Резултати от 1 до 11 от общо 11
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By the inquirer

Климатик без вентилатор Evaporator coil

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    5
    #1

    Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Здравейте,

    нужно ми е да охлаждам/затоплям въздух в тръба, който идва от рекуператор, като дебита може да е фиксиран или променлив в интервала от 75 до 170 куб.м./час. Номиналния дебит ще е 130 куб.м./час.
    Тъй като каналните климатици имат вентилатор, дори и на най-ниската степен на вентилатора, дебита на климатика ще надвишава 170 куб.м./час, затова ми трябва климатика да работи без вентилатор.
    Допълнително тръбата, по която се движи въздуха е вертикална т.е. климатика трябва да е за вертикален/стенен монтаж.
    След търсене намерих:
    - вертикален канален подов/стенен климатик, но той е стандартен т.е. с вентилатор и не ми върши работа. За който му е интересно ето го модела: https://atclima.bg/bg/product/Daikin...25n9-3052.html
    - решение което отговаря на нуждите ми, но то изглежда се предлага само в щатите, няма го нито в България, нито в Европа. Нарича се Evaporator A coil като А е формата на изпарителя, ето пример:
    https://iwae.com/shop/1-5-ton-14-see...w-ha11429.html

    Някой може ли да ми предложи решение на тези сложна задача, което може да се закупи в България ?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #2

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Това което го гледаш в щатите не е това което си представяш.
    Най-добре му сложи само електрически нагревател.
    Иначе се прави точно с канален климатик.Трябва ти каналната машина поне с 500-600м3/ч. Пресния въздух от рекуператора да не е повече 30% от дебита на машината. Останалия въздух 600-170=430м3ч е рециркулационен.
    п.п Въздуховоди, решетки, окачен таван. Вертикален монтаж не става.
    Този пост е редактиран от bobivg; 16-09-20 в 16:55.

  4. Novice
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    5
    #3

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Опцията за ел. нагревател е добра идея и ще осигури поне отопление, но няма да е достатъчно за най-студените месеци.
    Не съм предвидил рециркулация, зашото трябват големи тръби и ще ми падне много нивото на тавана. Вариант е да се направи с повече малки тръби.
    С климатика Дайкин, който съм дал в първия ми пост трябва да е възможен вертикален монтаж.
    Ето едно решение, което намерих (воден охладител): https://www.bpcventilation.com/quiet...comfort-cooler
    Какво ще се случи ако на един канален климатик му се спре захранването на вентилатора, но през него минава въздух понеже рекуператора го движи, макар и с по-малък дебит ? Т.е. дали има обратна връзка отчитаща, че вентилатора няма обороти, която да изключи климатика ?
    Според мен ако няма обратна връзка трябва климатика да работи без да дефектира, като външното тяло ще работи по-малко.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #4

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil


  6. Novice
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    5
    #5

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Няма ли някой, който да каже какво ще се случи с климатика ако вентилатора на вътрешното тяло неработи ?
    Никой ли не се е сблъсквал в подобен проблем ?

  7. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #6

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Как ще излъжеш електрониката, че върти мотора? Иначе компресора бързо ще си ограничи мощността на минимум.

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    1,321
    #7

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Може да свали турбината и да си остави мотора да си се върти. Компресора ще се ориентира по информацията от тръбния и въздушния датчик.
    Asen Ikonomov одобрява това.

  10. Novice
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    5
    #8

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Искам да благодаря за добрата идея, но сега се реших да променя проекта и да направя вентилацията с рециркулация.
    Хубаво ако някой има възможност да провери дали това предложение е приложимо т.е. да свяли турбината на климатик и да осигури въздушен дебит през климатика с вентилатори преди да го пусне.

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #9

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Имаш ли рисунка как си го замислил? Въздуха в едно или няколко помещения ще го подаваш?

  12. Novice
    Тук е от
    Sep 2020
    Мнения
    5
    #10

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Жилището има 3 спални, 1 голям хол с кухня и 4 сервизни помещения (2 бани, мокро и гардеробно). Всичките помещения са свързани със стълбищен коридор.
    Въздух ще се подава в 3-те спални и в хола. Хола ще има самостоятелно засмукване на отработен въздух в зоната на кухнята.
    Отработения въздух на 3-те спални ще се засмуква от 4-те сервизни помещения.
    Рециркулационния въздух ще се засмуква от коридора и ще влиза в климатика заедно със свежия въздух който идва от рекуператора.
    Ще има отвор между хола и коридора за рециркулационен въздух.

  13. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #11

    Отговор: Климатик без вентилатор Evaporator coil

    Не знам какъв ти е рекуператора, но от системите които познавам и по описанието сигурно става въпрос за високо ефективен рекуператор. Безсмислено е да търсиш охлаждане на въздух 100м3/ч, който ще го разпределиш в 4 помещения. Обикновено такъв тип рекуператори си имат вграден или опционален електрически нагревател, който работи много малко време и не е съществен разхода. Струва ми се, че не си разбрал концепцията на подобен тип домашни вентилационни системи.
    Този пост е редактиран от bobivg; 07-10-20 в 20:54.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. вентилатор
    От valor във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 06-02-13, 10:39
  2. Проблем с вентилатор външно тяло климатик DYKIN F224TY
    От ambakalov във форум Климатици Daikin
    Отговори: 10
    Последно: 19-08-12, 00:10
  3. Колко време продължава изсушаването на питата чрез COIL DRY ?
    От kesten във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 10
    Последно: 31-07-10, 17:08
  4. Отопление на две стаи с 1 климатик + вентилатор ?
    От valtorosian във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 4
    Последно: 16-12-07, 14:43
  5. HDD и вентилатор?
    От Penta във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 07-05-03, 11:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе