е затворен у дома. Не може само чатове или видео връзки. Моите шефове преди това бяха твърдо против Хоум офис. Обаче се принудиха заради заповедите и опазването на труда. Просто не можеха да рискуват санкции, а и изпълнението на предписанията си струват пари. Е, някои от тях се убедиха, че можело и така, но един не. Държи да ходим всеки ден и ще видим какво ще стане ако махнат положението в края на март. По трудов договор нямам право на работа от вкъщи. И не иска да направи допълнително споразумение с Хоум офис...Сега сме със заповед, но тя ще отпадне с краят на пандемията.

  4. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #3

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Твърдо за.
    Има достатъчно събрани данни за анализ как се отразява на производителността.
    Искрено се надявам работодателите да ги анализират и вземат решения, базирани на анализа, а не... по навик.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Този начин на работа, както и плаващото работно време, където това е приложимо, дават възможност на жените с малки деца или такива в началните класове да отделят повече време за тях

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    преди повече от 10 години, откакто си работя от вкъщи за себе си, съм доказал, че производителността е лично решение, а не функция на околната среда

    шефката на жена бе изумена от еретичната идея да ѝ уредя работата така, че когато моята забременя с по-големия ми син, да си стои вкъщи
    оказа се, че няма проблеми, така че когато дойде вторият, дори не коментирахме, защото междувременно се бе превърнало в норма

    ужасно много хора на интелектуалния труд, които познавам, са почти убедени, че офисите им ще се ползват за седмични оперативки, а всичко останало ще е хоум-офф
    т.е. възможно е преминаване към shared office space и др.под. форми
    (да не говорим, че на всички шефове им дойде много сладко да пестят по една кофа пари от отопление на цели етажи, консумативи и т.н.)
    Gena_bs и Kx харесват това.

  7. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #6

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    преди повече от 10 години, откакто си работя от вкъщи за себе си, съм доказал, че производителността е лично решение, а не функция на околната среда
    И аз съм убеден в това.
    Но...
    Не съм убеден, че е общовалидно. Това, че важи за мен и теб не го прави за съжаление аксиома
    И ако управлявахме по 500-600 човека може би нямаше да мислим точно така.
    Абе не знам, много ми се иска да има промяна за постоянно, но отчитам, че е сложно решение и не трябва да е крайно в никоя посока.

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    ооо, много си прав за общовалидността

    чак 500 човека не съм управлявал, но реално никой не управлява директнотолкова хора, дори военните
    в случая обаче пропускаш много важния факт, че всяка дейност, изискваща ОБЩО действие на такава маса хора, най-вероятно е 99,99% невъзможно да се извършва хоум-офф, както и че 100% не е интелектуална

    максимално големият ЕФЕКТИВЕН творчески екип рядко надхвърля 10-ина човека, така че предвид опита си смятам, че дори и да ръководя 500 човека, то това биха били реално 5-6 центуриона, всеки от които координира няколко микро-лидери на екипи от по десетина човека

    така че не бих имал грижи...

    P.S. иначе категорично заявявам, че макар да работя в пъти повече отколкото под шапката на някой CEO, както беше преди, съм в пъти^2 по-малко изнервен от онези времена

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    ооо, много си прав за общовалидността

    чак 500 човека не съм управлявал, но реално никой не управлява директнотолкова хора, дори военните
    в случая обаче пропускаш много важния факт, че всяка дейност, изискваща ОБЩО действие на такава маса хора, най-вероятно е 99,99% невъзможно да се извършва хоум-офф, както и че 100% не е интелектуална

    максимално големият ЕФЕКТИВЕН творчески екип рядко надхвърля 10-ина човека, така че предвид опита си смятам, че дори и да ръководя 500 човека, то това биха били реално 5-6 центуриона, всеки от които координира няколко микро-лидери на екипи от по десетина човека

    така че не бих имал грижи...

    P.S. иначе категорично заявявам, че макар да работя в пъти повече отколкото под шапката на някой CEO, както беше преди, съм в пъти^2 по-малко изнервен от онези времена
    Добре си усетил нещата! Като студент живеех на един таван с един философ от БАН - работеше в Центъра по наукознание на БАН. Та от него още съм запомнил, че един колектив е ефективен, ако е под 7 души. Над тази цифра се пръква неформален лидер и започват дрязгите. Особено ако колектива е творчески. Години по-късно се убедих на практика в това.
    Gena_bs одобрява това.

  11. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #9

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Чакай сега.
    Какво значи директно???
    Директно управляващия няма право и не трябва да има право на подобни решения защото полага основи на неравнопоставеност в равностойни екипи.
    Има колкото искаш управляващи. И на 500+ и на 5000+ които трябва да взимат подобни решения.
    Прякото ръководство следи за изпълнение на правила, а не определя правила.

  12. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #10

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Дали ще е през седмица, или в дни от седмицата е въпрос на конкретна фирма. Изцяло Хоум не е ок, губи се връзката с колегите, а и едва ли някой иска да е затворен у дома. Не може само чатове или видео връзки.
    Това изразява и моето мнение. Смятам за редно на подходящите професии да се даде възможност, и кой както иска и може. Не всеки може да се изолира вкъщи, а да вършиш някаква мисловна дейност и дори само през 30 мин да те разсейва някой с битовизми не си е работа, всяко прекъсване те връща поне 15мин. назад в мисловния процес. А и живият контакт и обмяната на мнения в директен разговор в много случаи са незаменими.
    kod одобрява това.

  13. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #11

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    директно управление level 1 означава:

    - здравей, иване... здравей, стояне... здравей, милене... здравей, петре.... така... значи твоята задача днес нали беше да смениш гумите на фадромата? добре, как върви?... милене, следобед идват 3 камиона за смяна на маслото... петре, да не забравиш да поръчаш 50 литра антифриз

    директно управление level 2 означава:
    - здравей, иване... здравей, стояне... здравей, милене... здравей, петре.... така... иване, тази седмица някакви проблеми в сервиза? няма, чудесно... милене, шофьорите от и за испания в гарфик ли са? ок... стояне, очаквам разчетите за гориво за месеца до ден-два...

    директно управление level 3 означава:
    - здравейте, иванов... здравейте, стоянов... здравей, миленов... здравей, петров.... така... логистиката по план ли е? добре, ако има проблеми, говорете с финансовия директор.... стоянов, имаме ли промяна в пропорцията малки магазини / големи вериги в поръчаните количества? добре... дръжте ме в течение... иванов, външнотърговският мениджър да се подготви, следващата седмица отиваме в холяндия за договора за следващата година

    говорещият на level 3 НЕ управлява директно 500 човека, а 5
    говорещият на level 1 в отдел "счетоводство" управлява директно 10 счетоводители, като с принципното одобрение на level 3 може да разполага с правото да разпореди хоум-офф на всички счетита, а отдел "авто сервиз" може и на господ-бог да се моли, ама хоум-офф за оня с масльонката няма как да стане

    равнопоставеността е хоризонтална, вземането на решения е вертикално, като ръководещият 5000+ НЕ ръководи 5000+, а задава рамката за работа на 5000+
    Kx и Slusatel харесват това.

  14.  
     
  15. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #12

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Ми... благодаря за добре оформеното обяснение, но не схванах какво общо има с темата
    Решението за хоум офис се взима от този, който ръководи 500 / 5000. А не 5.
    Ако те дразни определението - Ръководи... да го беше уточнил в началото вместо да се пълни темата със спам, но не мисля, че е от каквото и да е значение, а зае 75% от дискусията.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Когато става дума за решения от този вид, засягащи Кодекса на труда и трудовите договори, решенията се вземат на най-високото управленско ниво във фирмата, независимо дали тя е от 5 или 500 души.
    Gena_bs одобрява това.

  17. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #14

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    ОМГ...
    Има сериозен проблем в комуникацията.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,407
    #15

    Отговор: За или против хоум офиса и работата от в къщи?

    Виждам , че някой е учил Теория на управлението във ВУЗ, затова на другите им е малко тъмно

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Как да изкарам звук от тв канали през хоум синема-та?
    От EleanorWyatt във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 2
    Последно: 01-06-21, 15:18
  2. Как да изкарам звук от тв канали през хоум синема-та
    От Daxy във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 26
    Последно: 19-02-17, 07:22
  3. пускане на интернет телевизия през Хоум Медиа Сървър
    От johnygill във форум DLNA - медийни сървъри
    Отговори: 12
    Последно: 06-02-14, 22:41
  4. Отговори: 86
    Последно: 16-12-12, 16:31
  5. Отговори: 2
    Последно: 12-09-09, 11:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе