Тези дни стана популярно предложението на мексиканския магнат Карлос Слим, да се промени начинът, по който работим. Да има 3-дневна работна седмица, но с по 11 работни часа, а пенсионирането да става на 70-75 г.
Първата международна конвенция, разглеждаща работното време, е подписана през 1919 година, веднага след създаването на международната организация на труда.
International Labour Organization
Отраничаване на работната седмица до 48 часа.
След втората световна война се установява, в много страни стандартен работен ден от 8 часа и 5 дневна работна седмица.
Извънредният труд и отделянето на повече часове за работа днес рутинно се възприемат като знак за силна мотивация и развита трудова етика. Но трябва да признаем, че това колко часа се работи не ни казва нищо за интензивността на самия работен процес, нито за неговия полезен резултат. Дава ни известна косвена представа за производителността на труда, но връзката е в обратната посока на това, което можем да предположим.
Тенденцията в развитите европейски икономики поне дългосрочно е към намаляване на броя работни часове на седмица, като намалението на работните дни не е за сметка на повече работни часове.
Бедните на време дори да не срещат сериозни други ограничения в потреблението си, са изложени на рискове от различни заболявания и депресии. В някои развиващи се страни, а от развитите страни – в Япония, и до днес има специални изрази, с които се означава смъртта от много работа и преумора. Има основание да се смята, че прекалено дългата работна седмица (да кажем, от 48 и повече часове) е свързана с намалена продължителност на живота, макар че проблемът не е изследван достатъчно. Рейгън вероятно не е бил прав, твърдейки по повод орязването на социални помощи, че усилената работа не е навредила на никого. Зависи колко усилена и каква е работата.
В резюме може да се каже, че идеята да се работи по-малко има измерения, свързани с производителността, с качеството на живота, с грижата за Земята и за околната среда. За магната Карлос Слим, изглежда, най-важно е първото. За други хуманните и екологични подбуди са по-важни.
Тенденцията да се работи по-малко в развитите страни в Европа е ясна, докато по света процесите са разнопосочни. Вероятно и в бъдеще ще продължим да работим все по-малко през годината. В Европа това ще се компенсира чрез повече години на пазара на труда и по-късно пенсиониране. Това може и да е полезно, ако не е продиктувано от икономическа принуда, а от нуждата да се чувстваш полезен, ако границите между работа и неработно време станат по-размити. Откровено казано, не е ясно защо им е на богатите страни да бранят всичкото това потребление. Докато по-бедните ще работят много по-дълго, в опит да се доближат до техния стандарт на живот – гръцка трагедия в планетарен мащаб. Аз съм убеден, че качеството на живота може да се повишава и без икономически растеж.
Имена | Карлос Слим предлага тридневна работна седмица | Според мексиканския милиардер хората трябва да работят до по-късна възраст, но да имат повече свободно време - Капитал
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=
Средно отработено време за седмица: по данни от European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions
Франция - 36 часа труд на седмица
Дания – 37.7 часа труд на седмица
Финландия - 38 часа труд на седмица
Ирландия и Норвегия - 38.4 часа труд на седмица.
България - 40,3 часа труд на седмица
Румъния - 41,3 часа труд на седмица
Обединеното кралство – 42.2 часа труд на седмица
Исландия - 43.9 часа труд на седмица.
Данните са разделени в две категории – работна седмица на служителите на пълен работен ден и работна седмица изобщо.
Средната дължина на работната седмица в Европа е 37.4 часа. Ето и списъка на 10-те държави с най-дълга работна седмица.
20. Люксембург Работна седмица (общо): 37 часа Работна седмица само за служители на пълен работен ден: 40.5 часа
19. Финландия Работна седмица (общо): 37.4 часа Работна седмица само за служители на пълен работен ден: 40.3 часа
18. Италия Работна седмица (общо): 37.6 часа Работна седмица само за служители на пълен работен ден: 40.5 часа
17. Австрия Работна седмица (общо): 37.8 часа Работна седмица само за служители на пълен работен ден: 43.7 часа
16. Франция Работна седмица (общо): 38 часа Работна седмица само за служители на пълен работен ден: 41.1 часа
15. Литва Работна седмица (общо): 38.3 часа Работна седмица само за служители на пълен работен ден: 39.7 часа
В България средното работно време на седмица е 40.9 часа, като мъжете се трудят средно по 41 часа, а жените - по 40.8 часа.