-
лизинг ?
Абе хора , гледам тия лизингови оферти навсякъде та се замислих ... по компютърните фирми дали може да се пазаруват само компоненти на лизинг ? Т.е. не цяла конфигурация , ами само например дъно ,процесор , памет , такива неща ? Ако някои се сеща нека да ме опъти щото съм се замислил за един ъпгрейд .... а пък май по-сладко е на лизинг :)
П.П. Става дума за суми над 200$ естествено , никои няма да ти даде стока за 50 лв на лизинг :)
-
лизинг ?
Така както гледам, никой не е отговорил на запитването.
Поради моята некомпетентност по въпроса бих ти предложила просто да отидеш на място и да попиташ въпросната/те фирми. Най малкото и по телефон би получил информация за фирмената им политика и обслужване на клиентите.
Принципно погледнато, при добро желание от тяхна страна, данни на личната карта от твоя и един добре спретнат лизингов договор би получил исканото при изгодни за теб условия.
Успех!
-
лизинг ?
не,
само цели машини дават, поне във Варна.. [:(]
-
лизинг ?
Има фирми дето дават - напр. Канадски технологии в БГ - лизинг с Евролайн карта - минимална сума 250 лв. преди оскъпяване - само с лична карта - до 700 лв.
Виж www.cantech.bg
-
лизинг ?
не знам как още се лъжат хората с този лизинг!
аз съм икономист и разсъждавам по следния начин: след като не мога да си го позволя сега, ще си го купя, когато събера парите. първо не плащам кожодерската лихва ( моля, не се опитвайте да ме убедите в т.нар. "безлихвен" лизинг, такова животно няма ) и второ - ще разполагам с първоначалните си пари през времето, докато събера останалите. тук дори не споменавам инцидентните промени в цените и евентуалното излизане на нови технологии.
а и не смятам, че е по-изгодно да плащам 25-30% на някоя фирма, като ( ако чак толкова искам ) някой приятел може да ми даде няколко стотака...
-
лизинг ?
FearMе, казваш че си икономист а имаш такова виждане за нещата [:)]
в развитите страни всичко им е на лизинги
ще ти дам пример
имаш 1000лв, купуваш нещо на лизинт, даваш примерно 100лв първоначално, другите 900 стоят в теб, ползваш го това нещо, избиваш му парите, просто по такъв начин не задръстваш голяма сума пари, а ако си малко по в час тези 900 докато дойде времето за последната вноска можеш да си ги удвойл
всичко е образно казано, но това е идеята на лизинга според мен
като разбира се тук не става дума за 150-200лв [:)]
-
лизинг ?
===off===
<font color="black">Разкатан, ти си готов предприемач, човеко.
Много правилно виждане за финансовата страна на живота.
Зарязвай тази автомивка, ако разбира се нямаш дялово участие в нея и се захващай със собствен бизнес.
FearMe
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">"ще разполагам с първоначалните си пари през времето, докато събера останалите"</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote"> - Де факто няма да разполагаш с тези пари, тъй като ако смяташ да ги събираш те се явяват в блокирана сметка, а при условие че ги уползотвориш - никога няма да събереш цялата сума (освен при условие, че ги вложиш в нещо, което ще ти донесе по-голям доход)
<font size="1">FearMe, не те упреквам за начинът ти на преразпеделение на средствата. Изразавям субективно мнение и не ангажирам никого с него. Всеки решава сам за себе си. Икономически консултации не се наемам да давам. </font id="size1"></font id="black">
===off===
-
лизинг ?
Послушай съвета на Profita и попитай в конкретна фирма, дали е възможен лизинг на компоненти - принципно не би трябвало да имаш проблем. Имай предвид, че повечето компютърни фирми работят с лизингови къщи, което води до 18-20% оскъпяване за 1 година (вместо 12-14%, както обикновено е при "собствен" лизинг). Не се лъжи с Euroline - само погледни колко е месечната лихва и ще разбереш защо...
-
лизинг ?
Ми целта на лизинга е да имаш въпросното нещо веднага, а не след n на брой дни/месеци/години. Според мен си е много удобно така. Още повече, че може да си купиш и доста неща, а не само едно нещо, и после да събираш пари за другите. Вярно, накрая излиза по-скъпо, но какво от това, след като ти си бил доволен и си си ползвал въпросната джаджа с кеф :).
П.П. А и плюс това голяма сума пари винаги се събира по-трудно. Поне при мен е така ;). Парите лесно се харчат, веднага мога да им намеря приложение :).
-
лизинг ?
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">....
аз съм икономист и разсъждавам по следния начин: след като не мога да си го позволя сега, ще си го купя, когато събера парите....<div align="right">Originally posted by FearMe*-*13/03/2004*:* 13:45:34</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">
FearMе, аз не съм икономист, НО от мен един практичен съвет:
<font color="blue">Ако искаш да имаш щогоде читаво РС (или поне част от него), купи си нещо на лизинг! Защото докато събереш парите, то ще е безкрайно остаряло, а за ново пак няма да ти стигнат!</font id="blue">
Явно не си пазарувал на лизинг. За времето, което ти събираш парите аз вече съм го изплатил, използвал съм го и МОГА да взема следващото на лизиг![:D]
Smarkov, ако имаш карта, тегли един овърдрафт. Така лихвите са по-малки.[^]
-
лизинг ?
радвам се, че думите ми не са отишли напразно и някой им е обърнал внимание [:)]
разбира се, че "живата" пара е по-ценна, но ако имаш какво да я правиш! всеки търговец би предпочел да завърти заемен капитал, защото с достатъчно бърза обръщаемост на този капитал може да покрие доста голямата цена на кредита, или с други думи - лихвата. него не го интересува, че лихвата е 25% годишно, защото той прави примерно 8% печалба при едно "завъртане" на сумата.
нека обаче да видим как стои работата при иванчо ( хипотетичен герой, no offence ) - иванчо не само че ги няма парите, а трябва да ги пести, а и на всичкото отгоре ще плати и луда лихва! решение на prima vista - банковите кредити са от порядъка на 12-15%, лизинговата лихва е 25-30%. иванчо, отиди в банката, тегли 2к, вземи си мечтания комп, след което в края на годината ще си върнал 2240, а не 2500. греша ли някъде [;)]?
коментарът ми за запада и "кредитния" им начин на живот. не ви ли прави впечатление от филмите ( най-достъпния източник, и повярвайте ми, в това отношениое напълно достоверен ), когато някой си работи хубава работа -къща, 3 коли, басейн, алпи... уволняват го и - 2 стаи+кухня, метро... така е, защото не може да продължи да изплаща ипотеката за всичко.
не, мерси
и е вярно, че не съм пазарувал на лизинг и никога няма да го правя, защото точно неправилната оценка на собствената "черга" докара всички велики бг "бизнесмени" до състоянието, в което се намираме. никой едно време не осъзнаваше какво е това "оборотен" и "заемен" капитал и нуждата от него. коли, къщи, а когато дойде време за плащане на вноските - ядец.
а аз това което искам си го купувам веднага. не защото имам 30см порфейл, а защото знам какво искам [:D]
-
лизинг ?
Добре ама примерно при 1000 лева цена на стока ако се изплати веднага, лихвата става да речем, 150 лева. Еми 150 лева за 2 години ама въобщее не са много. Дори и при 2000 лева цена на стоката. Лизинг за 2-3 години тия 200-300 лева не се усещат.
-
лизинг ?
FearMe е прав . Заради така наречения живот на кредит , силно развит в някои страни , нас българите ни смятат за богати защото имаме собственост която НЕ изплащаме . А относно IT техниката , ами сега процесорната мощ не отговаря на софтуера . Което значи че ако си вземеш цяла конфугурация ( или пък компоненти ) по късно отколкото ти се иска ,това което си вземеш няма да е морално остаряла .
-
лизинг ?
Ами, Fearme, и аз съм уж икономист, ама с твоята позиция хич не съм съгласен. Лизингът е полезен точно за потребителите - своего рода кредит. Получават право на ползване на стоката веднага, а изплащат пълната й стойност отложено във времето. Ако имам парите да платя стоката свободно и веднага - еми аз не бих взел нито кредит, нито на лизинг. Ами ако ги нямам? А ми трябва? Трябва ми примерно апартамент, кола, къща, може и скъп компютър.... Точно за такива потребители е ориентиран лизингът - нямащи такива текущи средства, но имащи стабилни доходи. И като се замислиш, ама икономически, икономическа изгода може да ти принасят не само парите, ами и предметът на потребление, който ти все още не си изплатил - да носи директна печалба или да снижава алтернативните разходи (за компютърни клубове или за живот под наем, докато събереш цялата сума за стоката, която смяташ да купиш). Това е полза и за потребителя, и за продавача.
Друг е въпросът, доколко лихвата е справедлива. В Бг кредитната система тепърва последните 1-2 години почна да се вдига от ковчега. Още по - зле е положението с лизингите - държат ги малко на брой компании. Практика е големите на пазара на имоти, на високотехнологични продукти, на коли и т.н. да работят с лизинг. Самите те обаче рядко си позволяват да ангажират и такъв отдел, който да се занимава с лизингите, а за по - лесно и по - бързо продават лизинга на лизингова компания срещу цената на стоката. А лизинговите компании са своеобразен тръст, който няма конкуренция и има малък интерес към него, за което мачкат всеки евентуален потребител да изцицат колкото може повече. Основно виновни тук, макар и косвено, сме ние - потребителите. Ако сме като на запад и интереса към лизинга е огромен, ще се появят множество субекти, осигуряващи лизинг на пазара, конкуренцията ще се увеличи, ще нарасне мотивацията за привличане на потребители и условията рязко ще се променят. Обаче ние си мислим по нашенски - че с лизинга ни лъжат и въобще не прибягваме до тоя вид услуга, дори там, където той е що годе изгоден. Но лизинг на 15 % годишна лихва е рядко срещан на пазара. А с лихва 30-50% си е чиста мародерия, при условие, че потребителски кредит ти е с 11-12 % в търговските банки.
-
лизинг ?
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"> Точно за такива потребители е ориентиран лизингът - нямащи такива текущи средства, но имащи стабилни доходи.......Но лизинг на 15 % годишна лихва е рядко срещан на пазара. А с лихва 30-50% си е чиста мародерия, при условие, че потребителски кредит ти е с 11-12 % в търговските банки.
<div align="right">Originally posted by D3BEPP*-*15/03/2004*:* 09:10:24</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">
след като и ти осъзнаваш горното не виждам защо не си съгласен с мен. години наред работя с чужденци и съм обиколил доста държави и мога отговорно да заявя, че цената на небанковия кредит никъде не е толкова близо до лихварски заем, отколкото в българия. разбира се, това произтича от неработещата икономика и високия риск при всеки вид кредитиране. олп ~ 3%, кредитни лихви ~12-15%. добре, това са и европейските нива, но там "заводите работят".
x-ray, показаната от мен разлика от ~250лв е за една година, а не за 2-3. точно такива разсъждения позволяват появата на хора, които ще се облагодетелстват от това недооценяване на малките суми. 240/12=20лв месечно. 100 човека да зарибиш през годината, това са ти 2к чисти в джоба всеки месец. как си мислиш, за една година дали ще са само 100?