Резултати от 1 до 12 от общо 12
Like Tree8Одобрявам
  • 2 Post By milanov
  • 2 Post By ccankov73
  • 1 Post By milanov
  • 3 Post By blazarov

Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    38
    #1

    Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Здравейте,
    Това ще е 3-тото лято поред, което ще страдам от лошия избор на място за монтаж на вътрешното тяло на климатика в хола ми.

    Каква е историята:
    Хол с кухненски бокс около 45м2. Формата на помещението е като 1/4 парче от голяма пица. Прилагам една грозна диаграма от paint.
    Овала освен че хваща цялото слънце от изгрев до късен следобед, е и с около 9 метра прозорци от тавана до коляното по дължината.
    Отбелязани са в:
    - синьо: дивана
    - червено: вътрешно тяло (текущо)
    - лилаво - кухня
    - зелено: подходящо място за 2торо вътрешно тяло
    Хола е супер светъл и приятен за обитание, ние сме слънцелюбиви хора, обаче става нечовешка жега.
    Текущия климатик е General 18 LFCA / AOHG 18 LFC

    При сегашната конфигурация климатика духа върху дивана и дори и крайните позиции нагоре/надолу/наляво/надясно не решават проблема.
    Прекарваме основно времето си на дивана и климатика зимата когато отоплява се търпи, но лятото е абсолютно нетърпим студения "повей" дори и на най-слабата степен и завъртян.

    Искам за този година да го реша този проблем.

    Реших да пусна тема, защото съм забелязал, че има доста мислещи хора тук.
    Също ако има някой професионалист за София с радост бих се възползвал от услугите му. Ще ми бъде от полза и препоръка за фирма/човек.

    Аз за момента виждам 2 варианта:
    1. да купя вътрешно подово тяло, с което да заменя сегашното като застане точно под него (за да стане по-лесно с тръбния път)
    2. да инсталирам направо втори, по-малък климатик (може би направо с подово тяло) от другата страна - отбелязано в зелено.

    Въпроси:
    - мога ли да очаквам, че с подово тяло комфорта при охлаждане е значително по-добър? Те как духат всъщност - по пода ниско ли?
    - по-малкия климатик, макар разхищение, си представям, че ще помага зимата при отопление, а сам за охлаждане би трябвало да се справи

    Благодаря преварително!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #2

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Подовите климатици, или поне тези, с които съм се сблъсквал като ползвател, "духат" нагоре. А въздухът постъпва близо до пода.
    Не си мисли, че при неправилно оразмеряване и разположение на машината ще постигнеш комфорта, който целиш.
    Дори клапите да се насочат вертикално нагоре и на минимални обороти, в радиус около 1 м движението на въздуха се усеща силно.

    Ако правило съм разчел схемата то само жълтото е помещението. Колко кубика е то? Къде се намира вратата?

    Струва ми се, че тази машина е големичка само за него (max дебит на вътрешното тяло 900m3/h). Заради това изпитвате дискомфорт.
    Ако сте искали да климатизирате и друга част на жилището с този климатик, то местоположението на вътрешното тяло не е в тази стая.
    От друга страна самата специфика на прозорците (част от цилиндър) създава допълнителни въздушни потоци.
    Дори и да преместиш тялото на новото място, то тогава дискомфортът ще се пренесе към кухнята. Без да има гаранция, че на дивана ще се подобрят нещата.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 17-05-20 в 14:34.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #3

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Над дивана и да духа към прозорците.
    bobivg и doooon харесват това.

  5. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #4

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Слагай подов, духа нагоре и след единия метър от него забравяш че го има.
    А и зимата ще си по-доволен...
    Само че са по-скъпи.
    Gena_bs и Kasap харесват това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    38
    #5

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Мерси за идеите и мненията!

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Над дивана и да духа към прозорците.
    Прехвърлянето на дискомфорта към другата част на хола (към кухненския бокс и трапезарна маса) за момента е приемливо. Можем да го спираме за по 1-2 часа докато се готви например, но в цялото останало време живота е около дивана.

    Всъщност това е третата опция, която пропуснах да опиша.
    Тогава обаче се притеснявам като задуха тоя змей студен въздух лятото, под него дали пак няма да се усеща дискомфорт?

    Само отбелязаното в жълто е хола. Двата правоъгълника дето остават от двете страни са две спални.

    Входа към хола се пада към "центъра" на окръжността. Също забравих да напиша, че след първото лято сложих най-скъпото затъмняващо фолио на всичките прозорци и като цяло даде доста добър ефект. Лятото от ~40C падна на ~32-33C средната Т

    Иначе климатика е читав - изглежда доста мощен и безпроблемен, но както точно в този форум съм чел. Климатика ако е много мощен няма как да е и супер комфортен, щото вкрайна сметка трябва да духа яко за да отдава мощност. А и с моето разпределение проблема се усилва допълнително. Интересно е, че зимата като духа топло почти не дразни.

    Чудя се доколко има смисъл ако мина на втори климатик 100% да държа пак да е general/fujitsu - уж да имат "съвместими" режими и поведение - струва ми се маловажно?ю

    Още идеи и предложения са добре дошли!

    Мерси предварително!

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #6

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    https://www.technopolis.bg/bg/Akseso...-WING/p/117987
    Нещо подобно дали няма да свърши работа.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #7

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Премести дивана под климатика за проба. Някои модели насочват по добре струята, други пък не чак толкова добре и под тях може да се усети лек полъх.
    doooon одобрява това.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #8

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Над дивана и да духа към прозорците.
    Най-разумното щом се справя с помещението.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    38
    #9
    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    https://www.technopolis.bg/bg/Akseso...-WING/p/117987
    Нещо подобно дали няма да свърши работа.
    Не бях и предполагал за съществуването на подобно готово решение. Мислех си за DIY нещо подобно, но ме мързеше, а и много грозно би станало.
    Купих си го и засега за 1 ден ползване резултатите са много добри!
    Самия факт, че цял ден сме издържали на пуснат климатик показва, че явно върши работа. Разбира се влошава работата на климатика, но като цяло всичко е в рамките на приемливото и като го оставяме да работи дълго време температурата се стабилизира на комфортна.
    Мерси много!
    Аз тъкмо се бях прежалил за 1500лв, а то се оказа, че изглежда и с 50 ще мина. Знаех си, че не е грешка да питам тук.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    mimojef, Jack Krauser и ccankov73 харесват това.

  12. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #10

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Дано и като почнат жегите да се справя климатика, че то без духане не става.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #11

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Цитат Първоначално публикувано от blazarov Виж публикацията
    Не бях и предполагал за съществуването на подобно готово решение. Мислех си за DIY нещо подобно, но ме мързеше, а и много грозно би станало.
    Купих си го и засега за 1 ден ползване резултатите са много добри!
    Самия факт, че цял ден сме издържали на пуснат климатик показва, че явно върши работа. Разбира се влошава работата на климатика, но като цяло всичко е в рамките на приемливото и като го оставяме да работи дълго време температурата се стабилизира на комфортна.
    Мерси много!
    Аз тъкмо се бях прежалил за 1500лв, а то се оказа, че изглежда и с 50 ще мина. Знаех си, че не е грешка да питам тук.
    Пробвай с различни ъгли на наклон, така че струята да се насочва предимно нагоре, също ми прави впечатление, че си го монтирал наопаки, виж снимката в сайта, монтажните отвори са ексцентрични спрямо оста, обърни го, така че по-дългата част да е отдолу, така ще пази повече дивана и няма да блокира толкова въздушния поток.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    906
    #12

    Отговор: Лоша позиция на климатика в хола - преместване или втори?

    Както ти е в момента климатика, на най-горна степен и усилен вентилатор не би трябвало да имаш проблем, ще прескочи дивана струята, но на слаба степен, студа сам слиза върху дивана.
    Аз съм с подобно разположение и на дивана ми е ок, единствено ... в края на дивана може да ти подухва.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Добавяне на сателитна позиция
    От Anton Ognyanov във форум LG телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 31-01-16, 11:50
  2. RAS-SC25X - позиция на температурен датчик
    От phatsmall във форум Климатици Hitachi
    Отговори: 0
    Последно: 30-01-16, 19:54
  3. Преместване на три климатика
    От elmo82 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 0
    Последно: 30-10-10, 13:03
  4. Избор на климатик за хола
    От meo във форум Климатици Daikin
    Отговори: 14
    Последно: 16-10-09, 20:00
  5. Отговори: 0
    Последно: 24-07-09, 21:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе