Резултати от 1 до 12 от общо 12
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By wrathchild

Механично или електронно управление?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #1

    Механично или електронно управление?

    Здравейте! Имам един въпрос, който ме измъчва в последните дни и мога да го формулирам с 3 думи, механика или електроника?
    Предстои ми покупка на нова битова техника включваща: фурна + плот (или отделно стояща печка, още не съм решил), пералня, комбиниран хладилник, миялна машина и абсорбатор. След основно изчитане на голяма част от темите дискутирани тук, както и на подобни чужди форуми не мога да взема решение. Проблемът е, че в сегашния момент почти всички съвременни домакински уреди са с електронно управление, притеснява ме обаче факта, че качеството на електрическия ток доставян ни на европейски цени никак не е европейско. Давам веднага пример със зачестилите напоследък „токови удари”. (Живея в София, и като цяло „токови удари” са рядкост в квартала, но все пак са все по-чести от колкото преди години.) Та въпроса ми е към хората занимаващи се с ремонт и поддръжка на битова техника, какви са техните наблюдения относно електронните модули за управление като надеждност в условията на експлоатация в България? По-често ли дефектират от тези с механично управление, като цена на ремонт знам, че са доста по скъпи. Резонно ли е да се прави компромис вземайки се техника от по-нисък клас (марка, енергийна ефективност, разход на вода и др.) за сметка на по-надеждното механично управление? Открих, че ако искам да взема техника отговаряща на съвременните норми на ефективност то на практика единствения ми избор е марката Ariston–Indesit. Мненията изказани в този форум за тази група са като цяло негативни, това е една от причините да избягвам тяхната продукция, затова съм се насочил към марки като: Electrolux, Whirpool, Zanussi, но при тях механично управление в последните им подели на практика липсва.
    Очаквам вашите съвети!
    Успешна седмица на всички!
    kokovox одобрява това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    213
    #2

    Re: Механично или електронно управление?

    Ако качеството на "тока" ти е проблема то работи по ел.таблото ... на скоро бях на едно представяне на Шнайдер и мога да кажа че имат изключително интересни неща, включително блок който са настройва да изключва захранването при напрежения под или над определени нива ...

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    101
    #3

    Re: Механично или електронно управление?

    Здравей, колега,(колега, защото много ти е сложен ника)
    Ако ти се занимаваш отчасти с техника подразбирайки го от писането ти, то за стоящите самостоятелно уреди, най-вече готв.печки все още се намират такива с механични ключове и за всеки средно грамотен човек ще му бъде лесно да си подмени заял или отказал ключ. Има ги на пазара и не са скъпи. От другите прибори също има такива с механично управление (перални, съдомиялни, микровълнови) и техния ремонт е във възможностите както писах по-горе на повечето люде. При тези с електронно управление изглеждат по-шик и джиджи-биджи, ама едно резисторче или кондензатор могат да ти свършат толкоз много мръсна работа, че да ти се приплаче. Значи това се отнася отчасти и за тези за вграждане. Е, в крайна сметка всеки(и портофейла му) си решават сами. Успех!

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re: Механично или електронно управление?

    Сложи си в ел.таблото вкъщи катоден отбоднител. Ама да е Мерилин Герин. Имай предвид, че марковоте елекронни джаджи си имат вградени защити от пренапрежение, но вградената защита е проектирана да е максимално ефективна, ако и в ел. таблото ти има такава защита. Извикай някой елтехник и му кажи да ти сложи необходините защити в таблото на апартамента. Ползвам предимно материали на Шнайдер(Мерилин Герин).

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #5

    Re: Механично или електронно управление?

    За пералнята нямаш вече избор. Преди дни ми гръмна електрониката на Индезита, Очакваме скъп ремонт с неясен изход на 3,5 година от покупката.

  7. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #6

    Re: Механично или електронно управление?

    Цитат Първоначално публикувано от zz_stefanov
    За пералнята нямаш вече избор. Преди дни ми гръмна електрониката на Индезита, Очакваме скъп ремонт с неясен изход на 3,5 година от покупката.
    Факт! На практика на пазара, новите модели са с електронно управление. Така, че искаш не искаш купуваш електронни джаджи. Нищо против глезотиите само дето развалят ли се и отлиташ. За механиката, няма проблем за ремонт за което съм съгласен. Казвате марковите имали защити, нещо конкретно като марка?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #7

    Re: Механично или електронно управление?

    Цитат Първоначално публикувано от zz_stefanov
    За пералнята нямаш вече избор. Преди дни ми гръмна електрониката на Индезита, Очакваме скъп ремонт с неясен изход на 3,5 година от покупката.
    Отвори я .Извади платката . Най- често цъфва 1 мощен бял резистор / квадратен/ със стойност
    от 8,2-10 килоома. Може да се комбинира от 2-3 бр резистори -последователно свързани.
    Може и триака да е цъфнал от токов удар. Триака е 2лв , резистора и той там.
    Техниците идват с гилотина за скъсяване на главата ти./ цена/

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #8

    Re: Механично или електронно управление?

    Цитат Първоначално публикувано от kris11
    Отвори я .Извади платката . Най- често цъфва 1 мощен бял резистор / квадратен/ със стойност
    от 8,2-10 килоома. Може да се комбинира от 2-3 бр резистори -последователно свързани.
    Може и триака да е цъфнал от токов удар. Триака е 2лв , резистора и той там.
    Техниците идват с гилотина за скъсяване на главата ти./ цена/
    Де да беше платка само за управление на двигателя. Тази е от "високотехнологичните" с два процесора (единия е на платката със селектора на програмите и индикацията), триаците са 4 (три маломощни за винтилите и ключалката и един за мотора). Мотора се управлява с PWM от процесора. Триаците са здрави, само дето им се подава сигнал да се отпушат и винтилите и помпата работят едновременно. Елементите са с повърхностен монтаж.... .
    Има хора които ги поправят, но и те могат да ударят на камък. Смяна на контролера 230 лева. Да ги даде човек парите, но като знам, че ненадеждноста конкретно на тези контролери е пословична, се замислям за нова машина, но да не е от индезит, хотпойнт и аристон.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #9

    Re: Механично или електронно управление?

    Цитат Първоначално публикувано от zz_stefanov
    Мда с SMD монтажа е зле работата . и да се оправи е времемнно. И си е туткава работа. може и някой от 2 та професора да се е шашнал / скапана/бъгнала се е програма/ .
    Купувай нова - новите са по- качествени -Китай - имат опция даже работят 1-2 години. )
    То тука се внасят най-големите боклуци.

  12. Novice
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1
    #10

    Re: Механично или електронно управление?

    здравейте.аз предпочитам ел уреди с механика,а не с електроника.значи първото което е-няма наи обикновен бушон на електрониката за защита!!!!!ако има токов удар направо бие в платката,а тя в такав случай не влиза в гаранция!!!!!!!!!!!!!!!!!!така че ти си реши.

  13. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    9
    #11

    Re: Механично или електронно управление?

    При печките и хладилницит имаш избор, при пералнитe никакъв. На пазара в момента има само такива с електронно управление и пластмасови казани, някои от които не се отварят и не позволяват смяна на лагерите. Все още обаче се намират няколко по-стари модела с иноксови казани където смяната на лагери и семеринги е възможна.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #12

    Re: Механично или електронно управление?

    Цитат Първоначално публикувано от ro4ko85
    здравейте.аз предпочитам ел уреди с механика,а не с електроника.значи първото което е-няма наи обикновен бушон на електрониката за защита!!!!!ако има токов удар направо бие в платката,а тя в такав случай не влиза в гаранция!!!!!!!!!!!!!!!!!!така че ти си реши.
    Това как го измисли??? Можеш ли да пуснеш тук копие поне на една гаранционна карта, където да е казано, че електрониката се изключва от гаранцията?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. управление на усилвател от телевизора
    От tarahap във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 0
    Последно: 06-01-15, 12:54
  2. Вентилаторни конвектори - управление
    От GalinRachev във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 01-11-12, 12:12
  3. Въпрос за управление на печка.
    От blekota във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 7
    Последно: 02-10-12, 08:15
  4. Software за управление на LAN мрежи???
    От Nsitnov във форум Мрежи
    Отговори: 16
    Последно: 25-07-04, 11:33
  5. Управление на ICS
    От kj17 във форум Мрежи
    Отговори: 3
    Последно: 15-07-04, 10:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе