Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Как да отоплявам 2 етажа?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    71
    #1

    Как да отоплявам 2 етажа?

    Здравейте,

    Ето за какво става на въпрос:

    Собственик съм на мезонетче в Габрово, като втория етаж е мансарден и в края на сградата височината на тавана спада на 1м. Големината на долния етаж е около 70м2 а на горния 90м2. Блока има външна изолация и ПВЦ дограма. Покрива е бетонен, като над него има стиропор, над тях керемиди. Температурата през лятото в него не се покачи повече от 25 градуса, предполагам заради външната изолация. На мансардния етаж положението беше почти същото, въпреки, че тия керемиди ги пече по цял ден. Температурата беше не по-висока от 26 градуса. Ще сложа и вътрешна изолация на тавана на мансардния етаж.

    Ремонтирахме долния етаж и живеем в него. В последствие долния етаж ще останат само спални, като на горния ще е всекидневната, трапезарията и кухнята. Много хора ще кажат, че спалните трябва да са на 2-рия етаж, но горе ни е широко и предпочитаме да са там всекидневната - помещението горе е едно цяло, само колони има в него. За в бъдеще мисля да слагаме слънчев колектор за да стопляме бойлера.

    За момента сме решили в две от стайте на долния етаж да слагаме климатици, Fujitsu ASYA12LGC (както става ясно от една друга тема). Чудя се има ли някакво по-добро решение от това за всяко помещение климатик, че после и слънчев панел.

    Ще съм Ви благодарен, ако дадете някакви идей. Нямаме газ, за твърдо гориво да не се помисля. ТЕЦ също няма.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #2

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    И да има газ, това за да го топлиш на газ си приготви декември-февруари 700лв на месец.Най икономично и приятно според мен ако имаш пари е да заложиш на комбинирана система-термопомпа и климатик.Външното тяло на климатика е свързано не само с вътрешното тяло, но е свързано с ел. котле в което с фреонов реотан нагрява водата до определена температура, след която за донагряване се включва ел.реотан, като по пода на стаята също се прекарват реотани(само че не знам фреонови ли са или водни-питай специалистите във форума) и можеш да контролираш по твое желание кое да грее повече подовото отопление или струята от климатика.Аз бях с подово преди години-1999 и беше страхотно през зимата -прибирам се и си лягам умрял от студ на пода като се завивам с одеало- след 15 минути съм потен.Ако нямаш дотатъчно пари мошеш да прекараш само реаотаните през пода и след това да купуваш отделните елементи на системата.Так апонме четох в един сайт на Чофу серено климатици.Такава система предлагат дайкин и фуджитсу.Според мен това е най добре и най-икономично зимата.Донякъде съжалявам, че не направих така моя апартамент, но с баща ми(той даваше част от парите) не можахме да се разберем по тоя въпрос.МОите съседи -зор -зор за газ да подписвам и като платиха януари за 86кв.апартамент единият-за двама човека 275лв., другият 378лева(за 4 човека) и то без да работи парното постоянно на 24 градуса(така ми казаха когато ги попитах дали им работи 24 часа на 23-25 градуса), сега започнаха да мрънкат че по-хубаво било с климатици ама вече били дали 7-8бона за газификация и нямали пари.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    130
    #3

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    bios, обърни се към "vanko 68" от форума, мисля че той е човекът, който ще ти даде точния съвет за твоя "проблем".А при определени обстоятелства може и да го реши.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    Сложи си Даикин Алтерма. В стаите сложи конвектори тък като подово отопление и таванно охлаждане в момнета няма как да направш. Това чудо ще ти топли и бойлера. След време колектора само ще му помага.

  6. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #5

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    Алтерма е един от вариантите ,но наистина с конвектори е по добре от подово отопление.Напиши в Гугъл - Алтерма и разгледай всичко има и нов модел каскадна машина за по ниски температури...
    https://www.youtube.com/watch?v=cPIjuNFPeKM

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    71
    #6

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    Благодаря, че се отзовахте!!!

    Чета от извество време за тая Алтерма, то всичко хубаво на картинка, но цената и е страшна чак. Друго - нито един минус не се споменава, такова животно няма. Като видях само бойлер за 2000 и още 8000 за другите тела на системата, като се замисля за монтаж, тръби още сигурно 1000 - 2000 и то става цена от 12000лв за най-малката система, ако искаш допълнително и слънчеви колектори. Ебати системата. Както казваше някой, сега Дайкин съдират кожи за ноу-хау.

    Така и не разбрах колко е по-евтино отоплението с нея спрямо климатици 20-30-50%? Гледах и спецификациите.
    Най-малката има минимално отвадане от 4,36кв, номинално 5,74кв, максималното е 7,45кв. При COP 4,56 излиза, че
    минимално ще харчи 4,36/4,56=956 W,
    номинално 5,74/4,56= 1,26KW
    максимално 7,45/4,56=1,63 KW на час
    като не е сложен разхода за допълнителния нагревател във вътрешното тяло който е мин. 3KW но не мога да предвидя по колко време ще се включва.

    Тааа ако сложа 2 климатика 12-ски, да речем от Fujitsu LG серията:
    При отопление минимално отвадана е 0,9kw, номинална 4kw, максимална 5,6kw, COP 4,12 сметката е следната -
    0,9/4,12 = 219 W минимум
    4/4,12 = 971W номинал.
    5,6/4,12= 1,36 KW максимум на час.

    При 2 такива климатика ще разполагам съответно със следните отдавани мощности
    1,8KW минимум с разход – 420 W
    8KW номинал с разход – 1,940 KW
    11,2KW максимум с разход от – 2,72KW.

    Няма допълнителни нагреватели на вътрешни тела като при Алтермата.
    И в крайна сметка излиза, че Алтермата ще ми дава максимум 7,45 киловата при включване на системата и ще ми дърпа 1,63киловата, като за същата мощност при климатиците (8KW) ще ми дърпат 1,94киловата. С 300 вата повече при подгряване на помещенията. В режим на поддържане на температурата на Алтерма-та разхода и под 956Вата не може да падне, а като се замисля колко вода трябва да топли, ме съмнява да се изключва, но дори и да го прави във отношение 50 на 50 време на работа и на почивка, излиза че разхода и ще е 956/2=478вата на час. При 2-та климатика без да се изключват в режим на поддържане на температурата ще падат минимум на 420вата консумирана мощност.
    Дори Алтермата да спестява 200 Вата на час (въпреки, че аз не съм убеден в това) спрямо климатиците, 0,2kW *24часа*30дни = 144кв. Та да го смятаме по 20ст.на киловат са 144*0,20=28,8лв. на месец спестени от Алтерма.
    Инвестиции:
    Алтерма без бойлер 7500лв. + монтаж с тръби и всичко предполагам 1000лв.(поне) Отделно, трябва да идват до Габрово и си мисля, че ще бъде по-скъпо, са 8500лв.
    За 2-та климатика 12LG 2700лв с монтажа.
    Разлика в инвестицията 8500-2700лв = 5800лв.
    Та за колко време могат да се спестят?
    За една отоплителна година от 6 месеца *28,8лв. = 172,8лв. за година.
    5800/172,8 = 33,56 години за възвръщане на инвестицията. А ако сложим и 1500-2000лв за бойлер още 15 годинки грубо ще трябват.

    Другото дето ме притеснява на Алтермата е, че ако се повреди, всичко по дяволите, че и от София ще трябва да идват ииии нямам думи...
    И пак да кажа, все още не съм убеден, че Алтермата е толкова по-икономична от климатиците.
    Нещо ако бъркам сметките, ако някъде греша, моля да ме поправите, не се сърдя лесно! За една седмица четене на форуми, толкова.

    justify, с газта в Севлиево същия фокус стана. Познати от там отопляващи се на газ, вече обикалят магазините за климатици...
    А за твърдото гориво, хора германци и англичани като чуят, че българина се топли на дърва само прави ето така и следва коментара „Вие значи сте много богати” и според мен цените на дървата ще се покачват и то доста. Като гледам цената на кубика беше 50лв, година по-късно 75.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #7

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    На Fujitsu VRF J-серията, също заслужава внимание.
    http://www.bulclima.com/bg/category/...-j-series.html

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    71
    #8

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    Kasap, Благодаря!

    Търсих някакво инфо за тая система и във форума няма почти нищо. В БГ сайтовете само рекламни материали без нито една цена.
    Най- накрая намерих цени на руски сайт:

    http://www.jac.ru/general/4426.aspx

    тааа цени в руско за VRF-J:
    външно тяло AOG54UJBMR най-малкото тяло ставащо и за отопление с отдавана 16,8KW- цена $7440
    вътрешно стенно ASG12UFADR с отдавана 3,5KW - $807 - другите видове тела почват от $1200 за най-слабите 2,45KW.

    И сметката излиза:
    едно външно 7440 + ако включа само 2 вътрешни по 807 = общо $9054
    Само теоритично, ако тази зима не вземам за долния етаж и след това вържа всички стай в едно тооо общо 5 вътрешни по 807 с външното $11475

    Вече ме боли главата. Кви са тия цени не знам , тия системи трябва не само да са икономични а да харчат по 50лв. максимум за ток на месец. Даже ще цитирам някой от форума "като ме види да ми се кланя"...

    Забравете тая тема, реших:

    Отделни климатици за всяка стая, ще ги купувам едно по едно и толкова.

    Благодаря на всички писали в темата!!!

  11. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #9

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    bios, все пак поискай оферти от фирмите, които ги предлагат. Предвид пазара в момента, може да получиш и добра оферта.
    Преди време проучвах S-серията, и ми се върза съвсем поносима цена.
    Ориентировачна цена за AOG54UJBMR ~ 8к лева. ASG12UFADR - 1100 лв.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    71
    #10

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    Много са ми и тези пари, пак излиза 10000 само за горния етаж. Мерси за инфото!
    От други теми дато четох във форума бях останал с впечатлението, че такава система излиза колкото отделни климатици, дори и по-малко...а то се оказа точно обратното, че дори не е по-икономична.

    Между другото, открих алтернативата на Алтерма производство от Fujitsu - http://www.fujitsu-general.de/index.php?id=340&L=1
    Дано да ви е интересно, хората дават характеристики не само при +7 градуса а и при -7, дори са ги разбили на подово отопление и радиаторно.
    Тия ме кефят, казват си истината каквато е, не я крият като Дайкин (не че я крият, просто я премълчават - разни пазарни трикове).
    Станах още по-голям фен на марката

    Приятна вечер на всички!

  13. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #11

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    Приятелю ,точно Дайкин ли ти крият информация за технически показатели- влез и си прочети всичко: http://v-clima.com/prod.php?id=termo...aikin_altherma
    Но аз виждам че си се информирал доста добре...а кой ти е казал че с Алтерма и с VRV системите сметката за тока ще ти е малка...?или че са евтини като крайна цена...?Моето мнение е -най евтино е с климатик във всяка стая...и то климатик с КОП поне 4.5 ,примерно Дайкин FTXS25G или аналогичен модел на Фуджитсу или Митсубиши ,на който КОП-а зимно време не му се срива при - 15 градуса...

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    71
    #12

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    rkk, не искам да обидя марката, но никъде не видях да пише какво се случва с КОП-а при отрицателните температури, при подово отопление и при отопление с радиатори. Дори и в този линк който ти си дал не го пише. Ако отвориш линка за VRF-j дето съм го дал в горния пост, натисни на Download Catalogue Air to Water и погледни хората каква огромна таблица са направили и за двата варианта и при положителни и при отрицателни температури.
    За сметките за ток - никой нищо не казва, точно за това правих аз някакви сметки (само предполагам че са верни). За цена на системата, бях чел някъде във форума, че излизали колкото отделните климатици. Аз даже си мислех, че щом е в едно трябва да е по-евтино, в смисъл - като си вземаш минерална вода 10 бутилки по 1 литър ти излиза по-скъпо отколкото 1 от 10 литра. Примера не знам колко е уместен, но дано да сте ме разбрали.

    Никой не каза, че с климатици ще е най-ефективно и най-евтино, и заради това ровя и размишлявам по темата, като пиша тук та дано да помогна на някой друг.
    Ако темата е кофти, изтриите я.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    515
    #13

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    като си вземаш минерална вода 10 бутилки по 1 литър ти излиза по-скъпо отколкото 1 от 10 литра.
    Там е проблема, че много хора си мислят, че климатиците се купуват като сиренето.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    71
    #14

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    Найстина така се е получило и с мен.
    Ужас, миии така става, когато човек не разбира

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    515
    #15

    Re:Как да отоплявам 2 етажа?

    Затова е форума


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 12
    Последно: 29-12-10, 19:31

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе