Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 29 от общо 29
Like Tree12Одобрявам

Ел котле с акумулатори ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #16

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    За мен бъдещето е в комбинацията "пасивна къща"+соларни панели за БГВ+евтин топлинен акумулатор под къщата.
    justify, biro и tony34al харесват това.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #17

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    И аз считам същото.

    Тези пари можеш/е да ги вложиш в слънчеви панели за подгряване на битова гореща вода.С подово отопление щеше да се топлиш почти без пари, с изключение на случаите когато навън вали сняг или дъжд през зимата.

    То и при дъжд зависи от времето можеш да получаваш слънчева енергия, но при сняг няма как.Отделно снегът ще се задържа по панелите, ако са плоски и в зависимост от ъгъла на поставянето им, а и вероятно при киша и отрицателни температури по време/след това, ще "набират" лед по повърхността си.

    Като се замисля обаче снежните дни(когато вали сняг) през зимата са не повече от 2 седмици, а при тежки зими 3 седмици.

    Така е поне през последните 20-25 години.

  4. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #18

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    ето тук има пример за 1000 л вода : Energy Storage Water - kWh
    ще събере 80кв/ч енергия. темп. разлика е много голяма -20 до 90 градуса - но и на теб вече не ти трябват 70 ,а 35 киловата защото избяга от оловото и лития...
    ще ти струва 3 лева за кубик вода. по-добре е от няколко десетки дузини акумулатори нали ?

    сега за топленето - определено фотоволтаици - няма помпи, тръби ... а и да не бягаме от идеята.
    1 киловат фотоволтаици ще ти дава 2 киловата на ден ток зимата от декември до март, на 60 градуса врътнати и ако изобщо има слънце тия 100 дни.
    20 тина киловата са 20 хилки да кажем - проблема по-скоро ще е имаш ли толкова покрив?
    е винаги може да сложиш 2 кубика вода и да намалиш панелите...

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #19

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    ето тук има пример за 1000 л вода : Energy Storage Water - kWh
    ще събере 80кв/ч енергия. темп. разлика е много голяма -20 до 90 градуса - но и на теб вече не ти трябват 70 ,а 35 киловата защото избяга от оловото и лития...
    ще ти струва 3 лева за кубик вода. по-добре е от няколко десетки дузини акумулатори нали ?

    сега за топленето - определено фотоволтаици - няма помпи, тръби ... а и да не бягаме от идеята.
    1 киловат фотоволтаици ще ти дава 2 киловата на ден ток зимата от декември до март, на 60 градуса врътнати и ако изобщо има слънце тия 100 дни.
    20 тина киловата са 20 хилки да кажем - проблема по-скоро ще е имаш ли толкова покрив?
    е винаги може да сложиш 2 кубика вода и да намалиш панелите...
    Браво за линка! Добра теория.
    Колкото до фотоволтаиците за греене на вода ще те разочаровам. Само два аргумента, ти си технически грамотен:
    1. Сметни КПД на двете концепции - през фотоволтаик и през панел за БГВ.
    2. Сравни цените на оборудването, отнесени към киловатчас добита енергия.
    И тема за размисъл - как да повишим топлоемкостта на топлинния акумулатор?
    И много поздрави на леля ти от мен!
    estqwerty одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #20

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    И тема за размисъл - как да повишим топлоемкостта на топлинния акумулатор?
    Аз съм решил задачата с термопомпа, използвам температурата му до 5 градуса, а не до 50, както е с конвенционални средства.

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #21

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    Цитат Първоначално публикувано от luka Виж публикацията
    Аз съм решил задачата с термопомпа, използвам температурата му до 5 градуса, а не до 50, както е с конвенционални средства.
    Да, термопомпата в случая е задължителна, но тя не повишава топлоемкостта на единица обем!

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #22

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    Този пост е редактиран от justify; 20-09-16 в 14:26.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #23

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    Швейцарци, норвежци... не ги плашат първоначални инвестиции. Аз само като чета сондаж 340 метра и почвам да се потя.

  11. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #24

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    И тема за размисъл - как да повишим топлоемкостта на топлинния акумулатор?
    с нищо - всичко останало само ще усложни и по-лошото оскъпи системата , а и ще съсипе надеждността. ако е нещо което да е стотинки ще се радвам да чуя.
    с фотоволтаиците - махаме медните тръби, пропилен гликола, едната помпа, всякакви електроники и клапанчета за стотици левове...

    термопомпа не съм си сложил не защото нямам парите - нямаше кой да ми я направи системата.

    виж момчето може една акумулираща печка да сложи - пак там : Heat Storage in Materials лошото е че основно нощният ток скача, и ще трябва да си преправя ел.системата за да издържи.

    поздравите ще бъдат предадени.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,783

  13. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #26

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    първата пасивна панелка ще ми е интересно да видя в бг кога ще стане, в германия ги правят а тук само лъжат народа със кофти саниране...
    justify одобрява това.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    20
    #27

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    На разположение имам 200 кв.м. плоча на покрива ( подпокривен етаж съм ) + 11 метра тераса с широчина 1 метър.
    Апартамента по принцип е топъл, юг, югоизток, 118 отопляеми кубика. имам заготовки за радиатори в стаите и заготовки на тръбите за газово или електрическо котле.
    тръбите до радиаторите в стаите минават през пода на стаите. т.е. ако не монтирам радиаторите а просто свържа тръбите ще имам подово отопление.

    През лятото темп. в апартамента ако не се пусне климатика достигат 35-38 градуса.
    През зимата при -15 ако от долу съседите топлят - в апартамента е 16 градиса. ако не топлят - от 9-11 градуса.

    Газта ми излиза 5к. а Тока - 2к. в които са включени като инсталации, котлета, радиатори, такси за присъединяване и всички останали глупости ..
    Газ или ток ?

    Проекта за лятото ми е да сметна колко панела ще ми трябват за да захраня климатика директно от панелите ... но не мога да си го представя ...

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #28

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    Прекарай си газ и не се занимавай с глупости. Иначе за тези 3К, дето ти остават ще вземеш някой таралясник, който дадеш на вторични след 5 години и това е

  17. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #29

    Отговор: Ел котле с акумулатори ?

    гледай сега:
    тока не е мърдал от 5 години.
    ако се размине да платим на руснаците кинтите за реакторите за да могат да си построят тръбата и хъба - предполагам няма да има защо да вдигат газтта.

    като е топъл апартамента и искаш да пестиш - клими , ако не ти се пести и искаш кеф : газ.

    и двата варианта не ти пречат да експериментираш с соларки. ако може да си позволиш да си играеш - евтини ел. конвектори вързани директно към панелите.

    аз съм така сега на парното с пелети ще слагам клими и камина за да мога да си гледам огъня, а като ме мързи и е над 0 да се климатизирам с климите. ако ми прекарат газ ще се сложи и газ защото мързела е основно движещо нещо.
    Този пост е редактиран от estqwerty; 24-09-16 в 15:35. Причина: краснопис

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Електрическо котле 6kw
    От djordjanov във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 07-09-12, 09:48
  2. Продавам акумулатори
    От blind88 във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 27-02-12, 22:47
  3. Котле и радиатори
    От ops5 във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 21-06-11, 23:01
  4. зарядно за авто акумулатори
    От rachevv във форум Друга битова техника
    Отговори: 1
    Последно: 20-05-11, 16:25
  5. Отговори: 1
    Последно: 14-08-10, 18:19

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе