Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Подово отопление - относно монтажа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Подово отопление - относно монтажа

    Планирам да монтирам в спалнята подово отопление (не някакви тръби, а това което представлява един кабел и през терморегулатор се влючва към 220V).
    В момента старата подова замазка е изкъртена, положена е една нова перлитова замазка - добре нивелирана и на 6см под нивото на пода на апартамента.
    В тия 6 см по план трябва да има (отдолу-нагоре):
    1) 2 см - изолация тип "Фибран", но от тези които са много твърди
    2) 1 см - метален рабиц + замазка (теракол & цимент & фин пясък - микс)
    3) 2 см - кабел + пясъчно циментова замазка
    4) 1 см - ламиниран паркет

    Рабица от т.2 има две основни функции:
    - да минимизира възможността от напукване на замазките и съответно да не се появяват въздушни пространства около кабела и съответно да не се стига до прегаряния на кабела
    - да служи за радиатор за равномерно "разнасяне" на топлината по пода

    ОБАЧЕ:
    Тези дни чух един познат да казва, че му е изгорял кабела за подовото отопление в банята на вилата. Той също бил сложил рабиц отдолу и според него това била причината за изгарянето тъй като ставали "някакви индукции".

    Честно казано, нищо не разбирам от индукции, но доста се притесних от неговите думи. В крайна сметка, кабела в пода не е нещо което може да бъде подменено току-така.

    Въпроса ми е: възможно ли е металния рабиц (най-обикновена желязна мрежа с отвори 10-12мм) да предизвика повреда на кабела.

    // Старата замазка беше с дебелина от 8см до 12см. Беше напукана, на места изронена, смърдяща и кънтяща. Смърдяща - защото предишния собственик е имал и куче и котка, които са припикавали ъглите.


  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: Подово отопление - въпрос

    Изключено е да се говори за каквито и да било "индукции" в този случай. Даже ако мрежата е заземена, тя е добър екран срещу електромагнитното поле, генерирано от подовото отопление. Най- вероятно в случая на твоя познат имаме точно некачествена замазка и кухини, водещи до локално прегряване на проводника или някакви течове на вода.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #3

    Re: Подово отопление - въпрос

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Изключено е да се говори за каквито и да било "индукции" в този случай. Даже ако мрежата е заземена, тя е добър екран срещу електромагнитното поле, генерирано от подовото отопление. Най- вероятно в случая на твоя познат имаме точно некачествена замазка и кухини, водещи до локално прегряване на проводника или някакви течове на вода.
    Мрежата е под кабела, не очаквам положителен ефект,дори обратно

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re: Подово отопление - въпрос

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Мрежата е под кабела, не очаквам положителен ефект,дори обратно
    Прав си! Ама толкова рано сутрин кой да внимава....

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    61
    #5

    Re: Подово отопление - въпрос

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Планирам да монтирам в спалнята подово отопление (не някакви тръби, а това което представлява един кабел и през терморегулатор се влючва към 220V).
    ....
    4) 1 см - ламиниран паркет

    ....
    Ламинирания паркет от онзи, дето специално издържа на подово отопление ли ще вземеш? Цената му е над 35 лв./м2. Толкова го видях миналата година в Практикер!!!

    Първо и основно - подово отопление е приложимо при настилки позволяващи нагряване! Дървото и ламината определено не са в тази група...
    Значи остават - теракот, гранитогрес.... Това мислил ли си го?!

    Мога да ти разкажа как е подовото в нашата баня обаче!... но малко по-късно или утре, стига да проявиш желание

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #6

    Re: Подово отопление - въпрос

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Прав си! Ама толкова рано сутрин кой да внимава....


    Какво пък толкова - хората си купуват магнитни наколенки,а тук - безплатно !

    MitkoS,лично аз отдавна не съм привърженик на подовото ел.отопление. Теоретично има много предимства, но практически има много недостатъци. Но ако не си ползвал - няма лошо да си сложиш и да се убедиш сам - поне е евтино.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Re: Подово отопление - въпрос

    Моя случай е малко особен. Апартамента е ЕПК с централно парно и индивидуален топломер. Като изключим последната зима, парното винаги е било много слабо. Оказа се, че години наред умишлено е било намалявано поради криво разбрани методи за икономия. Едва предишната есен, на общото събрание на входа се взе решение "блендата" да бъде отворена докрай и всеки да си консумира "от топлото" колкото си иска.

    Обаче имам едно заболяване (язва на дванадесетопръстника) и затова съм изключително чувствителен към застудяванията.
    И през есеннта, и през пролетта винаги има по две-три по-студени седмици, през които няма парно. И съответно ставам на абсолютен парцал през тези периоди. Ако мога да се изряза с цифри, жизнеността ми спада от 100% на 5%. Целта на това подово отопление, е да се ползва най-вече през тези периоди.

    По отношение на предимствата - вече съм се убедил в тях, тъй като в другата спалня съм направил подово отопление по същия начин и вече го ползвам три години. Само че там направих перлитовата замазка 10-12см и сложих кабела направо върху нея. Още преди да сложа ламината, се появиха малки пукнатини в замазката, но засега кабела не е изгорял. Сега, чрез металната мрежа искам да избегна появяването на тези пукнатини.

    Няма да рекламирам предимстата (освен ако някой не прояви интерес), но генерално мога да кажа, че подовото отопление е нещо, което ако искаш го ползваш, ако искаш не го ползваш - не заема никакво място освен стърчащия от стената терморегулатор (4см), който в моя случай съм го монтирал до ключа за лампата и в никакъв случай не мога да кажа, че ми пречи. Също така, трябва да отбележа, че съм се опитвал да си правя експерименти кое е по скъпо - парното или подовото отопление, като съм пускал подовото отопление за цели месеци. Това обаче са доста неточни изчисления, тъй като сметките трудно се засичат. Впечатленията ми са, че с подово отопление излиза малко по-скъпо - някъде около 10%.

    Никога не съм знаел и още не съм го разбрал на практика, че ламината е неподходяща настилка за малка стая (15кв.м) с подово отопление. Сигурно има някакви специализирани ламинати, но вероятно става въпрос за далеч по-високи температури и далеч по-големи площи, където наистина ще се забележат температурните разширения. При мен, при температура на въздуха в стаята 25 градуса, температурата на пода в никакъв случай не надвишава 35 градуса. И при размери на стаята 5х3 м, не се забелязват никакви изменения в ламината.
    Сега, като чух това за специалните ламинати, по-скоро си мисля, че става въпрос за някакъв маркетингов трик.

    Благодаря на всички за съветите. Вероятно ще сложа металната мрежа отгоре върху кабела и ще я заземя. А пък отдолу, върху изолационните плоскости ще сложа пластмасова мрежа с теракол. (Някъде в мазето ми се търкаля изостанал половин топ).

    Всякакви допълнителни коментари и съвети относно тая мрежа са добре дошли.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    61
    #8

    Re: Подово отопление - въпрос

    Не, че няма специални ламинати предназначени за подово отопление (не е маркетингов трик). Също - не, че не може подово отопление и ламинат! Просто е ясно, че дървото и ламината не са от най-добрите проводници на топлина. Предполагам, че на ламината нищо няма да му стане, но не е ефективен при този тип отопление.
    Мисля, че няма нужда да обяснявам предимството на керамичните покрития и тяхното действие при подовото нагряване - а именно по-бавното изстиване...
    Иначе замазката си я направи армирана с мрежа 2см/2см - продава се по складовете (не знам този рабиц дали е подходящ?! и зависи на кое казваш рабиц, защото аз знам едно дето се нарича така, но то не е за под?!)

    Друго, което виждам - при перлитова замазка защо ти е Фибран? Не мисля, че 2см ще са нещо кой знае колко... 6см перлитова замазка е добре мисля. Защото 1см замазка армирана за нищо не помага... поне 3-4 трябва да е и няма да се напука...

    А кабела какъв ще да е? Гледал ли си тези системи за ел. подово отопление Devi, които са на едни мрежички...?

    Метална мрежа отгоре върху кабела, не мисля че е добра идея - питах електротехника ни и той каза, че зависи каква е, как е изпълнено и че май не е най-доброто решение.....
    Разпределянето на топлината става именно чрез завършващата настилка, но при теб тя е ламинат... поради това теракота е по-подходящ материал.

    Не ти помагам много със съвети, но не съм на принципа "направи си сам". Гледам да използвам вече утвърдени и изпитани неща, и да следвам логиката на материалите... Та затова, моля да не се сърдиш, ако тона ми е бил нещо по-остър... Опитвам се да дам някаква разумна идея...

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re: Подово отопление - въпрос

    Ама аз не се сърдя, а се радвам на коментарите. При всяко положение, сега ако избирам ламинат, ще питам продавача и за това дали става за подово отопление. Само че нали знаеш, ако на жената и хареса оцветяването, едва ли ще мога да се съобразя с останалите характеристики.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    61
    #10

    Re: Подово отопление - въпрос

    Хихи, фактора жена е нещо много важно!

    Но пък като се замисля, ти щом вече 3 години си с ел. подово отопление в другата спалня и си с ламинат там - значи може и обикновен. Пък в крайна сметка ламината се сменя лесно, ако се повреди нещо... Не че има такава опасност при ел. подово...

    Аз се опитвам да ти обясня, че подовото е по-подходящо при теркотата, от колкото при ламината и се надявам, че си ме разбрал защо е така

    За кабела обаче пак не разбрах - какъв е, колко е дебел?!

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re: Подово отопление - въпрос

    Кабелите са два по 1kW. Вързани са успоредно. В случай че изгори единия, другия да остане. В случай, че реша че 2kW са много, единия мога да го откача.
    Положени са в самостоятелна пясъчно-циментова замазка с дебелина 15-20мм

  14.  
     
  15. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #12

    Re: Подово отопление - въпрос

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    ...При всяко положение, сега ако избирам ламинат, ще питам продавача и за това дали става за подово отопление...
    На бас, че 3/4 от продавачите ще ти отговорят с "Да" без изобщо да се замислят. Да не коментираме изобщо дали ще знаят.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Re: Подово отопление - въпрос

    @MitkoS,
    В думите на gsm13 има много здрав разум. Няма да се учудя, ако пред името и се крие инж. И на мен ламинат и подово отопление никак не ми се връзват. Едно от основните достойнства на ламината е неговата термо и звукоизолираща способност. Да не се окаже, че топлиш повече тавана на комшията отколкото собствения си под?
    И +1 за рейтинга на gsm13!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #14

    Re: Подово отопление - въпрос

    @MitkoS Предлагам ти за топлоизолация т.н. керамичен картон / алумосиликатен/ от 1- 5 мм дебелина. Твърд издържа само някакви си мижави 1100 градуса.Не се разкапва от влага.Има и вата на 1260 градуса 25 мм дебелина, но е мека. Има и твърди плочи 40 мм дебели 1мх0,5м само ма 1400 градуса.Твърди са.
    Има и замаска на 700 градуса с базалтови влакна .6+ е за замазване на такива подове. масово се използва вТЕЦ овете при ремонт на котлите. Повече инфо на лични.

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #15

    Re: Подово отопление - въпрос

    Вижте, не ме карайте да подменям приоритетите. Говорим за спалня, където в никакъв случай няма да сложа теракот или нещо на което да не мога да седна с гол гъз през лятото. Също така става въпрос за отопление, което не е основно, а такова, което се ползва само когато основното не работи - около 4-6 седмици годишно. Също така става въпрос за под, така че каквато и топлинна енергия да се акумулира излишно там заради лошото покритие най-отгоре, то в крайна сметка тая енергия пак ще "излезе" нагоре.
    Ясно ми е, че това което съм намислил не е идеалното нещо. Но, както се казва - "няма пълно щастие". Ще ми помогнете най-вече с коментари има ли смисъл да екранирам кабела отгоре със заземена мрежа или не. Или съответно отдолу.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. електрическото подово отопление на DEVI
    От d_imige във форум Електрическо отопление
    Отговори: 28
    Последно: 22-04-18, 08:40
  2. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 22:03
  3. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  4. Отговори: 0
    Последно: 02-12-13, 18:39
  5. Excel - подово лъчисто отопление
    От avast3 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-03-11, 03:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе