Резултати от 1 до 3 от общо 3

Въпрос за продажба на етаж от къща!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. HD
    HD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    271
    #1

    Въпрос за продажба на етаж от къща!

    Първо сори, че не съм написал ясно заглавието на темата, ама няма как, защото то е бая дълго.

    Та значи казуса е следния - едни мои познати притежават първия етаж от двуетажна къща, + гаража, а пък втория етаж и останалите стопански (или други) постройки се притежават от друг човек. Познатите ми искат да продадат първия етаж, обаче съседа от втория етаж им заявил, че не могат, защото пък мястото, на което е построена къщата било негово (не знам дали е така на наистина, но имал документ уж). И сега се оказва, че моите познати имат само първия етаж, но не притежават част от мястото, и поради това май няма да могатда продадат къщата.
    Съответно са му предложили на съседа им да купи той първия етаж, но той не искал, и по-лошото - не иска да продаде част от мястото, за да могат познатите ми да продадат първия етаж.

    Искам да попитам какво може да се направи по въпроса? Четох разни закони, но нищо не разбрах оттам. В единия пишеше, че в такъв случай мястото е на двамата собственици на етажите, но пък ако наистина има документ ....

    Съжалявам, че нямам много информация по въпроса, не съм виждал документите и на двете страни, а и не ми е работа де.
    Казах им на моите познати да се консултират с адвокат по въпроса.

    Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #2

    Re: Въпрос за продажба на етаж от къща!

    Могат да продадат всичко, за което имат нотариален акт - такъв не може да им е бил издаден, ако нямат поне право на строеж за мястото

    Ако етажа не е отделен имот, а имат съсобственост върху цялата къща, която само условно са разделили по етаж на човек- трябва да предложат дела си първо на съсобственика и ако той не пожелае да плати исканата цена - могат да го продадат на всеки друг, но поне за цената, която съсобственика е отказал да плати!

    Собственика на втория етаж не може да отказва достъп до първия, дори за това да е нужно да се минава през неговото дворно място, ако не е наличен директен достъп откъм улицата.

  4. HD
    HD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    271
    #3

    Re: Въпрос за продажба на етаж от къща!

    Да, аз четох разни закони и наредби и разни други такива, и горе-долу и аз стигнах до това заключение.
    Проблема е, че не съм много наясно точно, кой какви документи има, но доколкото знам моите хора имат нотариален акт за етажа, съседите имат нотариален акт за втория етаж и цялото място. А пък потенциалните купувачи на първия етаж не искат да купуват, защото нямало земя към него, и искали поне малко земя да има, някакви такива работи, аз не ги разбирам хич тия неща...
    А иначе са предложили на съседа от втория етаж да купи първия етаж, и той е отказал (не знам дали писмено са му предлагали, както е по закон, но това лесно може да се уреди).
    Благодаря за отговора!

    Най-добре те да си изяснят първо кой какви документи има, и тогава вече да питат някой нотариус.
    Иначе доколкото разбрах, наистина няма проблем познатите ми да продадат първия етаж, но въпроса е, че никой не иска да го купи, щом нямало земя към него. Не че им трябва земята де, ама и аз не знам защо.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38
  2. Топлоизолация на къща - въпрос ???
    От d_imige във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 2
    Последно: 04-11-11, 17:48
  3. Помощ при избор на климатик за етаж от къща
    От antovasilev във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 7
    Последно: 12-10-11, 23:03
  4. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 11:25
  5. Отговори: 25
    Последно: 26-04-07, 19:11

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе