Резултати от 1 до 13 от общо 13

асинхронни монофазни ел.двигатели

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    4
    #1

    асинхронни монофазни ел.двигатели

    Здравейте! Може ли някой да ми даде схеми на свързване на асинхронни монофазни ел.двигатели. Питам защото имам няколко ел.двигателя от които, единият е с центробежен регулатор (изключващ пусковата намотка след развъртане) а другите нямат такъв центробежен регулатор. Интересува ме тези които нямат центробежен регулатор по какъв начин се изключва пусковата намотка и дали изобщо се изключва, изобщо по какъв начин става цялата работа. Предварително благодаря!!!

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #2

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Монофазният ел ,асинхронен двигател има пускова намотка която следствие оборотите на двигателя се изк. Всеки трифазен асинхронен двигател може да стане монофазен ,но мощноста на двигателя ще падне приблизително на половина. Използват се така наречените пускови схеми със кондензатор,където една от намотките се свързва със подходящ кондензатор ,който се изчислява за съответния асинхронен двигател ,след развъртане кондензатора се изкл. чрез релейна автоматика.
    Най добре да прочетеш учебник за техникумите по електротехника Електрически Машини и апарати, часта асинхронни машини.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #3

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Има още един тип монофазни асихронни двигатели - с намотка на късо. Предполагам, че вторите от поста на @nnikolov са такива.
    При тях няма пускова. Въртящото се поле се създава като комбинация на полето на основната намотка и полето на една намотка дадена накъсо, обхващаща ламелите на магнитопровода (представлява или отделен меден/алуминев проводник обхващащ ламелите или излята около тях в специален пояс алумниева шина. Тя не е захранена електрически, а получава енергия от полето на първата, и създава свое собствено поле дефазирано, ако не се лъжа, на 90 градуса.
    Тези двигатели са преоблааващи в маломерните електроуреди заради надеждноста си, но са с по ниско КПД и и по малка мощност за единица тегло.

  5. Novice
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    4
    #4

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Благодаря!
    Да ви кажа и аз какво попрочетох тук там.
    Еднофазните асинхронни ел.двигатели са:
    - Еднофазен асинхронен двигател с работна и пускова намотка. Паследователно в пусковата намотка се включва фазовоизместващ елемент(капацитет, индуктивност или активно супротивление). При пускането на този тип двигатели двете намотки са захранени паралелно от захранващата мрежа (~220V съответно фаза и нула). При развъртането на двигателя до определени обороти от номиналните, пусковата намотка се изключва от центробежен регулатор или от друга автоматизирана апаратура и остава да работи само с работната намотка. Тоест в първия момент на пуска този двигател работи като двуфазен а след изключването на пусковата намотка вече работи като еднофазвен.
    - Асинхронен кондензаторен двигател. По принцип този двигател е двуфазен но двете му работни фазови намотки се включват към една и съща еднофазна мрежа(~220V съответно фаза и нула). Едната намотка ГЛАВНАТА се включва направо към мрежата а другата намотка ПОМОЩНАТА се включва през кондензатор към същата мрежа. ПОМОЩНАТА намотка остава вклюена постоянно. Двете намотки имат различен брой навивки но ЗАЕМАТ РАВЕН БРОЙ КАНАЛИ за ралика от първия тип двигатели!!!

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #5

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Цитат Първоначално публикувано от nnikolov
    Благодаря!
    Да ви кажа и аз какво попрочетох тук там.
    Еднофазните асинхронни ел.двигатели са:
    - Еднофазен асинхронен двигател с работна и пускова намотка. Паследователно в пусковата намотка се включва фазовоизместващ елемент(капацитет, индуктивност или активно супротивление). При пускането на този тип двигатели двете намотки са захранени паралелно от захранващата мрежа (~220V съответно фаза и нула). При развъртането на двигателя до определени обороти от номиналните, пусковата намотка се изключва от центробежен регулатор или от друга автоматизирана апаратура и остава да работи само с работната намотка. Тоест в първия момент на пуска този двигател работи като двуфазен а след изключването на пусковата намотка вече работи като еднофазвен.
    - Асинхронен кондензаторен двигател. По принцип този двигател е двуфазен но двете му работни фазови намотки се включват към една и съща еднофазна мрежа(~220V съответно фаза и нула). Едната намотка ГЛАВНАТА се включва направо към мрежата а другата намотка ПОМОЩНАТА се включва през кондензатор към същата мрежа. ПОМОЩНАТА намотка остава вклюена постоянно. Двете намотки имат различен брой навивки но ЗАЕМАТ РАВЕН БРОЙ КАНАЛИ за ралика от първия тип двигатели!!!
    Горе долу е така.Само последното изречение е изцяло невярно.
    Веднага ти давам пример.При 24 канала и две двойки полюсно-фазови групи (1500об/м) работната ще е 4 двойки а пусковата 4 единчки.
    А общия брой на навивките за група е точно равен.Помощната намотка обикновено е с два пъти по-малка индуктивност.

  7. Novice
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    4
    #6

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Информацията която съм изложил е изкопана от "Електрически машини" на Н.Ненов, Г.Клисаров, това е учебник за техникуми по силова елекротехника. Относно последното изречение съм го цитирал едно към едно. Така, че мисля за достоверна тази информация.
    Добре BADR подскажи ми как да разбера кой еднофазен двигател е кондензаторен и кой не е. Давам ти пример: двата двигателя които имам и за които става въпрос са навити по еднакъв начин тоест едната намотка(предполагам работната) е разположена в 8+8 канала, а другата (предполагам пусковата) е разположена в 4+4, двигателите са с общо 24 канала. Единия има центробежен рагулатор а другия не. Този който няма центробежен рагулатор е китайски или турски незнам но е 270W, а този с центробежен рагулатор е 1,1kW.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #7

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    и двата са с кондензатори,просто при по мощния кондензатора излиза от играта при достигане на определени обороти.

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #8

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    nnikolov ето ти схемата



    Има три варанта: Първо да има само пусков кондензатор с центробежен изключвател - това е най-масовия случай . Второ да има само работен кондензатор свързан директно. И трето да има и двата кондензатора, този вариант се използва при по-мощни двигатели.

    И схемата требва да я има в тоя учебник. И един съвет от мен - чети по обстойно принципа на работа и схемите, зарежи тия полюсни канали и намотъчни данни само ще те объркат

  11. Novice
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    4
    #9

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Благодаря на mil10. Ако можеш да ми кажеш в какъв порядък са работния и пусковия кондензатор. И Може ли един двигател работил с пусков кондензатор и центробежен регулатор да започне да работи с работен кондензатор. Двигателя е около 500-600W. Благодаря!

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #10

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Цитат Първоначално публикувано от nnikolov
    Благодаря на mil10. Ако можеш да ми кажеш в какъв порядък са работния и пусковия кондензатор. И Може ли един двигател работил с пусков кондензатор и центробежен регулатор да започне да работи с работен кондензатор. Двигателя е около 500-600W. Благодаря!
    Това е най сигурния начин да изпечеш двигателя. Защото при двигателите с работен кондензатор пусковата намотка е изчислена за постоянна работа и тя не се изключва от центробежния изключвател, както е на схемата от по-горния пост.

    При двигателите с един пусков кондензатор пусковата намотка е за кратковременна работа и трябва да се изключи при развъртане на мотора. В този случай ако остане включена постоянно например при повреда на центробежния изключвател тя изгаря със сигурност.

    Пусковите кондензатори за еднофазни двигатели 0.55 и 0.75кВт са 80, 100 и 140мкФ/280В .Ако ще купуваш нов си вземи най големия - с него ще развърта по-бързо и сигурно.

    Двигателя го свързваш по схемата която е дадена на капачката на клемната му кутия. Ако няма такава ето ти схемата на свързване само с пусков кондензатор:



    В първото ти питане в началото на темата спомена и за еднофазни двигатели без центробежен изключвател. В този случай двигателя има две намотки за постоянна работа и те се включват в паралел към мрежата. Ако двигателя не се развърти свързан по този начин, а бучи силно е необходим и работен кондензатор свързан последователно на намотката с по-голямо активно съпротивление. Работния кондензатор за мощности 0.55 и 0.75кВт е 20 и 30мкФ / 400В

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    А на предишната картинка, защо работния кондензатор е последователно вързан на пусковата намотка ? Така както е нарисувано там, пусковата намотка не се ли явява като някаква втора работна ?


  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #12

    Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Да може и така да се каже. Схемата е за двигател с пусков и работен кондензатор и в този случай няма пускова намотка и двете са за постоянна работа

  16. Novice
    Тук е от
    Jan 2016
    Мнения
    1
    #13

    Отговор: Re: асинхронни монофазни ел.двигатели

    Здравейте!Току що се регистрирах и компютърната ми грамотност е почти нулева,затова реших да пиша тук,защото мисля ,че тази схема отговаря на моя ел.двигател. С 2 конзензатора е...Днес циркуляра ми спря да се върти.Двигателя е монофазен 2.2кв.Производство Троян.Купил съм го преди около 20г.Отворих първо контактора за пускане и видях,че едната пластина с пружинката са паднали.Разглобих го и го поправих.Направи ми впечатление,,че контактните пъпки са доста поизносени.Почистих ги и подравних повърхностите им.Като го сглобих се опитах да пусна двигателя.При натиснат черен бутон двигателя завъртва струва ми се с нормални обороти,но като отпусна бутона спира.След това изключвам контактора с червения бутон, при което се получава доста силна искра между контактите и някакъв неприятен звук вътре в мотора.Къде може да е повредата?Внякой от кондензаторите или нещо по-неприятно ,в намотките.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 27-10-14, 21:02
  2. ел двигатели
    От sarneno във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 16-06-11, 11:00
  3. Дайте акъл за ел.двигатели
    От kokosa във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 25
    Последно: 23-01-11, 05:57
  4. Отговори: 5
    Последно: 04-01-10, 13:58
  5. Тунинг на Toyota с ракетни двигатели!
    От chochosan във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 3
    Последно: 18-01-07, 13:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе