Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 48
Like Tree5Одобрявам

Подово отопление - дебелина на замазката ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #16

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Нещо много си се объркал, но то си е в реда на нещата. Не разбирам защо скачаш на Vizi. който просто ти е подсказал някои неща. А най малкото пък "е мятал обвинения и заклинания". Стоманобетона си е стройна теория и няма нужда от тях.
    Я първо някой да ми покаже къде съм написал, че става въпрос за панелен блок, а не за нулев етаж на къща !
    И второ, четете детайлите бе хора - попитал съм точно две неща и точно те ме вълнуват, а не мнението на този или онзи "какво трябва или не трябва" по други въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Ако цитираш в кой точно нормативен документ е написано, че замазката увеличава носимоспособността на плочата, ще съм ти много благодарен.
    Въпроса както се заформи в предишните постове е в кой нормативен документ е записано да НЕ си правя замазка от 20 см ?
    Ако имаш някакви собствени въпроси към нормативните документи, не ми ги приписвай тези твои въпроси като зададени от мен, а си ги търси отговорите сам в нормативните документи !

    В гаража например мога ли да сложа водно подово отопление с дори 30 см замазка ? Мога !
    Написал си "а не трябва", но не си ти тоя който ще ми кажеш какво да правя в собствената си къща, или пък в собствената си панелка - ще ми го кажат нормативните документи какво мога или не мога.
    Ако искам, в къщата си на втория етаж ще сложа 15 см, ако искам няма да сложа - решението е мое, а не твоето "не трябва" !

    -----------------------------------------------------------------

    Относно 2-та сантиметра
    Вече 20 години ползвам електрическо подово отопление в две спални.
    И в двете циментово пясъчната замазка е около 2см, като в тия 2 см е и кабела от 4-5мм, т.е. над кабела замазката е около 15мм.
    В едната спалня под кабела има 7-8см перлитово-циментова замазка (тогава нямаше XPS на пазара)
    Другата спалня е правена няколко години по-късно и най-отдолу има 4см XPS, после метална рабицова мрежа с около 3-5мм тераколова замазка и след това е кабела с циментово-пясъчната замазка от общо 2 см.
    Отгоре и в двете спални има ламиниран паркет. Няма как да видя какви са пукнатините, освен ако не махна паркета, Но пък от друга страна, ако имаше пукнатини, кабела отдавна отдавна щеше да е прегорял,
    Така или иначе, всяка година за периоди от 2-4 месеца ползвам това отопление 24х7, като зададената температура (на въздуха на височина 1,3м) в терморегулаторите е 26 градуса. Досега повредите не са били в замазките или в прекъсвания по нагряващите кабели, а са били единствено в терморегулаторите - през годините съм сменил по 5-6 залепнали релета в тях.

    Защо го пиша това - не приемам съвети от хора, които не са виждали замазка от 2 см, но с лекота обясняват как ще се напука за 0 време.
    ... да не говорим, че дори и да се напука, това не се отразява на експлоатацията при подгряващи температури в рамките на 30 градуса.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 07-09-19 в 12:18.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #17

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Да си повторя втория въпрос от първия пост в темата:

    2. Ако НЕ е възможно да се направи замазка по-дебела от 2 см, то една допълнителна метална армировъчна мрежа над тръбите дали би компенсирала недостатъците на тънката замазка ?
    Има се предвид армировката да е вътре в замазката и да е "по-гъста"

    Ако на някой му се коментира добавянето на такава армировка отгоре, то е добре дошъл да каже какво мисли.
    Моето мнение е , че една такава метална мрежа, ще реши най-малко два проблема:
    - ще разпредели равномерно температурата - няма да има студени и пренагряти участъци по пода
    - ще елиминира напукванията

    Мрежата ще ги реши тия два проблема, но дали няма да донесе някакви други нови проблеми, които сега не забелязваме ?!
    Този пост е редактиран от MitkoS; 07-09-19 в 11:57.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #18

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Я първо някой да ми покаже къде съм написал, че става въпрос за панелен блок, а не за нулев етаж на къща !
    И второ, четете детайлите бе хора - попитал съм точно две неща и точно те ме вълнуват, а не мнението на този или онзи "какво трябва или не трябва" по други въпроси


    Въпроса както се заформи в предишните постове е в кой нормативен документ е записано да НЕ си правя замазка от 20 см ?
    В гаража например мога ли да сложа дори 30 см ? Мога.
    Написал си "а не трябва", но не си ти тоя който ще ми кажеш какво да правя в собствената си къща, или пък в собствената си панелка.
    Ако искам, в къщата си на втория етаж ще сложа 15 см, ако искам няма да сложа - решението е мое, а не твоето "не трябва" !
    Нещо много неадекватно коментираш. Кой ти е говорил за панелка - явно в твоята глава се върти нещо.
    А иначе, дебелината на замазката, чисто формално, не е личен избор, както ти си мислиш.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #19

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Да си повторя втория въпрос от първия пост в темата:

    2. Ако НЕ е възможно да се направи замазка по-дебела от 2 см, то една допълнителна метална армировъчна мрежа над тръбите дали би компенсирала недостатъците на тънката замазка ?
    Има се предвид армировката да е вътре в замазката и да е "по-гъста"

    Ако на някой му се коментира добавянето на такава армировка отгоре, то е добре дошъл да каже какво мисли.
    Моето мнение е , че една такава метална мрежа, ще реши най-малко два проблема:
    - ще разпредели равномерно температурата - няма да има студени и пренагряти участъци по пода
    - ще елиминира напукванията

    Мрежата ще ги реши тия два проблема, но дали няма да донесе някакви други проблеми, които сега не забелязваме ?!
    Принципно, замазки с такива дебелини би трябвало да са армирани. Тук не стои въпроса дали да са такива. Отделен е въпроса, че когато имаш подово отопление замазката задължително се изпълнява на карета с фуги м/у тях, в зависимост от площта на помещенията, и фуги към стените.

  6. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #20

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Това за 2см циментно-пясъчна си е твое убеждение.Както и да е,всеки си решава сам.
    Този пост е редактиран от edi1; 07-09-19 в 12:07.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #21

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Нещо много неадекватно коментираш. Кой ти е говорил за панелка - явно в твоята глава се върти нещо.
    А иначе, дебелината на замазката, чисто формално, не е личен избор, както ти си мислиш.
    Сега и на теб ли персонално да обяснявам да четеш детайлите !
    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    ... Има бая див народ, който може и 20 cm замазка да си изтупа в панелката, а не трябва.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #22

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    - ще разпредели равномерно температурата - няма да има студени и пренагряти участъци по пода
    Не няма да реши този проблем. Мрежата няма да има достатъчно контактна повърхност с тръбите за да действа като оребряване и да разпредели по-равномерно топлината по замазката.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #23

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Не няма да реши този проблем. Мрежата няма да има достатъчно контактна повърхност с тръбите за да действа като оребряване и да разпредели по-равномерно топлината по замазката.
    Има мрежи и мрежи.
    Въпроса май опира до гъстотата на мрежата - ако например мрежата е с гъстота 2-4см и дебелина на тел 4-5мм, тогава доста добре би трябвало да разсее топлината вътре в замазката.
    Не разбирам защо отдаваш такова значение на контактната повърхност - и без мрежа, без значение колко е дебела замазката, тръбата (?) отдава енергия на замазката. А пък добавянето на мрежа просто разпределя по-равномерно тази енергия вътре в замазката - "от замазка в замазка", а не "от тръба в замазка" ... така ми изглежда на мен

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #24

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Щом казваш.

  12. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #25

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    ....Въпроса както се заформи в предишните постове е в кой нормативен документ е записано да НЕ си правя замазка от 20 см ?
    Ако имаш някакви собствени въпроси към нормативните документи, не ми ги приписвай тези твои въпроси като зададени от мен, а си ги търси отговорите сам в нормативните документи !

    В гаража например мога ли да сложа водно подово отопление с дори 30 см замазка ? Мога !
    Написал си "а не трябва", но не си ти тоя който ще ми кажеш какво да правя в собствената си къща, или пък в собствената си панелка - ще ми го кажат нормативните документи какво мога или не мога.
    Ако искам, в къщата си на втория етаж ще сложа 15 см, ако искам няма да сложа - решението е мое, а не твоето "не трябва" !...
    Повече нямам намерение да си губя времето с теб - това е за четящите да не се подлъжат. Нормативните документи са ЗУТ, Наредба 1,2,3, НПБСК и т.н. Да, наистина можеш (физически е възможно и нищо не ти пречи като гледам) да сложиш и 50 cm, но това не значи, че е законно ако не е със съответното становище на съответния специалист и със съответното разрешение на институциите. Всякаква значителна промяна на натоварването на дадена конструкция, сама по себе си трябва да се разглежда като реконтрукция. Само за идея - нормативното временно натоварване за плочи по наредба 3 за жилищни помещения е 150 кг/м2. Постоянния нормативен товар без собственото тегло на гредите и плочите обикновено е между 100 и 200 кг (без натоварване от зидове). Дали 220-500 кг./м2 (за 10-20 cm замазка в зависимост от обемната плътност) нямат значение - всеки здравомислещ може да си направи сам сметка. В най-общия случай общото нормативно натоварване на една етажна плоча варира, но е рядко повече от 1200-1300 kg/м2 средно за етаж за жилищни сгради, а ето какво казва например наредба 2 (НАРЕДБА № РД-02-20-2) по темата:
    "2. промените в масата на строежа са незначителни (с не повече от 5 %) в сравнение със съществуващата маса на съответното етажно ниво, които конструкцията е в състояние да поеме".
    За незнаещите, има подобни наредби и за инсталациите и не е зле този, който смело действа да е запознат с тях или да се обърне към запознат с тях.
    Със здраве.

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #26

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Влизам в аптеката и питам
    - Имате ли аспирин ? Или нещо друго с действието на аспирин, но щадящо малко повече стомаха.
    А отсреща аптекаря ми отговаря:
    - Има хора които не си мият зъбите, а трябва !
    - Питам за аспирин, имате ли ? А иначе, при тежък стоматит (*), май не е добре да се мият зъбите току-така.
    - Не, зъбите трябва да се мият винаги и това няма общо със стомаха ! Има и хора които не си мият краката, а трябва !
    - Аз си мия зъбите редовно. Имате ли аспирин ?
    - Има и хора които не си мият краката, а трябва !

    Vizi,
    разпозна ли се ? Не ?!
    Ей така ми изглежда дискусията с теб, като "дискусията" с аптекаря.

    ... Честно казано, предпочитам да изпълниш намерението си и да не си губиш повече времето с мен.

    (*) стоматит - общ термин за болезнено заболяване/възпаляване в устната кухина
    Този пост е редактиран от MitkoS; 07-09-19 в 23:57.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #27

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    По скоро си влезнал в аптеката и питаш кой аспирин помага повече за запек.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #28

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    По скоро прилича на такова:

    Bлизaм в aптeĸaтa и питaм:
    - Имaтe ли acпиpин ? Един приятел ми каза, че преди години се е пиело по 10 аспирина на ден, но сега вече се пиели по 4. Ако евентуално ме боли главата, по колко аспирина би трябвало да пия? Ако, обаче, не мога да пия повече от 2 аспирина, може ли да пия и по един аулин и какъв ще бъде ефекта?
    A oтcpeщa няколко aптeĸapя ми oтгoвapят:
    Първия:
    - Едва ли някога са пили по 10 аспирина. В момента всички препоръчват да пиеш по 2.5 аспирина.
    Друг:
    - Ти за какво точно искаш да пиеш тези лекарства?
    Ти отново настояваш:
    - Моят приятел е сигурен че се е пиело по 10 аспирина, даже ако си намерел старите рецепти щял да ми покаже. А, иначе преди, болки в глава се лекували по един начин. Първо се пиело аулин пък после аспирин, но сега вече се лекували точно наобратното - първо аспирин, пък после аулина. И ААко сега аз реша да пия повече аулин, мога ли да пия само по 2 аспирина? А, между другото, не искам да си лекувам главата и си търся аргументи.
    Тогава трети аптекар ти казва:
    - Човешкият стомах е така направен, че едва ли ще понесе 10 аспирина на ден, даже едва ли ще понесе и 5 на ден и че това е много опасно за здравето ти.
    Ти обаче почваш да го учиш на фармация:
    - Ако имаш учебници по анатомия и биохимия, ще видиш, че стомаха е така устроен, че ако е направен да издържа по 5 аспирина на ден, а ти почнеш да му даваш по повече, той ще стане по здрав и ще издържа на повече. А иначе на мен не ми е проблем да пия по 10 аспирина, проблема ми е ако пия по 2, как това би компрометирало болките в главата?

    И те така.... аптекарите се хванаха за главата и решиха че няма никакъв смисъл....
    bobivg и Vizi харесват това.

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #29

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Vizi - 4 поста в тази тема
    От тях - 0 поста по моите два въпроса от първия пост

    tony34al - 4 поста в тази тема
    От тях - 1 пост засяга моите два въпроса от първия пост, дотолкова доколкото съобщава неща добре известни на всички


    За сравнение:

    Lazar - 1 поста в тази тема
    И този 1 пост засяга моите два въпроса, като съобщава 100% нови неща


    От тая статистика, очевиден е извода кой е аптекар-дърдорко и кой е истинския аптекар !!!

    ----------------------------

    Да припомня на всички самовъзбудили се, че никъде, ама никъде в темата НЕ съм уточнявал, дали става въпрос за нулев етаж на къща, за гараж, или за нещо друго !

    А що се отнася до площи върху които има по-голями натоварвания (като гараж например с тежко SUV отгоре), в брошурите на REHAU се посочва, че ако замазката е циментова, то минималната дебелина на замазката над тръбите е 7,5см
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от MitkoS; 08-09-19 в 12:56.

  18. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #30

    Отговор: Подово отопление - дебелина на замазката ?

    Колко.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. електрическото подово отопление на DEVI
    От d_imige във форум Електрическо отопление
    Отговори: 28
    Последно: 22-04-18, 08:40
  2. Термостати за подово отопление
    От KPAHK във форум Отопление
    Отговори: 27
    Последно: 07-12-17, 00:09
  3. Подово отопление с тръби за парно ?
    От lordged във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 19-12-16, 22:41
  4. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 22:03
  5. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе