Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 30 от общо 30
Like Tree8Одобрявам

Лозарски ножици

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #16

    Отговор: Лозарски ножици

    Нямам предвид типичната наковалня, на опорите на всички видове аз им викам така.Виж колко е дебела опората, има рифел, което е недопустимо при лозарска ножица, липсва ъгъла на опората острието е заточено по китайски с двоен ъгъл.Ще реже, но си е масов тип ножица, далечко от необходимото за по-професионален продукт.Та, затова викам, че вече почти няма свестни лозарски ножици, повечето станаха универсални.
    dodo_pv одобрява това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2016
    Мнения
    664
    #17

    Отговор: Лозарски ножици

    edi1 одобрява това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #18

    Отговор: Лозарски ножици

    Цитат Първоначално публикувано от morandis Виж публикацията
    Като ги видя колко са крехки ме хваща страх да ги хвана.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    351
    #19

    Отговор: Лозарски ножици

    ...на големите магазини предлагат модел на Фискарс със зъбчат механизъм м/у двете дръжки...освен 'спец'покритието на остриетата и вида стомана, според производителя се намаляло и усилието при рязане...малко афиф ми се вижда тая работа- някой има ли впечатления?
    https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j...KuLRPNExsozcok

  6. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #20

    Отговор: Лозарски ножици

    Емиле, не са крехки, няма клони по 2 см да се режат, лозата и асмата искат тънко, добре наточено острие.
    Теон, не съм ги виждал на живо, на снимката острието изглежда добре, само проба може да покаже как са.Последните години почти всичко водят градински ножици.Едно време имаше доста видове лозарски ножици, в последно време май предлагането на чисто лозарски ножици намалява, поне по мои впечатления.
    Още карам с едни стари френски ножици от дядо ми/сигурно са 60 годишни/, ползвам ги само за асмите, все не мога да си харесам нещо ново.Имам и едни СКИЛ, подарък към един инструмент, биват, но са малко кекави.За другите работи - дръвчета и тям подобни ползвам едни лидълски.Не, че съм кой знае колко доволен, но за груба работа стават.

  7. 3Di
    3Di е офлайн
    Member Аватара на 3Di
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    411
    #21

    Отговор: Лозарски ножици

    Цитат Първоначално публикувано от edi1 Виж публикацията
    По-качествени от тези, които баща ти използва от 100 години няма да намериш, освен ако вече не са изчезнали от наточване.Едно време имаше само български френски и немски ножици с тънки и бързи остриета, каквито вече почти не се правят.Ако искаш много добро качество, търси марката FELKO, това са профи ножици, цени от 80 до 100 лева, например модела FELKO 2 е подходящ.Има и със сменяеми пластини.Ако искаш малко по-евтини но хубави, ФИСКАРС, както каза колегата горе.Ако искаш евтини и сравнително добри, виж Лидълските, както каза Касапа.
    Неговите бяха много добри, но с годините вече не стават, наясно съм, че няма да намеря такива, ще потърся на тази марка.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,565
    #22

    Отговор: Лозарски ножици

    По битаците вероятно още се намират от старите ... или в "продавалниците" - https://www.olx.bg/ad/stari-lozarski...i-ID6Kg3W.html - моите са подобни на тия и не си знаят годините , а вероятно ще изкарат още 50 пъти повече от сегашните по магазините (покрай тях съм купил и хвърлил сигурно 5-6 броя сегашна продукция).

    В Лидл тая седмица също ще има от техните.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    351
    #23

    Отговор: Лозарски ножици

    ...по Великден заприходих от кауфланд едни ножици ей така да има за по-неотговорни работи...острието е тънко(ако е и стоманено), вероятно ще има добър ряз...с тефлоново покритие е, вече понадрано от пришлайфането с камъка, че имаше малко 'мустак' от заточката...наковалнята не е заточена под ъгъл но и това е поправимо...още не съм я ползвал и отзиви от работата и не мога да дам, но за 5лв.-толкова,,,
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    351
    #24

    Отговор: Лозарски ножици

    ...тия дни 'спешно' ми затрябваха лозарски ножици...в службата има 2-3 асми(за сянка) които един чевръст колега ОБЕЩА да изреже...та в тая връзка немедлено се разрових из долапите и намерих това:

    ...китайско изделие купено преди повече от 25г...от снимките се вижда добре заточеното острие и наковаля осигуряващи отличен ряз...като недостатък бих посочил не-добре консруираното закопчаване на дръжките в походно положение(вече отстранено с добрата стара каишка)...др. недостатък е малката ширина на дръжките,плътният метал от който са изработени и прекалено релефната им(отстраним дефект) противоплъзгаща накатка- все неща водещи до травмиране(пришки,умора) на дланите при по-продължителна работа...
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    40
    #25

    Отговор: Лозарски ножици

    Тук може и да е майсторски сайт, ама хабер си нямате от ножици. Човекът иска съвет, а вие го пращате в Кауфланд и Лидъл. Не се излагайте, МОЛЯ.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #26

    Отговор: Лозарски ножици

    Браво за ножиците.
    Дано питащия преди 5 години ги погледне .
    Gena_bs и svetlio1 харесват това.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    40
    #27

    Отговор: Лозарски ножици

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Браво за ножиците.
    Дано питащия преди 5 години ги погледне .
    Значи некомпетентността е с минала давност.. И да знаете. Тази седмица в ЛИДЛ пак има ножици на промоция.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #28

    Отговор: Лозарски ножици

    Голямата работа, не в ножиците е пиниза, а в майсторлъка!
    Точно с подобни артефакти като на последната снимка и трион, дядо ми режеше лозете, имаме 60 годишно лозе.
    Gena_bs одобрява това.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    40
    #29

    Отговор: Лозарски ножици

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Голямата работа, не в ножиците е пиниза, а в майсторлъка!
    Точно с подобни артефакти като на последната снимка и трион, дядо ми режеше лозете, имаме 60 годишно лозе.
    Това изобщо нищо не значи...най малко, че го е правил както трябва. Впрочем ако е имал ножици Solingen сигурно е знаел какво прави.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    80
    #30

    Отговор: Лозарски ножици

    Здравейте. Важното е работещият с ножица да не чувства умора в китката. Ако ми попаднат от тези старите ножици с щемпъла ще ги взема веднага . Копувал съм от тези новите с пластмасовите дръжки но .......Всичко е купи - хвърли. На мен не ми трябва красива ножица . Нужна ми е удобна която да ми върши работа. Как да разберете коя ножица да си купите ? Помолете вашите съседи да ви отслужад с техните ножици и тази която ви допадне такава си купете. Гледайте ножицата да е малка ,лека и удобна за работа. За по дебелите клони си има трион.
    И да спомена че все още има време до започване на резитбата . Много хора не зная как правилно се реже лозе. Повечето го режат на вършина за сянка. На много род . Дядо ми казваше че бодни пръчка вино не дава. Лозето на редове се режело по два начина . На пръчка или корона.Когато е на пръчка се оставя най силната миналогодишна ако има такава . Ако лозата е мого силна може да и се оставят ляв и десен клон но не по дълги от 1.2-1.3 м. На клоновете се оставят от една до 3 пъпки . Или златното правило 1-3-1-3-1-3-1-3. Това се решавало на място. Когато лозата е много силна може да се реже ниско долу на корона до чукъна.Там също важи златното правило 1-3. При първия вариант на пръчка ,лозата се застарява по бързо защото спира да пуска нови издънки . Но когато гроздето е нависоко загнива по трудно .Остана да обясня как дядо ми режеше асмите . Той казваше че повечето хора с цел икономия са ползвали варианта бодни пръчка. Затова асмите им са толкова слаби . При резитба старите пръти винаги се заменят с нови. Колко пръта да остави и колко да са дълги се преценява от това колко е силна лозата. И тук важи златното правило 1-3. На застаряващите асми оставяше тази издънката която е най ниско долу и е най силна. След година две отрязва старата . Надявам се да съм бил полезен .
    П.П.- Ако някой мисли че нещо греша моля да ме коригира.
    За тези които не им се дават пари за нови лози могат да си засадят дивачки. Някой сортове от тях дават повече грозде от самата асма . Ползват се като пълнеж. Като пример сорта Шардоне .Той и още няколко сорта ги ползват като пълнеж на други сортове които дават по слаба реколта.Ние имахме една лоза от бялото.По мое мнение то си е чиста дивачка която са и дали името на някаква местност във Франция. Прави тънки и дълги филизи с малки кръгли листа и дребни зърна както останалите дивачки . Добре се развива и от бодни пръчка.
    Този пост е редактиран от ciril111; 20-01-24 в 01:29.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе