Резултати от 1 до 11 от общо 11

От каква соларна система имам нужда?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #1

    Question От каква соларна система имам нужда?

    Здравейте,


    Започвам планиране на соланото подгряване на топла вода в къщи и има куп неща за които трябва да помисля а не ги разбирам достатъчно.


    Изходната позиция.
    Последен етаж от къща с таванско над половината етаж. Монтирани винкели за стойките за соларите при правенето на покрива. Посока на бъдещите солари ЮГ-ЮГОИЗТОК.


    Дневно потребление на вода (топла + студена) на апартамента 600 литра на ден. При месечен разход на газ за БГВ малко под 60м3 на месец.
    Ограничения: входа към таванското е дървена стълба с отвор 60х135 - това е ограничение за бойлера който може да се вкара на тавана.


    Утопии:
    За сега си го представям като 6м2 плоски селективни колектори на 60 градуса за целогодишно позлване и 300л водосъдържател/и/бойлер/и на тавана. Поради ограничената дупка на стълбата май не мога да вкарам 300л. бойлер така, че може би ще трябва да бъде система от 2 водосъдържателя Представям си газовия котел закачен последователно на водосъдържателя и да подгрява проточно само когато е необходимо.


    Бихте ли ми помогнали да си сметна обема на нужните ми бойлери? Съответстващото им количество (м2) соларни панели?Както и типа система нормална с пропиленгликол или някакъв вид дрейн-бек.


    Благодаря.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Я погледни ТОЗИ 300л бойлер с 2 серпентини и диаметър 60см дали не можеш да го навреш през отвора. Иначе ти трябват 2 маркови панела - например Бош, Висман, Волф.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #3

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Мерси Лазаре.
    Предложението ти е чудесно, но съм забравил да спомена друго ограничение - таванското е скосено подпокривно пространство като максималната височина е 1.40 в средата към краищата отива на 1м и 60см. не е успея да го поставя този 190 освен ако не го сложа легнал а тогава надали ще има полза от целия обем. За това се замислям дали изобщо е възможно да са две обемни тела като май не е нужно и двете да са със серпентина но ще трябва и помпа да уеднаквява температурата на двете. Или пък две със серпентина и гликола да ги обхожда и двете или дасе дели и събира (паралелно)...

    Един по-скоро теоретичен въпрос - тези 300л на колко градуса трябва да се напекат за да може да стигнат при 600л потребление?

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Е нали консумацията 600л вода е общо топла+студена? Виж тогава ТОВА предложение - 200л с 2 серпентини - при недостиг на топла вода ще доподгряваш с котела, което смятам ще е рядко

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #5

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Мерси за Теси-то - изглежда съвсем постижимо като размер

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Е нали консумацията 600л вода е общо топла+студена? Виж тогава ТОВА предложение - 200л с 2 серпентини - при недостиг на топла вода ще доподгряваш с котела, което смятам ще е рядко
    Нещо такова имам предвид, че 300л на 50 градуса е като 200 на 80 да речем - това съвсем условно казано.
    С доподгряване със сигурност системата ще работи въпроса е как се смята така, че да си раздвижа няколко варианта с по-малък буфер а по-голям. С повече панели с по легнали панели...

    Някаква такава сметка си правя
    200л бойлер
    Т студена вода 12* (трябва да го премеря към момента зимата мисля че е към 8* лятото към 15*)
    Т вода за къпане 38* (също трябва да го премвря май зимата позлваме по-топла)
    обща консумация 550л. (50л слагам студена за тоалетни мивки пералня и миялна)
    200*Х + 350*12 = 550*38
    Х излиза 83.5 грдауса ако изобщо е допустима подобна пропорционална сметка - до колко е възможно/разумно/смислено да ползвам 200л съд на такава температура и какво количество панели биха ми я осигурили? Все ми се искаше котела да доподгрява проточно а не постоянно да държи бойлера топъл.

    В описанието на бойлера виждаме следното "Макс. количество източена вода MIX 45°C (**15-60°C), без подаване на мощност на входа на серпентина (S1) 225л това значи ли че от 60 градуса нагрят бойлер мога да извадя само 225л на 45 градуса при положение че в бойлера влиза 15 грдауса студена?

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #6

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Ами май това значи. Ако точиш на 40*C ще получиш значително повече вода. Задължително сложи термостатичен вентил след бойлера

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #7

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ами май това значи. Ако точиш на 40*C ще получиш значително повече вода. Задължително сложи термостатичен вентил след бойлера
    Не те разбирам - от 60 до 45 авантата е 25л повече от обема - защо на 38 да е много повече?
    За термовентила пак - защо? Душа си има термовентил той си ги смесва в нужата пропорция. Е чешмите нямат термовентили. та защо?

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #8

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Е, като го сметнах не е чак толкова повече - 266л. Сега, трябва да се имат предвид няколко неща:
    1. Тези 225л се получават без внасяне на енергия по време на източването (най-неблагоприятния вариант), което практически никога няма да се случи. Реално ти имаш газов котел, който ще се включи и ще започне доподгряване на горната част на бойлера ( мощността на котелната серпентина е около 15кВт, което гарантира почти проточно ползване на БГВ.
    2. В зависимост от избора на соларни панели през лятото в бойлера можеш да постигнеш не 60, а 80-90*С, което също означава много повече миксирана топла вода
    3. Все пак ми се струва, че някъде бъркаш в сметките - трудно ми е да си представя 4 човека да ползват 550л топла вода всеки ден - по 140л - това е много повече от най-щедрите европейски нормативи, които предвиждат 80-100л на човек на ден.
    Колкото до термостатичния смесител - той си е задължителен за соларните бойлери, защото представи си че някое дете пусне крана за гореща вода и от него потече вода с температура 90*С! Освен това се намалява значително отделянето на котлен камък по батериите. А най-хубавото е, че като го нагласиш на 40*С, спокойно можеш да вържеш пералната и миялната към топлата вода и ползваш безплатна топла вода и за тях.

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #9

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Мерси за разясненията за термосмесителя. По въпроса за 1/2 кубика вода на ден. Това е резултат от водомера и котела. Двете данни ги приемам като независими. Като сметна енергията за подгряване на почти толкова вода колкото изтича през водомера излиза горе долу толкова колкото плащам за газ. Така че приемам тези данни за потвърдени.
    Сега отделен е въпроса че все още с този разход сме 2-ма като аз не се имам за човек харчещ особено много. Останалото се брои на . Като станем 4-ма предполагам ще се вдигне и нуждата.

    Ако газта ми ще додподгрява останалите 350л. реално ще имам 266лл от слънце което не ми се струва достатъчно.
    Идеята ми е да мога да разполагам поне лятото с достатъчно топла вода без да участва котлето. Та за това се чудех за няколко водосъдържателя.

    Така като се замисля нещо икономически незнам дали ще му излезе сметката.
    Текущ разход 60-70лв месец БГВ.
    Предполагаемо увеличение на цената на газта за 10год 100%
    Предполаема ефективност - 6 месеца от годината да не се ползва газ.
    (70+35)*6*10 = 6500лв.

    Какво мога да си позволя в момента в тези пари и би ли могло да постигне подобна ефективност (половината от газта за БГВ годишно да се пести)?
    Мерси

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #10

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Явно човек трябва да има и това предвид като избира съпруга. Щом наистина ти е такова потреблението, направо слагай 2 бойлера по 200л с 3 панела и това е.

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #11

    Отговор: От каква соларна система имам нужда?

    Някакви съвети за типа система - там гледам дрейн-бек-а става модерен. Предимства, недостатъци ?

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 20-01-14, 12:14
  2. Отговори: 0
    Последно: 24-08-11, 09:18
  3. Фирма за соларна водонагревателна система
    От crazyfrog във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 18-05-11, 14:08
  4. Отговори: 16
    Последно: 07-04-11, 19:47
  5. Отговори: 0
    Последно: 27-03-11, 08:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе