Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 28 от общо 28
Like Tree7Одобрявам

Ел инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #16

    Re: Ел инсталация

    Еди, (много ми е приятно) аз съм Очо. Ника, ми е на кирилица и не съм имал проблеми с регистрацията(но кой знае, може би паролата не може да бъде на кирилица.., не съм пробвал). Това за квадрат-киловат е с доста голямо презапасяване...(като говорим за мрежово напрежение!,т.е. 220V, а не за акумулатор за кола!). Разликата между 2.5 кв.мм./3КВт и 4кв.мм./5КВт, не е кой знае колко голяма. Има значение какъв ще бъде кабела-меден или не, едножилен или не, как е пуснат и т.н.(да не изпадам в подробности, защото и аз говоря наизуст). Моят кабел до бойлера е 4кв.мм., меден, многожилен, "гумена" изолация.Би трябвало всички да са такива, но ако някой апартамент е проектиран за "без бойлер" тогава не знам.. Хубаво би било да има отделен предпазител за печката, съобразен с консуматора и кабела... Мисля, че проблем няма да има, да сложи 25А предпазител при 4квадрата кабел. Хубаво пита човека! А сега ще ви разкажа една от големите глупости които съм правил! Баня, бойлер(свързан директно). Купувам новата пералня и я слагам в банята(няма друго място). Всеки път като трябва да се пусне пералнята, опъвам едни удължители през вратата... Викам си: що не си "избарам" един контакт в банята (и така контакта отвън е на същия токов кръг с бойлера). Речено-сторено. Като взе да застудява, жената вика: иди пусни духалката в банята, че е студено, ще къпя детето. Пуснах я аз!, от контакта на пералнята в банята. След два часа чувам, жената къпе детето. Влизам и кво да видя:!! вътре топло,духалката на пода, духа та пушек се вдига, детето взело една кофичка, гребе от коритото и разлива колкото може, навсякъде! И хич не им пука, а аз(от уплаха) не мога да "включа" от къде по бързо да спра всичко... Ужас! Безгрешни хора няма! Наскоро прочетох: учи се от грешките на другите, защото няма да успееш, да ги направиш всичките!

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    31
    #17

    Re: Ел инсталация

    Само да добавя нещо което аз прочетох /и е вярно/ към казаното от Очо:
    "Уминя се учи от грешките на дугите, а глупавия от ссобствените си грешки"

  4. Novice
    Тук е от
    Jul 2005
    Мнения
    3
    #18

    Re: Ел инсталация

    Само искам да добавя. че проблема вече е решен и няма повече нужда да се пишат коментари с които да се показва кой колко може и знае.

  5. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #19

    Re: Ел инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    Еди, (много ми е приятно) аз съм Очо. Ника, ми е на кирилица и не съм имал проблеми с регистрацията(но кой знае, може би паролата не може да бъде на кирилица.., не съм пробвал).
    И на мен ми е приятно Не знам при мен защо така, но така се получи.

  6. Novice
    Тук е от
    Oct 2016
    Мнения
    3
    #20

    Отговор: Ел инсталация

    Незнам защо, но във всички форуми акъл дават хора които нещо са чували нещо са прочели някъде нямат никаква практика и дават съвети. На токов кръг за осветление е недопустимо да се включва нагревателен уред. За 3 киловатов бойлер най-удачно за захранване е да се ползва 4 квадрата кабел защото 2,5 има максимална пропускливост без загряване до към 3,5 киловата. При 4 квадрата товар над 6 киловата би го загрял. Това е от моята над 20 годишна практика.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #21

    Отговор: Ел инсталация

    Печелих приза за съживяването на тема с почти 10 годишна давност!
    SPSt одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #22

    Отговор: Ел инсталация

    Не знам защо някой казва, че има 20г. стаж и си мисли, че неговото твърдение е най-вярно? От моята над 25г. практика съм научил, че за определяне на сечение на кабели и проводници си има формули и таблици. Най-бързо и лесно е човек да отвори Наредба №3 за УЕУЕЛ и да направи справка там. Там си пише, че кабели и проводници с медни жила 2,5 mm2, с каучукова или ПВЦ изолация могат да издържат продължително време ток от 21А. При чисто активния товар на нагревател от 3000 W и напрежение 230V, токът е 13,04А. Кабел със сечение 4 mm2 e не само безмислен, а и труден за свързване към повечето бойлери. При повечето бойлери кабелът се свързва директно на термичната защита, а клемите им и калпавите пластмаси на корпусите хич не се радват на кабели с такова сечение.

    PS: Допустимото нагряване на проводниците при продължително натоварване е 65 0С, а при к.с.-160 0С. Няма шанс тези температури да се достигнат при кабел със сечение 2,5 mm2.

  10. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #23

    Отговор: Ел инсталация

    Преди месец баджанака ми върза бойлер 3kW на 3Х2.5 СВТ през 25А предпазител (за всеки случай).
    Инженер в енергото отговарящ за големите проекти.
    Не мисля, че ме мрази толкова, че да ме “запали”.
    estqwerty одобрява това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #24

    Отговор: Ел инсталация

    Според мен и 16A му е достатъчно на бойлера, А и една дефекто токова защита няма да ти е излишна.
    Между другото в инструкцията по инсталация трябва да е написана стойността на предпазителя. Не е лошо да се запознаеш подробно с нея.

  12. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #25

    Отговор: Ел инсталация

    Зависи. Обикновено в панелките /а и не само/ към токовия кръг на бойлера има поне един контакт. Дори някои бойлерни табла са фабрично с контакт. Ако по време на работа на бойлера се включи сешоар или дори прахосмукачка, 16 амперов може да изключи /изгори/. 20-25А предпазител е добре като размер.

  13. Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    184
    #26

    Отговор: Ел инсталация

    Предпазителя се слага да пази кабела, не консуматора, така че трябва да е според сечението. СВТ кабел 2.5мм2 носи до 25А при въздушен монтаж, съответно 4мм2 носи 34А, предпазителите трябва да са 25А и 32А. Разбира се това е валидно за консуматори на твърда връзка, ако иде реч за контакти има и други фактори.
    Rado Smilkov одобрява това.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Oct 2016
    Мнения
    3
    #27

    Отговор: Ел инсталация

    И като отваряш тези наредби и четеш че 2,5 издържа 21 ампера при 65 или 70 градуса смяташ да експлоатираш инсталацията си на 70 градуса нагряване ли? Затова съм ти писал до 3,5 киловата. Ти си го смятай там на 230 волта. Аз го смятам на 210. Имам практика и като проектант сега съм директор в един от големите производители на ел.апаратура.

  16. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #28

    Отговор: Ел инсталация

    Алоу, директоре, я прочети к`во съм написал! Прочети и няк`ва литература! Директоре, знаеш ли какъв е стандарта за ниво на напрежение в РБ. Директоре, аз пък го поддържам това ниво. Ей всякакви смешници се навъдиха!
    DDM87 и Rado Smilkov харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. ел. инсталация
    От princesa8786 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 2
    Последно: 14-03-10, 05:47
  2. инсталация на win 3.1
    От iovkito във форум Windows
    Отговори: 7
    Последно: 13-03-06, 18:30
  3. Инсталация на PHP
    От mmxmmx във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 5
    Последно: 29-11-05, 19:15
  4. Инсталация на Вин хп сп1
    От bursi във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 23-10-05, 13:16
  5. Отговори: 0
    Последно: 11-08-05, 17:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе