Резултати от 1 до 10 от общо 10

SPDIF и AC3 изход

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #1

    SPDIF и AC3 изход

    Има ли разлика във вида на сигнала който излиза на тези 2 изхода (SPDIF и AC3) на звуковите карти (които имат такива)?
    Примерно на Creative X-FI Platinum (отнася се и за по-старите модели) - на самата карта има AC3 вход/изход на задния панел 3,5мм жак, а на панела който се монтира отпред на кутията има SPDIF вход/изход (оптични и коаксиални). Имали някаква разлика в сигнала който излиза от тези входове/изходи?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #2

    Re: SPDIF и AC3 изход

    S/PDIF -Sony/Philips Digital Interface
    Другите са аналогови - вх\изх
    Да добавя,значи при първите вземаш директно цифрова информация,а при АС3 се преработва от картата в аналогов сигнал.И при преработката се получават различни по вид и толемина изкривявания,в зависимост от качеството на аудио-картата.Затова за предпочитане е работа с оптичен или SPDIF вх\изх.

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Re: SPDIF и AC3 изход

    Единственото което мога да кажа, е че от няколко години ползвам AC3 изхода на един Sound Blaster Live - Value които съм го включил към SPDIF-a (коаксиалния) на ресийвъра. Работи перфектно, като разпознава кое е стерео сигнал, Долби Пролоджик, DD и DTS.
    Според мен това няма как да стане ако сигнала беше аналогов....

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #4

    Re: SPDIF и AC3 изход

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Единственото което мога да кажа, е че от няколко години ползвам AC3 изхода на един Sound Blaster Live - Value които съм го включил към SPDIF-a (коаксиалния) на ресийвъра. Работи перфектно, като разпознава кое е стерео сигнал, Долби Пролоджик, DD* и DTS.
    Според мен това няма как да стане ако сигнала беше аналогов....
    Прав си @Pat,отнесъл съм се и дрънкам глупости .Просто съм имал предвид обикновения изход на аудио-картата.
    АС3 поддържа и SPDIF,така че,май излиза да няма разлика в двата сигнала.
    Разликата,която ми идва на ум е в това,че с АС3 филтъра можеш да настройваш отделните канали,да им даваш закъснение и също да използваш еквилайзера и още настройки на звука.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    213
    #5

    Re: SPDIF и AC3 изход

    Май има разлика при входовете и връзката им с евентуално декодиране на сигнала - преди време бях гледал и мисля че входа който е на картата не може да приема 5.1 канален сигнал (той така или иначе мисля беше за връзка с оптичното устройство), което пъл може да се прави от входа на картите с входове/изходи на предния панел (платинум вариантите) ... имаше и един лесен мод да се ползват за целта пиновете на самата карта на които се закача предния панел, но за сега ме мързи да експерементирам с това - в Хардуеър.бг мисля също я имаше схемата ...

    За излизащия сигнал не би трябвало да има разлика ... каквото е пуснато да излиза ще си излиза към декодера който ползваш

  7. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #6

    Re: SPDIF и AC3 изход

    При новите карти - Creative X-FI, АС3 изхода е и вход - 5 канален и микрофонен.


    Не ми е ясно обаче какво точно означава това (забележка за цифровия вход/изход на самата карта):
    Supports SPDIF Out compressed ac3 signal or PCM for Stereo Digital Speaker. Also supports SPDIF In with Creative Digital I/O Module (sold separately).

  8.  
     
  9. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #7

    Re: SPDIF и AC3 изход

    Supports SPDIF Out compressed ac3 signal...
    SPDIF е стандат за пренасяне на дигитални аудио пакети. Пакетите могат да бъдат от различен тип, т.е. с различно съдържание. Разпространените типове са PCM (или некомпресирано аудио, с различни честоти, големина на семплите и брой канали), AC3 (това означава, че SPDIF пакетите съдържат AC3 аудио пакети), DTS, a напоследък и AAC. Тъй като SPDIF стандартът е ограничен по честота (предназначен е само за домашно ползване) и не може да предава повече от 2 канала PCM при честота 48kHz, за да се предават 5+1 се налага да се използва компресия - от където идва и използването на AC3. Естествено, трябва ти външен декодер за AC3.

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Re: SPDIF и AC3 изход

    А, те това вече е друго нещо Долу - горе ми се изясниха нещата. А като казваш външен ресийвър - аз имам - Denon - никъде по него не се споменава за AC3 сигнал - на цифровите входове и изходи* пише SPDIF, но като му "забуча" кабела всичко си разпознава и декодира коректно. Предполагам това означава че подъържа и АЦ3 (ако е нещо различно от SPDIF-a) или сигналите нямат разлика - поради което отворих и тая тема......

  11. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #9

    Re: SPDIF и AC3 изход

    Абе както винаги братята американци са виновни за всичко... Пак за омешали понятията... Просто SPDIF е формат/стандарт за пренасяне на данни, a AC3 е стандарт за компресирани аудио данни (които пък SPDIF-а може да пренесе) Ама братята американци виждат на ДВД-то да пише "AC3 аудио" и не виждат от никъде да излиза и за да не питат много, някой е решил да каже "AC3 изход", вместо "SPDIF" (който пък изобщо не се вижда в ДВД-тата)....

  12. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #10

    Re: SPDIF и AC3 изход

    Просто SPDIF е формат/стандарт за пренасяне на данни, a AC3 е стандарт за компресирани аудио данни (които пък SPDIF-а може да пренесе)
    Сега вече ми се "избистри"

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Относно SPDIF изход
    От tihmir във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 3
    Последно: 03-11-11, 21:18
  2. SPDIF връзка PC-DVD
    От Stavkata във форум Аудиотехника
    Отговори: 24
    Последно: 03-04-10, 08:28
  3. Въпрос за SPDIF IN/OUT
    От Marvin във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 0
    Последно: 05-02-09, 09:42
  4. SPDIF pinouts
    От lightmaster във форум Аудиотехника
    Отговори: 1
    Последно: 03-03-08, 18:54
  5. SPDIF cabel
    От Vency във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 05-11-02, 09:52

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе