Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

"Професионален домоуправител"?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #1

    "Професионален домоуправител"?

    Въпросът ми е към хората, които живеят в жилищни кооперации и имат обща етажна собственост.
    Ползвате ли услугите на "Професионален домоуправител"? Доволни ли сте?
    Живея в четири етажна кооперация, по два апартамента на етаж. Асансьор нямаме. Общо 8 семейства сме и стане ли въпрос за ремонт на покрив, стълбище, входна врата... става ад. Никой не дава пари за нищо, а ползва всичко. Тези на последния етаж на плащат за чистачка, понеже не искали тя да им чисти площадката пред вратата... а че ходят по вече почистените стълби до техния апартамент не го броят. Предполагам, че ако имаме "Професионален домоуправител", той ще намери решение за проблемните съседи. Да ги дава на съд! Нали вече имало нов "закон за етажната собственост"!
    Моля, споделете как разрешавате тези проблеми и по-точно дали, ако се наеме "Професионален домоуправител" нещата ще станат по-добре?!

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re:"Професионален домоуправител"?

    всичко е до хората, а не до любителя или профи-домоуправителя

    като са ти тикви съседите, само бой с правата лопата ще ги вкара в пътя...
    (скромното ми мнение

  4. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,828
    #3

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Ние ползваме фирма за домоуправител и като цяло сме доволни, но не сме имали подобни проблеми със съседите.
    Удобното е, че те си търсят парите, а вечно има някой, който се бави. Така не се налагат разправии между живущите.
    Ето сега например те са си задействали някаква процедура със съдия изпълнител да си търсят просрочени задължения, но през това време не спират да си изпълняват техните неща по договор. Иначе ако си събирате вие парите и някой плаща, реално някой трябва да вади от джоба си за да плати обща вода, чистачка и тн.
    Веднъж направители легитмно събрание по законния ред и приемете някакви неща като такси, ремонти, всеки е длъжен да ги спазва, а който не го прави те си намират начини да им вземат парите. Вече поне е лесно.

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    520
    #4

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Доколкото се чуваше има вариант ако входа не избере домоуправител от общината да назначат служебно 'професионален. Много ми е интересно как такъв домоуправител ще си събира таксата за собствената си заплата, при положение, че в нашия вход имаме 7/седем/ необитаеми апартамента от общо 23. На три собствениците са извън БГ, другите живеят някъде на майната си и идват от дъжд на вятър. Опитваме се да направим някои неотложни ремонти, ама никой не иска да плаща и за тези липсващите.

  6. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,828
    #5

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Ние имаме 11 необитаеми жилища предимно със собственици от чужбина. На тях им се начислява половината от таксите и фирмата домоуправител си ги търси.
    За сумите, които събираме за някакви по-сериозни ремонти - покриви, гаражи, мазета, двор - отново им се начисляват някакви суми след гласуване на събранието. Те не могат да го оспорят защото е проведено по законния ред и каквото е прието се отнася за всички.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    520
    #6

    Re:"Професионален домоуправител"?

    По законния ред за събранието мисля, че трябва да има минимум 75 % гласували за дадено решение. Интересно ми стана, вие как ги постигате тези проценти, при положение, че вероятно живущите в момента там нямате толкова. Иначе хубаво се гласува да си плащат, ама за момента парите се събират от настоящите живущи и те се товарят с по-големи суми и не искат да плащат. И не се знае дали някога ще си вземат парите от другите. Например в нашия вход живее една, която се омъжи в Германия преди 25 години и си идва веднъж на 5-6 години. Ако откаже да плати какво става? Дела... тя в Германия, ходи я намери...

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Re:"Професионален домоуправител"?

    usera, ако на първоначално обявената дата и час не се яви нужното мнозинство е възможно пренасрочването на събранието след 1 час (ако не се лъжа), като тогава решенията са легитимни независимо от % на явилите се

    предварителни условия бяха да е налице публично оповестяване на насроченото събрание на очевидно за всички място на етажната собственост 1 седмица напред - отново не съм сигурен в срока, но важно е, че законът допуска валидност на решенията при безотговорност и/или незаинтересованост на част от собствениците....

  10. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    520
    #8

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Вероятно си прав! И все пак проблема със събирането на пари от хората заминали за чужбина си остава. Може години да не ги видиш. А си платил заради тях и има да чакаш. И ако се опънат и не искат да платят тогава става кофти. Или пиеш една студена или почваш дело. Ама трябва да имаш документи всякакви и за 40-50 лева дали си заслужават ядовете ... та затова и повечето входове са в окаяно състояние като нашия

  11. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #9

    Re:"Професионален домоуправител"?

    и ние си имаме 2 подобни тикви от общо 12 апартамента във входа

    едната трътка живее в софия и не си плаща, защото не трябвало (според нея), след като не живеела тук

    другият пък един злобен, тире изкукал дядка, който от 15 години живееше на село, не си е плащал нищо, а тази зима се появи и с претенции да му се освободи паркомястото, на което той бил паркирал преди 15 години

    добре, че останалите 10 сме от нормалните, като при това мога да твърдя и доста разбрани

    замислих се при откриването на тази тема, че от една страна е хубаво да не се главоболиш с подобни тиквеници, но от друга страна е трудно да ме убедиш, че месечната такса за профи-домоуправител е оправдана, освен ако не става дума за принуда при събирането на пари за нещо сериозно (ремонт на общи части или от рода). при общи 3 лева ток за осветление или 20 за чистачка, относителният дял на 1-2 неплатили е смехотворен....

  12. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #10

    Re:"Професионален домоуправител"?

    при общи 3 лева ток за осветление или 20 за чистачка, относителният дял на 1-2 неплатили е смехотворен....
    3 лева ток за осветление може....но на ден (без да броим асансьорите) а 20лв за чистачка.... 16 етажен блок трудно се чисти с 20лв . Събираме по 3 лв на човек от домакинство и пак едвам стигат за текущите разходи. Без никакви ремонти.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #11

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Хм, бях писал в тази тема. Да не би да ми е изтрит коментара?!?

    Какво толкова съм казал, че ми е бил изтрит?



  14.  
     
  15. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #12

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Цитат Първоначално публикувано от ops5
    Хм, бях писал в тази тема. Да не би да ми е изтрит коментара?!?

    Какво толкова съм казал, че ми е бил изтрит?
    Според лога, в тази тема не е трито / модифицирано нищо от създаването й, може би си мислел да пишеш нещо, но... явно не си писал.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #13

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Писах, при това дълъг пост. Явно нещо малкия ме е разсеял и не съм го публикувал.

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Цитат Първоначално публикувано от Usera
    Вероятно си прав! И все пак проблема със събирането на пари от хората заминали за чужбина си остава. Може години да не ги видиш. А си платил заради тях и има да чакаш. И ако се опънат и не искат да платят тогава става кофти. Или пиеш една студена или почваш дело. Ама трябва да имаш документи всякакви и за 40-50 лева дали си заслужават ядовете ... та затова и повечето входове са в окаяно състояние като нашия
    Наистина не е справедливо да се иска от хора, живеещи в чужбина да плащат пълна такса. В тази такса има няколко компонента - заплата на чистачката, ток за асансьор и общи разходи, вода, консумативи и фонд "резервен" за непланирани спешни ремонти. Ако поскате от неживеещите да плащат 50% такса сигурно няма да има сериозни възражения.

  18. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #15

    Re:"Професионален домоуправител"?

    Малко ми е трудно да се съглася с теб Вълчо.Който има апартамент би трябвало да си плаща таксите.Къде живее си е негова работа.
    Ако протече покрив например и такива хора имат апартамент на последния етаж, то трябва ли да плащат наполовина.
    Как тогава ще се искат пари за такъв ремонт от живущите на първия етаж, а тия от последния - наполовина.
    Този и подобни случаи правят логиката ти твърде спорна.
    Затова: Имаш процент от общата собственост - същият процент от разхода за подръжката и.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  4. Kупувам 24" СРТ професионален монитор
    От Crank във форум Продава
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-07, 13:42
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе