Ами....да поекспериментирамена мен лично ми е любопитно дали ако разклонителят падне във водата, ще ги удари ток.
Тялото на човека представлява проводник на електрически ток със съпротивление r2=800÷1200 Ω, покрит от всички страни с несъвършен диелектрик – кожата. Съпротивлението на кожата Z1 и Z3 зависи главно от съпротивлението на епидермиса с дебелина 0,05÷0,2 mm. В него има отверстия за потните канали и за преминаване на космите, което прави този пласт несъвършен диелектрик с променящо се съпротивление от 0 (при пробив) до 10÷100 kΩ. Пробивът на кожата става по въздуха на мястото отверстията при U > 250 V или по стените на отверстията при U ≤ 250 V
сега някой ако има инфо какво е съпротивлението на сладка вода при дълбочина на водния стълб 80см, прибавяйки успоредно свързаното съпротивление на човешкото тяло от около 1ком. да изчисли при при 220в през човека какъв ток ще премине имайки предвид че :
Степени на електропоражение при протичане на ток през човека в продължение на 1s, докато падне "шалтера":
Ih < 0,05 mA — „Безопасен“ ток за човека.
Ih = 0,6 – 1,5 mA — Усещане на протичащия ток през човека. Леко затопляне на живата тъкан.
Ih = 1,5 — 10 mA — Изтръпване на крайниците, свиване на мускулите, повишаване на артериалното налягане. Възможно е самостоятелно отделяне на човека от тоководещите части (отпускащ ток).
Ih = 10 – 20 mA — Предизвиква рязко съкращаване на мускулите, болезнено треперене на крайниците и тялото. Не е възможно самостоятелно отделяне на човека от тоководещите части (неотпускащ ток).
Ih = 20 – 100 mA — Силно затруднени дихателни движения, загубване на съзнание и рефлекси, прекратяване на дишането и сърдечната дейност. Настъпва клинична смърт.
Ih = 100 – 5 000 mA — Предизвикват неконтролируеми хаотични съкращения на сърдечния мускул, наречени фибрилация на сърцето, нарушаване и прекратяване на кръвообръщението, спиране на дишането. Настъпва смърт.
Ih > 5 000 mA — Парализиране на сърцето и дихателните органи, тежки външни и вътрешни изгаряния, смърт.
Можем да започнем с животни, обаче да се има предвид че :
Из "Директива 93/119/ЕО на Съвета от 22 декември 1993 година относно защитата на животните по време на клане или умъртвяване"
Б. Електрически ток във водна баня
1. При използване на електрически ток във водна баня за зашеметяване на птици е необходимо нивото на водата да подлежи на регулиране, за да се гарантира добър контакт с главата на птицата.
Силата и продължителността на използвания в този случай ток се определят от компетентните органи, за да се гарантира моменталното изпадане на животното в безсъзнание, което продължава до самата му смърт.
2. При групово зашеметяване на птици във водна баня се поддържа напрежение, достатъчно за постигане сила на тока, водеща до зашеметяване на всички птици.
3. Необходимо е да се вземат съответните мерки за гарантиране правилното протичане на тока, и по-специално — добри електрически контакти и мокрене на захващащите пръстени на краката.
4. Водните бани за птиците трябва да са достатъчно големи и дълбоки спрямо размера на птиците за клане от съответния вид, като водата не прелива на входа. Потопеният във водата електрод покрива цялата вана по дължина.
5. По целесъобразност трябва да се осигури резервно средство за ръчно умъртвяване.