Бих искал да попитам дали някой е правил съпоставка..за и против...защото трябва да избера единия вариант
Бих искал да попитам дали някой е правил съпоставка..за и против...защото трябва да избера единия вариант
най-малкото, щото едното е на ток, а другото на газ
Всичко е въпрос на личен избор, навици и предпочитания за работа с ток или газ. За мен лично въпроса стои единствено, ако става дума за централна газификация - поне като близка перспектива. Ако газта ще е пропан-бутан, то единственото предимство е...цената на уредите(според мен, не искам да споря или налагам мнение).
Публикувана от: Black Adder
най-малкото, щото едното е на ток, а другото на газ
e това е ясно..но няма да имам централна газ и си остава проблема с макненето на бутилки и прекарването на маркучи,мисълта ми е икономическата изгода...веднаж се копува ...но после доста време се използва...то никой не може да прогнозира цените на тока и газта ,но все пак мисля че съотношението ще се запази....ако не и по зле за газта...
Ако ще мъкнеш бутилки не си заслужава много.Керамичния плот също загрява бързо(не колкото газта),почиства се лесно и съвременните такива имат функции за спестяване на енергия.Аз бих избрал керамичния плот в случая.Ако имаше централно газ(или переспектива да имаш скоро) щеше да е друга бира ама да дадеш пари и да мъкнеш бутилки...
едит
тока не мирише...
Моето мнение се препокрива напълно с това на @dragozow - газифицирано жилище - газови котлонии, иначе - керамични.
G-n Stevebg,
ne se 4ydi i kerami4en plot na domakiniata v doma si zanesi
i posle s vkysna gozba tq da te gosti
Ot gorespomenatite komentari , predpolagam ste si napravili izvod za kakva pokypka da napravite, no smiatam che keramichniat plot shte e po-dobriat izbor..
На газ има няколко недостатъка:
- мириса на газ
- смяната на бутилките
- съдовете почерняват отдолу и никакво миене и търкане не ги възстановява. При хубава, маркова посуда например Solingen - само керамичен плот.
Керамичните плотове:
- преди ползване идеално да се почистят, иначе остават трудно махащи се петна.
- съдовете също да бъдат с идеално чисти и сухи дъна.
- при някои керамични плотове сериозен недостатък - ако кипне течност и излезе извън съда - стича се в ключовете на плота/печката и дава на късо. Тогава трябва да се извади щепсела от контакта, да се чака добре да изсъхнат ключовете преди повторно ползване, или се отваря панела с ключовете за да се подсушат. А може и да се наложи смяна на изгорял ключ. Така че при керамичен плот се изисква повече внимание отколкото с газов или ел. котлон. Но е по-удобно.
Съвет - при нов керамичен плот - да се изхвърлят старите, с нагар по дъното тенджери и съдове и да се купи нов комплект.
Определено съм по-доволен от газта, имам комбинират и пускаме керамиката само когато трябва да се смени бутилката с газ, а това прави на окоро 6 месеца, несравнимо по-икономично е.
Абсолютно съм за КОМБИНИРАН. Не можеш постоянно да трепериш да не счупиш керамичния плот, ако случайно ти падне капака на тенджерата.
Още нещо - ами ако ти спре тока, не можеш да си подгрееш бобеца, не можеш да си направиш дори кафе - ето тук газта ще те спаси!
Абе керамиката не се чупи лесно. Котлоните на газ не са икономични, поради конвективния топлообмен голяма част от топлината отова за оня дето духа. Само който не е готвил на керамика хвали газовите котлони. Между другото температурат на газовия котлон не е чак толкова вискока.
С какъв модел си, че аз търся от доста време и единствените добре изглеждащи са един на Горение /над 800 лв/ и един на Бош, който върви само в комплект с печката за вграждане /на това съм се спрял засега/.Първоначално публикувано от ppbgbg
Икономични са си газовите котлони ои още как! След почти 20 години ползване в семейството на газов котлон, от половин година сме на керамичен. С една бутилка газ карахме по два месеца при всекидневно готвене, варене на кафе и претопляне на храна. Само две неща в подкрепа на газта:Първоначално публикувано от Julian
1. На керамичния котлон джезве с кафе се вари два пъти по-бавно, отколкото на газовия;
2. Не бива да се остава само на един източник на енергия в един дом - спре ли тока и кафе не може да си свариш и на консерви ще я караш.
Твърдо за газово решение.
Една бутилка, вече има доста добре изглеждащи на външен вид се пълни толкова рядко, че не ме мързи и пеша да я нося до газ станцията. Отделно от това, възможности да ползваш фирми доставчици на газ [разнос] колкото искаш.
Второ, абсолютно съм противник да слугувам на керамичния плот, във вида: нови съдове, маркови съдове, ама да са сухи, нещо случайно да не кипне, да не пръсне, бърсане преди, по време, след готвене, а може и в 3 часа през нощта.
Питайте жените си колко лесно се поддържа такъв плот, защото обикновено ние мъжете се запознаваме само с резултата и с рекламите за Мистър Пропър.
Че да слугувам и на съдовете ... в никакъв случай.
Трето. При изправна система не мирише, освен разбира се, ако не дай Боже го забравиш пуснат. А предполагам, че повечето от нас ползват аспиратори.
Четвърто. Много по евтино, ако не и в пъти. Една бутилка газ струва по малко от 20 лева [голяма].
За мен най-добрата комбинация е газов плот [двойка], самостоятелна клас "А" електрическа фурна и клас "А" микровълнова фурна. И мощен аспиратор.
Съгласен с Julian,Първоначално публикувано от Julian
при газовият котлон (имам опит с такъв) неголяма част от топлината отива за загряване на съда. А останалата обтича съда отстрани и се разсейва. При стандартен котлон също има известно разсейване отстрани на съда. А при керамиката - всичко си отива в дъното на съда.
При газов и стандартен котлон не можеш да хванеш дръжките на загретият съд без някаква кърпа. При керамичният плот - можеш. И газовият и стандартният котлон имат мирис при работа с тях - първият на газ, вторият вдига дим от всички капчици мазнина и храна от предишни ползвания. Които поради концентричните ситни бразди на котлона е невъзможно да се изчистят напълно. При керамиката - никакъв мирис.