Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 37

Индукционен или обикновен плот

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на iveto
    Тук е от
    Jan 2013
    Живее в
    София
    Мнения
    1,894
    #16

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Естествено,че индукцията е за предпочитане,откакто я ползваме направо се родихме.
    Сменихме всички тенджери и тигани,касеролки и тем подобни,все пак мисля че веднъж за 15 години,да ги сменя,не е кой знае колко скъпо.
    При мен на празен съд изключва котлона,с мокри ръце не съм забелязъл да има какъвто и да е проблем като ползвам настройките на степените...когато се готви под съда слагаме готварска хартия и така плота се запазва винаги чист.
    Този номер го видях в тубата и от тогава редовно го правим

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #17

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Цитат Първоначално публикувано от iveto Виж публикацията
    .когато се готви под съда слагаме готварска хартия и така плота се запазва винаги чист.
    Този номер го видях в тубата и от тогава редовно го правим
    Тоя номер и аз го ползвам, защото понякога ако дъното на съда е мокро съм забелязал че се премества при завиране. Понякога и домакинска хартия ползваме.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    210
    #18

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Тепърва се нанасяме и съдове още нямаме никакви, затова като купуваме всичко ще е за индукционен плот. Единствения недостатък на плота, който сме харесали е че е без лайсна отстрани, каквато предпочитахме. Знаете ли дали може да се сложи допълнително и откъде да се намери ?
    Другото което ме интересува е проблем ли ще е че печката за вграждане (пак Gorenje, с пиролиза) ще буде точно под плота ? Четох в упътването, че плота може да стои над фурни от тип EV2, 3 и 4, но незнам кои какви са.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2010
    Живее в
    Благоевград
    Мнения
    145
    #19

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Marto,имай в предвид,че трябва да има отвор над фурната за охлаждане на плота.
    Изтегли си инструкцията на плота,там е описано.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #20

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Само предимства изказахте. Хммм.
    Видях такъв на живо за сефте, щото на един приятел му беше изгорял плота. Крайният транзистор беше изпушил - на една година ползване. Струвал 100лв. Не помня марката. Имаше контрол по температура - хареса ми това. И аз си взех от Кауфланд, само мощността се контролира. Изпуши на 10м.,оправиха го за месец съответно.
    Специални съдове,достатъчно големи, че иначе не ги отчита и трябва да уцелиш центъра идеално ...
    По-бързо ставало, колко 5-10с.?
    Относно КПД, не мога да твърдя със сигурност, но на теория индукционният би следвало да има по-големи загуби. В транзистора, намотката, електрониката, вентилатора.

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    177
    #21

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    КПД на индукционен котлон - 90 - 95%, на електрически котлон 70 - 80 %, на газов котлон - около 35-40%.
    За бързината - голямата мощност на индукционните котлони ги поставят до бързината и удобство на газовите котлони. Вода за чай, която обикновено се загрява в ел. кана, изисква същото време на индукционен котлон, т.е. ел. каната отпада като уред. Ако едно и също количество вода завира на ел нагревателен котлон за същото време както и в ел. кана, то тогава индукционен котлон няма да донесе предимство, но аз лично не съм ползвал такъв ел котлон.

    Не е необходимо диаметърът на котлона да съвпада с този на тенджерата за да работи индукционния котлон. Не е необходимо центриране.

    Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
    Този пост е редактиран от bajotierra; 23-07-20 в 00:47.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    210
    #22

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Цитат Първоначално публикувано от i77kolev Виж публикацията
    Marto,имай в предвид,че трябва да има отвор над фурната за охлаждане на плота.
    Изтегли си инструкцията на плота,там е описано.
    Тоест като застана срещу фурната, тя не трябва да е максимално нагоре залепена за кухненския плот както е на всички стъклокерамични плотове които съм виждал, а трябва да има отвор между фурната и кухненския плот ? 6мм мисля че видях в инструкцийте че трябва да е. Също така не разбирам за какъв вентилатор се говори в инструктажа при чехмеджето под фурната. Или там е направено под плота да е чехмеджето и под него фурната. При мен чехмеджето ще е под фурната.

    Този пост е редактиран от marto7; 23-07-20 в 01:02.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #23

    Индукционен или обикновен плот

    Хайде сега аз да размътя водата ! Индукцията не се препоръчва да се използва от бременни жени и деца! Не трябва да се приближават на 30 см от котлона при работа. Това не го пише в инструкцията.
    Четох доста добра статия за обширно изследване на Словенски институт и изводите бяха тези! Аз си купих инфрачервен плот по тази причина.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Този пост е редактиран от Miro1972; 24-07-20 в 00:32.

  11. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    954
    #24

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Дай линк и ние да се посмеем.

    Ма инак на бременните можем да им купим иФони, щото са по-полезни от котлоните? И да може да пишат в BGmamma, оставяйки нишан "Sent from my iPhone using Tapatalk"...

    А като родят, на малките храна и вода да се притоплят в микровълнови, нали?
    Този пост е редактиран от Karata; 24-07-20 в 13:41.

  12. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #25

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Купихме нашия индукционен плот погрешно, мислейки си че е обикновен . Освен първоначалния шок от факта че нито един готварски съд не беше пригоден за работа с плота имаме само положителни емоции. Специално бих отбелязал факта че индукционните уреди нямат (почти) никаква инертност и по този показател са много близо до газовите уреди (на които съм фен). Могат да работят и с "криви" (с неравно дъно) съдове, за бързината всички вече са казали.

    Наистина (ако няма друг конвенционален готварски уред, както е в моя случай) трябва да се има предвид че абсолютно всички съдове (включително кафеварката ) трябва да са пригодени за работа с плота. Също така имам съмнението че ако (недай боже) стане някаква повреда в mainboard-а оставаш генерално без готварски уред за разлика от газовите и класическите (с отделни "тучове") печки.

    Още един "недостатък" - от известно време започнахме да ползваме чугунен грил-тиган който не е най-гладкото нещо на света и закупихме специален протектор за да предпазим плота от надраскване. По-неприятното е че на максимална мощност имам чувството че плота прегрява и дава някакъв код за грешка за конкретната зона (който не откривам в списъка с грешки). От друга страна за да се изпекат добре нещата е важно темпераутрата да е достатъчно висока. Опитвам се да реша този проблем като ползвам грил-тигана на степен "8" или "7" (от общо 9) но и на степен 8 се е стигало до прегряване (или каквото предизвиква този проблем). Не знам доколко това е вредно за плота, но определено ми е в главата и не се чувствам комфортно при ползване на грил-тигана.

  13. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    954
    #26

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    А има ли режим за контрол по температура, а не със степени 1,2,3...9? Аз години наред лъжех хората (убедено, сам си вярвах), че с индукция трудно се пържи, защото изключва. Изключването, обаче, е именно защитата против загаряне (т.е. ако се достигнат 120°C, явно "врящата" супа е вече в режим "запичане") Когато задам например 250°C, a не 2000W, плочата не изключва.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на iveto
    Тук е от
    Jan 2013
    Живее в
    София
    Мнения
    1,894
    #27

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Цитат Първоначално публикувано от sclera_bg Виж публикацията
    Купихме нашия индукционен плот погрешно, мислейки си че е обикновен . Освен първоначалния шок от факта че нито един готварски съд не беше пригоден за работа с плота имаме само положителни емоции. Специално бих отбелязал факта че индукционните уреди нямат (почти) никаква инертност и по този показател са много близо до газовите уреди (на които съм фен). Могат да работят и с "криви" (с неравно дъно) съдове, за бързината всички вече са казали.

    Наистина (ако няма друг конвенционален готварски уред, както е в моя случай) трябва да се има предвид че абсолютно всички съдове (включително кафеварката ) трябва да са пригодени за работа с плота. Също така имам съмнението че ако (недай боже) стане някаква повреда в mainboard-а оставаш генерално без готварски уред за разлика от газовите и класическите (с отделни "тучове") печки.

    Още един "недостатък" - от известно време започнахме да ползваме чугунен грил-тиган който не е най-гладкото нещо на света и закупихме специален протектор за да предпазим плота от надраскване. По-неприятното е че на максимална мощност имам чувството че плота прегрява и дава някакъв код за грешка за конкретната зона (който не откривам в списъка с грешки). От друга страна за да се изпекат добре нещата е важно темпераутрата да е достатъчно висока. Опитвам се да реша този проблем като ползвам грил-тигана на степен "8" или "7" (от общо 9) но и на степен 8 се е стигало до прегряване (или каквото предизвиква този проблем). Не знам доколко това е вредно за плота, но определено ми е в главата и не се чувствам комфортно при ползване на грил-тигана.
    Влязъл си в някакво голямо приключение с този чугунен тиган-менте!
    Ние ползваме няколко чугунени тигана,като наи-големия е грил тиган,с абсолютно гладко метално дъно от външната страна и няма никакъв проблем с готвенето в него,няма прегряване,за драскане на плота да не говорим....На АМТ е,ако има значение,цената му е доста солена обаче.

  16. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #28

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Цитат Първоначално публикувано от Karata Виж публикацията
    А има ли режим за контрол по температура, а не със степени 1,2,3...9? Аз години наред лъжех хората (убедено, сам си вярвах), че с индукция трудно се пържи, защото изключва. Изключването, обаче, е именно защитата против загаряне (т.е. ако се достигнат 120°C, явно "врящата" супа е вече в режим "запичане") Когато задам например 250°C, a не 2000W, плочата не изключва.
    Поне нашия няма - има степени 1-9, има extra power (една степен над 9 - но не повече от 10 минути, след това се връща сам на 9) и има една степен под 1 - нещо като 0.5 - за да и държиш топла манджата

    Цитат Първоначално публикувано от iveto Виж публикацията
    Влязъл си в някакво голямо приключение с този чугунен тиган-менте!
    ...
    Нищо му няма на тиганя, просто отвън не е с 3-4 слоя емайл, но не ми се дават 100-ина лева за по "лъскави". А протектора е мрежа от стъклени влакна, така че не оказва никакво значение (по-горе бяха писали за хартия за печене между съде и плота, горе-долу ефекта е същия). Мисля че моя плот (модел на TEKA за протокола) просто толкова си може.

  17. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    954
    #29

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    Пу, мамамустара... Отлично те разбирам с това изключване (не косИ се, нищо му няма на самия плот), аз самият адски се дразнех, докато не открих това с температурата. А в този extra power режим пак ли би изключил, или не си пробвал? Щото 10 минути си е много време, а на теб ти е необходимо да веднъж да загрееш тигана до по-висока температура, пък после си слез на 8 или където там не прави проблем.

    Информативно, и при нас един плот Gorenje се надраска от някакъв тъп тиган със стоманена вложка, която явно е недобре щанцована (алуминият не я закрива изцяло, желязото директно дере по плота). Позашлайфах го с абразивна паста, не знам дали успешно съм решил проблема. Ама, в края на краищата, като/ако се надере до степен да ми е грозно, ще го сменя.

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #30

    Отговор: Индукционен или обикновен плот

    странно, моята индукция е хоризонтално сложена в кухнята, а не вертикално на стената в хола, че да ме притесняват N на брой драскотини, но щом за вас е критичен екзистенциален дискомфорт, ваша воля

    между другото, ако някой реши да си хвърля ужасяващо нелицеприятния функциониращ надраскан индукционен плот, да свирне да приютя сиротното нещастниче...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Звук при повишена мощност на индукционен плот
    От Sunny във форум Ремонт и сервиз - Малки домакински уреди
    Отговори: 19
    Последно: 19-06-20, 15:21
  2. Отговори: 11
    Последно: 16-08-18, 07:53
  3. Индукционен плот TEKA IB 6040 - таблица с кодове за грешки
    От sclera_bg във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 0
    Последно: 31-01-18, 13:36
  4. Избор на индукционен плот
    От djzmei във форум Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 04-06-13, 17:20
  5. Индукционен плот за вграждане SONASHI
    От Kaar във форум Друга битова техника
    Отговори: 21
    Последно: 26-10-08, 10:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе