при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Здравейте съфорумци,
Дилемата ми е много голяма.
Зимата тока доста отслабва в нашата къща. Пада понякога под 200в. Микровълновата не може да свари да стопля за 10 мин.
Изборът ми на климатик между Конвенционален и Инвертор е много труден. Разпитвал съм познати които се занимават с монтажи,
съветват ме да сложа Конвенционален.
Дайте си и вие мнението.
Другото е за избора на климатик, ако е Конвенционален и ако е Инвертор. Става въпрос за салонче 15-16кв, обградено отвсякъде със Стаи + Кухня 15-16кв. Чиято кухня има 2 външни стени, едната е с Ютонг, а другата с ПВЦ, чиято стена е с Тухли и от външната страна не е измазана.
Като климатика който ще се сложи в Салончето, срещу него се пада вратата за Кухнята.
Бюджета е около 1000-2000лв. Целта е да може да се затоплят 2те стаи около 30-32кв. Зимата, която бива най много около -10 -15.
Обмислям варианти за една 12ка Генерал или Дайкин или 18ка, не знам и аз. :) Помогнете.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Къде е причината за слабото напрежение, извън твоята къща или в нея? И при двата типа климатици има плюсове и минуси при слабо напрежение. Най-правилно е климатика да не е само един мощен, а необходимата мощност да е разделена и да се осигурява например от два уреда.
Някой инвертори могат да понасят ниско напрежение, като ограничават мощността на компресора, дори някой имат специално такава ограничаваща функция включваща се от дистанционното, също така не натоварват инсталацията при първоначално тръгване. Трябва да търсиш инвертор имащ предвидена такава функция изведена на дистанционното. Въпреки това слабото напрежение все някой ден може да доведе до повреда електрониката на уреда цената, на която е висока. Разходите по ремонта на инвертора са големи.
Конвенционалните натоварват повече инсталацията най-вече при първоначално тръгване особено по-мощните. При повреда разходите по ремонта са много по-малки. Ако твоята инсталация е слаба включването и работата ще доведат до премигвания и спадане напрежението в къщата, а това може да доведе до повреда на други уреди.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Ниското напрежение се дължи на това, че на двете жици сме вързани 2 домакинства, които се отопляват , в частност и ние с ел.печки и печка на дърва, като добавите и останалите домакински уреди ..... силата на тока пада доста.
и съм в големи размисли каква машина да бъде.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Важно е да се знае добавянето на климатиците ще увеличи или намали общата електрическа консумация, ако ще я увеличи нещата с напрежението ще се влошат.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Цитат:
Първоначално публикувано от valen1
Някой инвертори могат да понасят ниско напрежение, като ограничават мощността на компресора, дори някой имат специално такава ограничаваща функция включваща се от дистанционното, също така не натоварват инсталацията при първоначално тръгване. Трябва да търсиш инвертор имащ предвидена такава функция изведена на дистанционното.
би ли дал пример за марки и модели климатици с такава функция,благодаря
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Има много модели за европейският и японски пазар хората, които имат подобни могат да кажат по-добре. Спомням си преди 5 години монтирахме инвертор 18-ка Hisense във вилна зона на юг от Царево. Напрежението беше слабо ~200V поради временният кабел, който тогава захранваше зоната и многото включени. Климатика не си спомням дали имаше такава функция, но и да е имало не е била включена, забелязахме следното поведение на работа: Климатика тръгваше от ниска мощност и постепенно се наемаше до над средните за компресора обороти, напрежението в мрежата падаше на ~170V и климатика заедно със спадането му намаляваше оборотите на компресора. След спадането на оборотите напрежението в мрежата се вдигаше, а след малко се вдигаха и оборотите на компресора и така климатика работеше постоянно в цикъл нагоре-надолу.
Различните производители наименуват функцията по различно му, както и при един производител се влага един смисъл в даденото наименование, а при друг различен. Чрез активирането и се ограничава максималният работен ток и максималната консумация на електроенергия до 70% от максимално възможните, има разлики при различните марки и модели. Срещани наименования: Eco Mode, Econo mode, Economy mode, Current limit function.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Краси,по-добре ,по-евтино и по-УбаО е ,ако си решиш проблема с климатика с един автоматичен регулатор на напрежение :
http://prosound.hit.bg/aparatura_regulatori.htm
Линка е избран случайно !
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
От тези 2та модела кой е за предпочитане,
Mitsubishi MSZ-GЕ35 VA
Fujitsu General ASHG12LE
Прочетох доста от към и 2-та модела, повечето положителни мнения са за Mitsubishi , докато кусура на Генерала намират в по шумното тяло?
И разликата за това е около 350-400лв?
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
MSZ-GЕ35VA има функция на дистанционното ECONO COOL, но тя е за повишаване на зададената температура на охлаждане с 2° и за постоянно движение на клапите, не е за ограничаване на консумацията. Няма функция за ограничаване на консумацията. Трябва да се гледат дистанционните управления и ръководствата за ползване (user manual).
Toshiba имат модели, например Super Daiseikai 6, при които функцията за ограничаване на консумацията се активира с бутон на дистанционното POWER-SEL (POWER SELECT), чрез който консумацията може да се ограничи до 75% и 50% от максималната. Също в обясненията е казано, че активирана осигурява дълъг живот на компресора.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Аз лично не виждам НИКАКВА връзка между една екстра като тая ЕКО........... и това,дали климатика ще може да работи при ниско напрежение. Във всеки софт на съвременен инвертор си е заложено до каква минимална стойност може да работи климатика. Ако е по-ниско напрежението,климатика просто ще се изключи и никаква ЕКОфункция няма да му помогне да работи при по-ниски стойности.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Абсолютно никакво значениe няма колко е ограничен климатика. При Тошиба тази функция е да спънеш машината софтуерно, което е абсолютна безмислица. Взел си си машина 13-ка и я правиш 9-ка с ограничаване на мощността? И за какво е всичкото това, при условие, че е доста умен инвертор и ако няма нужда да се напъва сам ще се ограничи. Ако тока е толкова зле, едва ли ще има машина да работи нормално. Макар, че клиента не каза какво разбира под зле, не каза и някакви данни за напрежение. Ако рядко се качва до 220 волта по-добре да търси японка на 200 волта.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Цитат:
Първоначално публикувано от Mega
Ако рядко се качва до 220 волта по-добре да търси японка на 200 волта.
Вариянт си е-ще икономиса и от траф.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Връзката на тази функция с нестабилното захранващо напрежение е косвена. Причината да съществува подобна функция според описанията на производителите за нея е, че е подходяща да се ползва в случай на много натоварени електрически вериги с включени много консуматори и за предотвратяване изключване предпазителите на веригите.
След като функцията я има и производителя очаква нестабилно захранване или претоварване на електрическите вериги то вероятно се предполага, че моделът климатик е по-толерантен към ефектите на това претоварване, а също че диапазонът на захранващото напрежение, с който работят вложените електронни елементи е по-голям.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Не знам на всички инверторни как е изпълнено захранването, но има логика да е импулсно за всички вериги, което значи че мрежовото ако мърда в по големи граници да не е проблем. Както по горе е споменато няма да има максимална мощност при понижен огън от ЕНЕРГОТО :2guns:. Ако е доста по високо U_то то нема спасение.
Re:при СЛАБ ТОК , какъв КЛИМАТИК?
Вален - тая функция си я имат основно японските климатици с една единствена идея - елуредите у вас сумарно да харчат ток до определена граница. В Япония над нея плащаш двойно или тройно,а не че видиш ли,напрежението било нестабилно !!! Все пак става дума за Япония,а не за някоя вилна зона в Булгаристан !!! Ако те чуе японския министър на енергетиката,току-виж ти повярвал и айдаааааааа - на сепуко ...
П.П - малко встрани ,но преди време четох как сумарното закъснение за една година ! на всички влакове в Япония е под един час...А ние тука размишляваме за колебанията и нестабилността на техния ток,видиш ли...:)