Резултати от 1 до 9 от общо 9

Какъв е кода на мобилните ни оператори?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    244
    #1

    Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    Здравейте, тук с един приятел водиме ожесточени спорове на тема: Кои цифри са кода и кои цифри са номерата на телефоните ни???
    Аз му казвам, че преди промяната на номерата кодовете на мобилните ни оператори бяха 2 - 088(м-тел) и 098(глобул) и след това се появиха нови кодове - 089,087 (за м-тел) и други за Глобул.Та основното ми питане е : В момента кой е кода на Глобул(да речем)? Ако номера да кажеме е : 0896556655 кое е кода и кое е самия номер на абоната?А за м-тел? Ако някоий може да обясни подробно промяната на номерата и целта (то е ясно за да може повече абонати да се включат)??? Много ожесточени спорове имаме на тази тема. Той казва че кода е 4 цифрен, аз пък все си мисля, че кода беше само 3 цифрен и номерата са 7 цифрени. Предполагам, че съм прав но не знам как да му го обясня. Ако някой е в час със тези неща нека помогне да изясним случая. Предполагам, че има много хора които са раздвоени и не знаят кое е код кое е номер, дайте си мнението.Благодаря Ви!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #2

    Re: Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    Цитат Първоначално публикувано от deveca
    Здравейте, тук с един приятел водиме ожесточени спорове на тема: Кои цифри са кода и кои цифри са номерата на телефоните ни???
    Аз му казвам, че преди промяната на номерата кодовете на мобилните ни оператори бяха 2 - 088(м-тел) и 098(глобул) и след това се появиха нови кодове - 089,087 (за м-тел) и други за Глобул.Та основното ми питане е : В момента кой е кода на Глобул(да речем)? Ако номера да кажеме е : 0896556655 кое е кода и кое е самия номер на абоната?А за м-тел? Ако някоий може да обясни подробно промяната на номерата и целта (то е ясно за да може повече абонати да се включат)??? Много ожесточени спорове имаме на тази тема. Той казва че кода е 4 цифрен, аз пък все си мисля, че кода беше само 3 цифрен и номерата са 7 цифрени. Предполагам, че съм прав но не знам как да му го обясня. Ако някой е в час със тези неща нека помогне да изясним случая. Предполагам, че има много хора които са раздвоени и не знаят кое е код кое е номер, дайте си мнението.Благодаря Ви!
    Кодовете са трицифрени (и винаги са били трицифрени):

    МТел - 088 (Стари: 088*, 089*, 087*)
    ГлоБул - 089 (Стар: 098*)
    Вивател - 087

    Номерата преди бяха шестцифрени; сега са седемцифрени.

    А промяната касаеше само номерата на МТел и ГлоБул (двата оператора не я въведоха едновременно) и се състоеше в следната 'трансформация':

    Стар номер МТел: 088-123456, 089-123456, 087-123456
    Нов номер МТел: 088-8123456, 088-9123456, 088-7123456

    Стар номер ГлоБул: 098-123456
    Нов номер ГлоБул: 089-8123456

    ...т.е. в след нулата добавихме по една осмица.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    244
    #3

    Re: Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    Благодаря за изчерпателния отговор. Разбрахме се!!!

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re: Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    Нещата имат малко по-друго обяснение:
    08-х-yyyyyyy
    08 - мобилен телефон
    x -7, 8, 9* - код на мобилния оператор
    yyyyyyy - номер от номерационния план на съответния оператор
    //редактирано след поста на emos
    след отпадането на мобифоните 048 ще изчезне

  6. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #5

    Re: Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    Кодовете на 4-те мобилни оператора са (в хронологичен ред):
    Мобиком - 048
    Мтел - 088
    Глобул - 089
    вивател- 087
    A номерът в мрежата на последните 3 опратора е седемцифрен. Първата цифра от тях си има съответното значение само за съответния оператор. Например 6 (т.е. 0886хххххх) за Мтел, ако не се лъжа, е за избраните от клиента номера.
    За вивател третата цифра означава типа на картата - предплатена или на абонаментен план: 0877хххххх са предплатени, а 0878хххххх са на абонамент.
    В мрежата на бТk има 3 кода, започващи с 08 - 082, 084, 086 - съответно за Русе, Разград и Силистра.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #6

    Re: Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Нещата имат малко по-друго обяснение:
    08-х-yyyyyyy
    08 - мобилен телефон
    x -7, 8, 9* - код на мобилния оператор
    yyyyyyy - номер от номерационния план на съответния оператор
    //редактирано след поста на emos
    Те от Русе (082), Разград (084), Силистра (086) и околностите им (081, 083, 085) са много мобилни, вярно е. Зелените телефони (0800) също.

    Добавено:
    Упс, не бях дочел поста на emos. Извинявам се за повторението.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    @Avis
    Не си ме разбрал правилно. Решението на КРС е да се дават номера на мобилните оператори от групата на 08, а не, че тя ще се ползва само за тях. Нима мислиш, че не си знам кода на родния град?

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #8

    Re: Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    @Avis
    Не си ме разбрал правилно. Решението на КРС е да се дават номера на мобилните оператори от групата на 08, а не, че тя ще се ползва само за тях. Нима мислиш, че не си знам кода на родния град?
    Ами 'де да знам, така ми прозвуча. А пък изобщо не ми е хрумнало да отгатвам откъде си.*
    Както и да е, надявам се това, че те нарекох "мобилен" да не те е засегнало... :fly:

    Всъщност, след като прочетох по-внимателно мнението на emos, ми изглеждаше странно, че си си редактирал поста, без да промениш това за 08; оставих моя, само защото бях добавил информация за 080, 081, 083 и 085.
    Наистина, ако се появи нов мобилен оператор, как ли ще му изглеждат номерата?

  11. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #9

    Re: Какъв е кода на мобилните ни оператори?

    За да бъдем точни нулата също не е код на оператора,а означава направление.
    Т.е разговора ще бъде в страната.
    Извън България избирането на номер в БГ започва с 359
    Пример
    359 88xxxxxxx - mtel
    359 89xxxxxxx - globul
    Taka че за код на оператора остават 2 цифри

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Блокирах кода на изходящите SMS-помощ
    От siana79 във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 1
    Последно: 02-04-14, 14:09
  2. DSC PC6010 смяна на мастер кода
    От dante70 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 18-05-12, 13:01
  3. Кабелни и сателитни оператори
    От tervel111 във форум Телевизия и Радио - Оператори, Приемници, Програми
    Отговори: 3
    Последно: 30-04-10, 11:29
  4. Sun отвориха кода на Java
    От Ghost във форум Коментирай новина
    Отговори: 5
    Последно: 15-11-06, 20:15
  5. Радиация от мобилните телефони
    От Lupus във форум Технологии
    Отговори: 8
    Последно: 13-01-04, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе