Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 26
Like Tree1Одобрявам

Дайте акъл за ел.двигатели

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    12
    #1

    Дайте акъл за ел.двигатели

    Имам 4 мотора асинхронници. Работят независимо един от друг(обаче трябва да следя постоянно процеса), зора ми е ,че искам да ги пускам както досега - поотделно(автономни), но при претоварване и спиране на единия да изключват и евентуално другите пуснати.Може ли да се направи нещо ?? или за да има общ"стоп" от претоварване трябва да има и общ "пуск", защото понякога се налага да пускам само един от четирите.
    Предварително благодаря

  2.  
     
  3. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #2

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Колега,елементарно е решението с класическата схема пускането на всеки двигател с контактор.С последователно свързане на нормално отворени контакти от всеки контактор се следи включването на следващия двигател.Груповия пуск на всички или зависим пуск се разрешава с един ключ - превключвател с който се избира групово/зависимо един от друг/ или поединично /всеки двигател работи сам за себеси/,С този превключвател се шунтират или не /в зависимост от положението му/ включените нормално отворени контакти от всеки контактор на двигател.
    Това е лека логическа схема.Сам можеш да се справиш...
    Ако двигателите задвижват съоръжения в поточна технологична линия,работата на всеки двигател трябва да е в зависимост от следващия двигател по посока на линията и съответно да се изключи,когато следващото задвижване след него по някаква причина спре...

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    12
    #3

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Честно казано не знаех , че се предлагат такива ключ-превключватели (поне не съм виждал).Само да намеря оперативната ще я оправя.
    Мерси ного

  5. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #4

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Това не е някакъв специален превключвател, а и обикновено ключе "цека" /ON*OFF/което командва помощен контактор/реле/ който ще шунтира или не нормално отворените контакти на контакторите, управляващи двигателите..

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    12
    #5

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Фика, можеш ли ако не те затруднява, да ме насочиш към такъв"ключ" ако се сещаш марка или модел.

    Изпревари молбата ми
    Мерси за идейката.

    В тоя случай трябва да слагам помощен контактор на всеки главен ,
    демек ако пусна 1 ,3,4 ,трябва да включа помощния контактор на 2-я за да шунтирам н.о. на главния 2
    и така със всеки,който няма да пускам от 4-те.


  7. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #6

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Извинявай,но не съм на ти с компютърното чертане.Ще се опитам да бъда разбираем с думи.
    Да приемем, че двигател 1 е първия по посока на технологичната линия, а дв.4 е последния.Запускането на линията е нормално да започне от двиг 4 и накрая двиг 1. Норм.отворен контакт от контактор №4 ще е включен в оперативната пускова верига на двиг3 .......и така до от контактор 2,н.о. контакт в опер. верига на контактор 1.Така при повреда и изключване на двигател ще спират всички предхождащи го двигатели....
    Ако не искаш такава последователност и зависимост,тогава тези четири/3/ контакта ги включваш паралелно на четири/3/ н.о.контакта на помощен контактор/реле/, който ще се включва по избор от гореспоменатия ключ. Когато той е включен, можеш да си включваш всеки или всички двигатели от едно до четири..За да бъдем коректни, ти трябва по точно три, а не четири н.о контакти, т.к не е необходимо от контактор №1 да се ползва контакт за блокировка на двигател №4.Т.е.ако спре аварийно №1 не е необходимо автоматично да спре и №4...

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #7

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Фика, ще се пробвам и аз да обясня. Дано да съм разбрал правилно..
    Добавяш едно реле. Захранваш всички бобини на контакторите през релето. Свързваш последователно четирите защити на двигателите и през тях захранваш бобината на релето.

  10. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #8

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    Фика, ще се пробвам и аз да обясня. Дано да съм разбрал правилно..
    Добавяш едно реле. Захранваш всички бобини на контакторите през релето. Свързваш последователно четирите защити на двигателите и през тях захранваш бобината на релето.
    Очо,прочети пак.На този допълнителен контактор ще се ползват три нормално отворени контакти,като всеки ще се свърже паралелно на един блокировъчен контакт от контакторите за двигателите.Например първия контакт ще се свърже паралелно на контакта от контактор 4 /пускащ двигател 4/, който контакт е свързан във веригата /като стоп или блокиращ/ на контактор 3/пускащ двиг3/.Втория ще отиде на контакт от контактор3, блокиращ веригата на контактор 2 и т.н.Като се уточнихме,че не е необходимо да има такава блокировка между контактори 4 и 1...
    Когато не искаш да има блокираща съгласуваност между двигателите - включваш помощния контактор/реле/ и така шунтираш блокиращите контакти...
    Вместо ключе и контактор/реле/ може да се ползва само ключ,който има три двойки нормално отворени контакти...

  11. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #9

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Предавам се. Варианти много.. За мен това е начина, да се включва по отделно всяко нещо и да се спира всичко отвсякъде, при това с минимално пипане на съществуващите връзки..

  12. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #10

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Тия неща не се правят с це-ка ключета. Има една фирма - Telemechanique и по специално серията Preventa XPS Safety modules.
    http://www.download.schneider-electr...6&c=group8~EN&

    Специално за случая може да се погледне:
    XPS-VN - Safety modules for zero speed detection
    http://www.download.schneider-electric.com/85256E54006445AD/all/6FD8EAE9692FA5E7C125736000346B03/$File/n_2a10700.pdf
    The XPS-VN safety relay is designed for zero speed detection in all types of
    electrical machinery using DC or AC, single phase or three phase power, when the
    electric motors coasting to a stop generate a residual voltage.


    Свързани подходящо с XPS-AC - Safety module for emergency stop and switch monitoring
    http://www.download.schneider-electric.com/85256E54006445AD/all/0E5CD6D3768BC064C125736700354636/$File/n_2a14400.pdf

    може да превърнат системата в много добре защитена и полу-автоматична такава.
    Разбира се Телемеханик са скъп вариант, но има доста по-евтини такива.


  13. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #11

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    С це-ка ключета не се правят, но се правят с ключове тип ПЕП това е за зависимоста ръчно/автоматично пускане. Варианти много, без нагледно рисуване и набиване по канчето няма да схване нищо, ама нещо не ми се рисува, щото ми се струва че пак няма да разбере

  14.  
     
  15. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #12

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10
    С це-ка ключета не се правят, но се правят с ключове тип ПЕП това е за зависимоста ръчно/автоматично пускане. Варианти много, без нагледно рисуване и набиване по канчето няма да схване нищо, ама нещо не ми се рисува, щото ми се струва че пак няма да разбере
    Хей,белята си хванах с това це-ка ключе.Употребих го с най доброто намерение идеята ми да е по общодостъпна и по разбираема.Но тъй като се касае за оперативна верига държа на мнението си, че и такова ключе може да върши работа...
    Мили ми mil_10 в пост №7 допълних и за възможността схемата да се реализира и с пакетен прекъсвач/ключ с три двойки н.о. контакти/ в оперативната верига .Който могъл - разбрал ...

  16. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #13

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Базова бюджетна схема без скъпи модули:
    1. Токова защита LR2 за всеки мотор
    2. Включване в последователност М4->М3->М2->М1
    3. Индикация за проблемен мотор
    4. Автоматично изключване на всички мотори при проблемен такъв.
    5. Авариен стоп на всички мотори

    може да се доработи и обмисли по-добре при необходимост.



    Прикачени изображения Прикачени изображения

  17. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #14

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    Tommorow, схемата е много хубава, има си всичко. Но така двигателите са зависими. В първия си пост, човека е написал, че двигателите са независими, т.е. според мен, иска да пуска произволен, но при претоварване на който и да било, да спре всички. Така го е написал, че иди разбери какво точно иска...

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #15

    Re:Дайте акъл за ел.двигатели

    fika наистина става с всичко, може и девиаторни ключове

    Що не си сложиш оня двусмисления аватар

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Дайте АКЪЛ
    От airmiro във форум Тонколони
    Отговори: 13
    Последно: 11-03-11, 11:47
  2. Отговори: 50
    Последно: 25-08-10, 21:07
  3. Дайте акъл
    От brestnichki във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 2
    Последно: 07-01-07, 00:13
  4. Дайте акъл, колеги
    От fori във форум Мрежи
    Отговори: 14
    Последно: 28-02-03, 13:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе